Ayak Kokusunun Nedenleri ve Tedavisi

  Sağlık ve Yaşam    14 Şubat 2019
Yorum Yok

Ayak Kokusunun Nedenleri ve Tedavisi

Ayak kokusu sosyal yaşantımızı aracısız olarak etkileyen bir durumdur. Bir fazla tedavi yöntemi olmakla birlikte tek kalıcı tedavi yöntemi cerrahi müdahale gerektiren sempatik sinir sistemini bloke etme yöntemidir.

Etap kokusu günlük yaşantıda az daha herkesin başına gelmesinden korktuğu, utanıp sıkıldığı bir durumdur.Sosyal yaşamı etkileyen ve başa gelmesi durumunda insanı sıkıntıya sokan, öz güvenini zedeleyen bacak kokusu aslında sanıldığı kadar kolay değildir. Kayda Değer sağlık problemleri arasında görülen ayak kokusu doktorlar tarafından çare edilmesi gereken bir hastalıktır.

Etap kokusunun nedeni aslen ayaktaki terlemeye dayalı aşırı bakteri üremesi ya da mantar oluşumuna dayanır. Fazla nadir olarak görülse de bu hastalığın bazı kanserlerin belirtisi olabileceği de doktorlar göre bildirilmekte. bununla beraber troid, diyabet gibi sağlık sorunlarının habercisi olabiliyor. Genelde bacak kokusunun aşağıda ayrı hastalıklara dayanan bir neden bulunamasa da stres ve bezginlik altındaki insanlarda da görülebiliyor.

Tedavi olunsa zeka ayak kokusunu engellemek için tedbirler elde etmek ileride oluşabilecek sorunları en aza indirir. Ilk Kez her insan etap konusunda hijyeni alışılmışlık haline getirmelidir. Günde minimum bir kere ayaklar ılık su ile yıkanmalıdır. Yan ki giyecek konusunda da dikkatli olmanız gerek. Üremek için karanlık ve sıcak yerleri seven bakteriler için suni cilt ve plastikten yapılan ayakkabılar epeyce verimli yerler. Uzmanlar nefes bölge pamuklu çorap ve reel deri kundura kullanımının mantar ve bakteri üremesini alıkoymak için birincil adım olduğunu söylemekte.

Etap Kokusu Nasıl Giderilir?

Birçok insanın felakete uğramış olduğu bu sevimsiz durumun millet arasında çoğu çözümü var. Menekşe yağı, şifalı bitkilerden yapılma kremler, kına yakmak, pudralamak daha bulabileceğiniz onlarca çözümden yalnızca bazıları. Bu çözümler bacak terlemesini engellemek veya kokuyu çökme amacı güderler. Fakat bu çözümler kulaktan dolma olmakla beraber sorunun köküne inmediği için başlıca etkili olmamakta, etkili olsa deha kısa süreli ve verimsiz çözümler sunacaktır katiyen reel bir çare yöntemi değildirler. En güvenilir ve etkili yol bir hekime gözükmek ve tedaviye aralıksız devam etmektir. Maalesef çare kısa süreli değildir ve başlıca hastalar bir zaman sonra pes eder veya bambaşka yollara başvurma eğilimi gösterirler.

ayak kokusu

Tıpta da birçok tedavi seçeneği önümüze sunulmakta. Doktorlar tarafından tek kalıcı tedavi olarak görülen, cerrahi bir müdahale gerektiren ve fazla etkin olan cana yakın asap sitemini kalıplamak hastalar göre ara sıra seçim edilmekte. Tek daimi tedavi yöntemi olan bu seçenek hastaları azıcık korkuttuğu ve fiziki olarak da herkesin karşılayamayacağı bir yöntem olduğu için insanlar genelde geçici tedavileri tercih etmektedir. Bu geçici çare seçeneklerinde ise SGK kadar karşılanan alüminyum klorid taşıyan su ve losyon kullanımı, sadece bir takım üniversite ve özel hastanelerde yer alan hastanın el ve ayaklarına suyun içerisinden dürüst elektrik akımı verilerek uygulanan iyon torofez tedavisi veya başka bir seçenek olarak botoks göze çarpmaktadır. Fakat bunlar arasından en kısa olan botoks dahi 6-7 ay aralarında çözüm sağlamaktadır.

  • afiyet
  • 16 August 2016 – 23:29:31
  • 1 Açıklama
  • 1 beğeni
  • Etiketler:
  • bacak kokusu, ayak kokusu nasıl geçer, etap kokusu tedavi yöntemleri

Yorum yaz
8 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.