Avrupa’nın en büyüğü Türkiye’de! Para basıyor

  Güncel Haberler    22 Mart 2019
Yorum Yok

Avrupa'nın en büyüğü Türkiye'de! Para basıyor

Aydın, başlangıçta 1869’da Sultan  Abdülaziz döneminde gündeme gelen baraj yapımının 5 padişah, 59 hükümet  geçmesinin peşinde 141 sene daha sonra gerçekleştiğine dikkati çekti.

 

 

Silindirle sıkıştırılmış beton cisim sınıfında inşa edilen ve  sınıfında Avrupa’nın en yüksek barajı unvanına sahip Çine Adnan Menderes Barajı’nın keza sulama hem enerji ayrıca de taşkın koruma özelliklerinin olduğunu  gösteren Aydınlatılmış, 136,5 metre yüksekliği yer alan barajın 215 bin 840 dekar alanı  suladığını ve 91 bin dekar araziyi taşkınlardan koruduğunu dile getirdi.

Kültürlü, barajın Türk ekonomisine katkısına ilişkin, “2010 yılında  hizmete alınan ve Avrupa’nın en yüksek barajı olan Çine Adnan Menderes Barajı,  bölgedeki taşkın zararlarını önleme konusunda ekonomiye 1 milyar 680 milyon  liralık avantaj sağladı. Keza yıllık 118 milyon kilovatsaat enerji  üretilmektedir. 2014 yılından bugüne değin toplam 221,7 milyon kilovatsaat  elektrik enerjisi üretilerek 63 bin 68 kişinin elektrik enerjisi ihtiyacı  karşılandı ve ulusal ekonomiye 54,2 milyon liralık katkı sağlandı.” dedi.

 

 

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu da çiftçiler ve oda  başkanları olarak bu barajın yapılmasını yıllarca beklediklerini söyledi. Barajın 2010 yılında yapılmasının peşinde kente büyük katkı maddesi  sağladığını dile getiren Kendirlioğlu, şunları kaydetti:

“Çine’den açmak üzere Didim’e kadar alanda tarımsal üretimde kayda değer  artma oldu. Kışlık yem bitkileri ekilemiyordu, taşkınlar oluyordu. Bu taşkınların  önlenmesi açısından da büyük bir gelir. Yazın da sulama suyu olarak çok büyük  katkısı oluyor. Barajın çok hızlı dolduğu ve gelirinin de mükemmel olduğunu  biliyoruz. Çiftçilerimiz son derece hoşnut. Bu barajı yapanlara çiftçilerimiz  namına fazla teşekkür ediyoruz. Can suyu çağrıda bulunmak bile eksik kalır, can suyundan da öte  çok güzel, mükemmel bir yatırım.”

KAYNAK: AA
11 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.