Avrupalı ve Türk müteahhitler Çeşme’de buluştu

  Güncel Haberler    17 Ocak 2019
Yorum Yok

Avrupalı ve Türk müteahhitler Çeşme’de buluştu

2017 yılında 482 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan dünya inşaat sektörüne, 230 milyar dolarlık meslek hacmiyle hükmeden Avrupalı ve Türk müteahhitleri temsilci Avrupa Milletlerarası Müteahhitler Birliği (EIC) 2018 yılı Güz Konferansı ve Genel Kurulu, Çeşme’de gerçekleştirildi. Türkiye Müteahhitler Birliği’nin ev sahipliğinde 5 Ekim 2018 Cuma günü düzenlenen toplantıya, uluslararası inşaat sektörünün referans aldığı ENR (Engineering News Record) Dergisi’nin 2017 verilerine kadar dünyada 230 milyar dolarlık iş yapan Avrupa’nın en büyük 91 inşaat firmasının temsilcileri de katıldı. Türkiye’nin yurtdışında üstlendiği taahhüt işlerinin yüzde 90’ını gerçekleştiren Türkiye Müteahhitler Birliği aza işyeri temsilcileri ve yönetimi de toplantıda hazırlanmış bulundu.
Genel Komite toplantısı zarfında düzenlenen “Gelişmekte Olan Dünyada Altyapının Geliştirilmesine Karşın Alternatif Parasal Seçenekler” konulu konferans ile katılımcılar, misal uygulamaları dinleme imkanı buldu. TMB Başkan Vekilleri Selim Bora ve Hüseyin Arslan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen konferansta milletlerarası iş ve inşaat dünyasından kayda değer isimler sunum yaptı: EIC Başkanı ve BESIX Genel Müdürü Philippe Dessoy, Dünya Bankası Kıdemli Finans Uzmanı Albert Amos, EBRD Sermaye Piyasaları Birim Başkanı Jim Turnbull,Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Şimşek, Eiffage firması Direktörü Christian Combes, Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu, Kuveyt Türk Bank Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Albayrak ve İslam Kalkınma Bankası PPP Birim Müdürü Noman Siddiqui.

YENİGÜN: “TÜRK MÜTEAHHİTLER DÜNYADA LAF SAHİBİ”

Türk müteahhitlerinin milletlerarası inşaat sektöründe bir marka haline geldiğini ve 10 yıldır dünya ikincisi konumunda olduğunu vurgulayan TMB Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün, “1972’den bu yana Türk müteahhitlerinin yurtdışında kararlılıkla yürüttükleri mücadelenin sonunda Türkiye artık dünya inşaat sektöründe laf sahibidir. Bu sene 66. yaşını kutlayan Birliğimiz, milletlerarası işbirliklerine üyesi olduğu milletlerarası kuruluşlarda etkin görevler üstlenerek devam etmenin gururunu yaşamaktadır. Bugün burada bulunan Türk ve Avrupalı müteahhitlerin 2017 ENR verilerine kadar üstlendikleri iş toplamı, 230 milyar dolardır.Bu tutar, 482 milyar dolara yükselen dünya uluslararası inşaat pazarının yarısını temsil etmektedir. Alternatif finansman modellerini kullanarak işbirliğimizi daha yukarı taşıyabiliriz” dedi. Küresel ve milli ekonomide kırılganlığın arttığı mevcut konjonktürde, uluslararası işbirliklerinin çok daha büyük tartı taşıdığını kaydeden Yenigün, şöyle konuştu:
“Türk müteahhitleri bugüne kadar 121 ülkede 370,6 milyar dolar layık 9 bin 400’den artı proje üstlenmiştir. Bu sene ise Eylül ayı sonu itibariyle yurtdışında 12.4 milyar dolarlık yeni proje üstlendik. Yılsonunda 20 milyar dolar seviyesini yeniden yakalayacağımıza inanıyoruz. Milletlerarası pazardan aldığımız yüzde 4.6 olan payın 2030’larda yüzde 7’lere yükselmesi ve yıllık yeni iş tutarının 20 milyardan 50 milyar dolara çıkması en önemli hedefimiz. Uluslararası inşaat sektörünün bitmiş yukarı yönü olan ivme kazanması ise müşterek projelerimizin geleceği açısından bizlere enerjik bir motivasyon sağlamaktadır.”

DESSOY: “FİNANSMAN AÇIĞINA TEDAVI BULMAK ÖNCELİKLİ GÜNDEMİMİZ”
Avrupa Milletlerarası Müteahhitler Birliği Başkanı Philippe Dessoy, dünyada şimdi en kayda değer gündem maddelerinden birinin küresel altyapılar projelerindeki finansman açığına çare bulmak olduğunu belirterek, “ABD ve AB gibi küresel güçler de belirli girişimlerle bu konuda ayrı stratejiler geliştirmeye çalışıyor. EIC olarak bu çerçevede düzenlenen konferans ile öbür finansman araçlarının devreye sokulması konusunu tüm boyutlarıyla değerlendiriyoruz. İnşaat sektörü, Dünya Bankası, İslam Yeniden Yapılanma Bankası, Türk Eximbank gibi kuruluşlar ile özel ve halk bankaları temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz bu çalışmalarla çözümler üreteceğimize inanıyoruz” diye konuştu.
Avrupalı müteahhitler toplantının ardından Efes, Meryem Esas ve Şirince Köyü’nü ziyaret edecekler.

0 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: