Avrupa ilk kez kabul etti! Şaşırtan ‘cami’ çıkışı…

  Güncel Haberler    19 Mart 2019
Yorum Yok

Avrupa ilk kez kabul etti! Şaşırtan 'cami' çıkışı...

Batı ülkelerinde politikacıların ve medyanın, dehşet dili kullanarak İslamofobi ve göçmen karşıtlığını körüklemesi, Yeni Zelanda’da 50 Müslüman’ın hayatına mal oldu. Dünyada büyük sarsıntı yaratan saldırının peşinde, Avrupa ülkelerinde panik başladı. Bazı AB ülkeleri, yükselişe geçen aşırı sağ ve neo-Nazi hareketler konusunda art arda uyarılarda bulundu. 

 

 

SİLAHLI SALDIRI TEHLİKESİ 

Belçika istihbaratı, Batı Avrupa ülkelerindeki Nazi hayranı aşırı sağcı grupların, Müslümanlara ve göçmenlere saldırılar aranje etmek nedeniyle silahlandığı uyarısını yaptı. İstihbarat raporunda, özellikle Fransa ve Almanya gibi ülkelerdeki çeşitli ırkçı radikal hareketlere dikkat çekildi. Almanya’dan dün konuya ilişkin bir izah etme yapıldı. İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Almanya’daki “dini kuruluşların” da teröristlerin hedefi olabileceği uyarısında bulundu. 

 

 

BAŞTA KABUL EDİLDİ 

Bild gazetesinin ”Almanya’da camilerin de sinagoglar gibi korunması mı gerekecek” sorusunu yanıtlayan Seehofer, ”Dini kuruluşlar da teröristlerin hedefi olabilir. Tehlikeye dikkat çekici eden bulgular olursa, koruma önlemleri güçlendirilir” dedi. Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi Başkanı Aiman Mazyek yorumlama üzerine, ”İlk kez bir Alman İçişleri bakanının camilerle ilgili emniyet riskinin arttığını kabul etti ve bu durumun emniyet politikalarına yansıyacağını bildirdi” diye konuştu. 

AŞIRI SAĞDAN ENDİŞELİYİZ 

İngiltere’den de aynı bir uyarı geldi. Güvenlikten Sorumluluk Sahibi Devlet Bakanı Ben Wallace, Yeni Zelanda’daki gibi Müslümanları gaye alan bir terör saldırısının İngiltere’de de olabileceğini söyledi. Aşır sağın güçlenmesinden ”üzüntü duyduğunu” bildiren Wallace, camilerin korunmasıyla ilgili soru üstüne ise ”artan tehlikeyi dikkate alarak zorunlu adımları atacaklarını” dile getirdi.

İspanya’da da İslam düşmanlığının endişe verici boyutlara ulaştığı açıklandı. İçişleri Bakanlığı’nın raporuna tarafından, çoğunluğu İslam düşmanlığı olan dinsel nefret suçları, 2017’de bir önceki yıla oranla yüzde 120 arttı.

KAYNAK: GÜNEŞ
6 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.