Avrupa borsaları karışık seyirle kapandı

  Kredi - Borsa    16 Ocak 2019
Yorum Yok

Avrupa borsaları karışık seyirle kapandı

Türkiye, yurttaşlık kanunundaki “gerekli yatırım miktarlarının” düşürülmesinden bu yanlamasına 100 milyon dolarlık yatırım ve 250’nin üzerinde vatandaşlık başvurusu alırken, 2019’da başvurularda patlama yaşanması bekleniyor.

Eylül ayı sonunda yapılan düzenleme ile Türk vatandaşlığı kazanımında 2 milyon dolarlık değişmez anapara yatırımı şartı 500 bin dolara, taşınmaz alımındaki 1 milyon dolarlık sınır ise 250 bin dolara düşürülmüştü.

Yatırımını veya bankalardaki mevduatını 3 sene her tarafında çekmeyen veya satın aldığı gayrimenkulü 3 yıl boyunca satmamayı vaat eden yatırımcılara, ömür boyu Türk vatandaşı olma hakkı veriliyor. Yatırımlarla birlikte ev sektöründe canlanma yaşanırken, geçen yıl yabancılara ev satışında 4,8 milyar dolar gelir elde eden sektörün yılı 10 milyar dolar satışla kapatması bekleniyor.

Yabancılara yurttaşlık başvurusu için aracılık hizmeti veren VIPTurkishPass şirketinin Üs Yöneticisi (CEO) Akın Atalay, yabancıların konut alımındaki artışla birlikte Türkiye’ye gelen yabancıların önemli kısmının yatırımla yurttaşlık hakkından faydalanmak istediğini söyledi.

Türkiye’de ev alımına en fazla Arap ülkeleri, İran ve Türki Cumhuriyetlerden ilgi gösterildiğini gösteren Atalay, sanıldığının tersine Avrupa ülkelerinde de Türkiye’ye yoğun bir talep olduğunun altını çizdi.

“İngilizlerden fazla telefon alıyoruz. On binlerce İngiliz, Alman, Rus Alanya’da, Antalya’da yaşıyor. Bu kişiler bu cennet vatana aşık olmuş, burada konut almış, yerleşmişler. Şu Anda bunlardan birçoğu Türkiye’deki sosyal imkanları görünce konut alarak hem kendi ülkesinin vatandaşlığını koruyup ayrıca de Türk pasaportu alarak çifte vatandaş olmaya karar veriyor.” değerlendirmesini yapan Atalay, yabancıların en çok İstanbul, Antalya ve Bursa’ya alaka gösterdiğini hatırlattı.

İçişleri Bakanlığı’nın evrakların tam olması ve başvurunun uzman bilgisi ile yapılması durumunda 45 gün gibi bir sürede vatandaşlık başvurusuna cevap verdiğini anlatan Atalay, Türk vatandaşlığına geçen yabancıların bürokratik engellere takılmadığını ve vergi indirimleri, sigorta prim indirimleri gibi kolaylıklardan, devlet takviye ve indirimlerinden, tıpkı doğumda Türk vatandaşı olanlar gibi eşdeğer haklarla yararlanabildiğini kaydetti.

– Başvurularda arış beklentisi

Atalay, “İçişleri Bakanlığımızın verilerine kadar aralık sonu itibarıyla Türkiye’de yatırım yaparak vatandaşlık için başvuran kişi sayısı 250’yi geçmiş bulunmakta. Bu Nedenle ülkemiz takriben 100 milyon dolarlık tanıdık olmayan yatırım çekmiş bulunuyor.” diyerek 2019 yılında başvurularda patlama beklendiğini kaydetti.

Atalay keza konut sektörünün 2017 yılında yabancılara satıştan 4,6 milyar dolar kazanç elde ettiğini hatırlatarak, “Bu rakamın 2018 sonu itibarıyla 10 milyar dolara yaklaşmış olması bekleniyor. Bu ülkemizdeki inşaat sektörünü yeniden can vermek için büyük bir fırsat.” dedi.

Dünya genelinde o kadar çok ülkede aynı göçmen programlarının uygulandığına dikkati çeken Atalay, bu ülkelerin eğitimli, yatırımcı, girişimci kişileri ülkelerine çekmeye çalıştıklarını ve nitelikli meslek gücü ile yüksek sermaye yatırımının kalkınmanın esas unsurları olduğunu söyledi.

Atalay, “Türkiye de bir süredir bunu yapmaya çalışıyor. Önce çalışma izni almayı kolaylaştırdık yabancılara. İkinci aşamada hükümetimiz Turkuaz Kart uygulamasına geçti, aydınlık zihinleri ülkemize sürüklemek için. Bu yeni program ise işin üçüncü ayağı. Bundan Böyle ülkemize anapara çekmeye çalışıyoruz. Dünyanın her yerinden yerini belirlemek isteyen kişiler ülkemize sermaye getirsin, ülkedeki refaha katkıda bulunsun, Türkiye’nin başarı hikayesine müşterek olsun istiyoruz. Bu ülkemizin güçlenmesi için atılan bir adım.” diye konuştu.

Vatandaşlık başvuru süreçlerinin hassas işlemler içerdiğini vurgulayan Atalay yabancıların dilini, kültürünü bilmedikleri bir ülkede suistimal edilmemek için güvenilir ve alanında uzman yerel partnerler ile meslek birliği kurmalarını nasihat etti. Diğer ülkelerdeki örneklere değinen Atalay, ABD’de 500 bin dolar yatırım karşılığında 5 yıl sonunda, Almanya’da 250 bin avro yatırım karşılığında, Kanada’da 400 bin dolar yatırım ya da 800 bin dolar mevduat karşılığında, Yunanistan’da ise 250 bin avroluk gayrimenkul alımı karşılığında yurttaşlık verildiğini belirtti.

Türkiye’de yurttaş olmak için getirilen koşulların çok daha basit olduğunun altını çizen Atalay, “250 bin dolar yatırım yaparak vatandaş elde etmek olası, umma süresi değil. Tek durum kişinin aldığı konut veya yaptığı yatırımı üç yıl elinde tutması.” dedi.

17 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.