Blog

Aspirin kanseri önlüyor

  Blog    8 Ocak 2019
Yorum Yok

Aspirin kanseri önlüyor

İngiliz Oxford Üniversitesi’nin araştırmasına kadar yatmadan önce sütle birlikte alınan çeyrek aspirin tüm kanser türlerinde yakalanma riskini yüzde 20 oranında azaltıyor.
İngiltere’de yapılan bir araştırmada, aspirinin yürek krizi ve kanser riskini azalttığına dair tezler incelemeye alındı. Oxford Üniversitesi’nde yapılan araştırmadan meydana çıkan ilginç sonuç ise her gün yatmadan önce sütle alınan çeyrek aspirinin, orta yaşlarda kansere yakalanma ihtimalini yüzde 20 düşürdüğü yönünde oldu. Fazla düşük dozda alınan aspirinin faydalarının yan etkilerinden artı olduğunun altı çizilen araştırmaya tarafından, aspirinin bu olumlu etkisi bütün kanser türleri için geçerli. Ancak uzmanlar akciğer ve gırtlak kanserine yakalanma riskinin aspirin kullanımıyla riski yüzde 60 oranında azaldığını söylüyor. Sütteki kalsiyumun aspirinin etkisini artırdığı belirtiliyor. Dört yıl süren çalışmayı 25 bin 570 kişi üzerinde yaptıklarını belirten Profesör Peter Rothwell, “Araştırmamızda gördük fakat aspirin yalnızca kanser riskini azaltmıyor. 45 ile 70 yaş arasında günde bir aspirin edinmek, bu yaş aralığında yürek krizi ya da diğer herhangi bir hastalıktan ölme riskini de yüzde 10 oranında azaltıyor” dedi.

DÜNYANIN EN GARIP İLACI
İngiltere’deki Kanser Araştırmaları Merkezi, çalışmayı “umut verici” olarak nitelerken East Anglia Üniversitesi’nden profesör Alastair Watson ise acayip araştırma sonuçları için “Bu aspirinin dünyadaki en garip hap olduğunu kanıtlıyor” diye konuştu.
Türk doktorlar: Biz de kullanıyoruz
Doç. Dr. Filiz Akarsu (Ankara Üniversitesi Onkoloji Tatbik Araştırma Merkezi): Kanser koruma programında zaten aspirin yer alıyor. Etkisi olasılıkla tümörün kanlanması üzerine oluyor. Ömrü uzatmaya etkisi olduğu tanıdık bir reel.
Prof. Dr. Aykan Canberk (İstanbul Üniversitesi Farmakoloji Anabilim Dalı): Ben de hastalarıma veriyorum. Aspirinin, kanser hücresi gelişme olasılığını önlemesi yüksek görülüyor.
Uzm. Dr. Yavuz Dizdar (İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü): Bu araştırma büyük olasılıkla içten. Kalın bağırsak kanserinde de aspirinin bu etkileri gösterildi. Kansere karşısında koruyucu etki yapıyor. Ben de hastalarıma haftada iki tane bayağı aspirin veya midelerinde sorun yoksa her gün bebe aspirini öneriyorum.
Didem SEYMEN/ SABAH

15 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.