Aşırı çalışma kronik yorgunluğa sebep olabilir

  Sağlık ve Yaşam    18 Ocak 2019
Yorum Yok

Aşırı çalışma kronik yorgunluğa sebep olabilir

Londra’daki King’s College Üniversitesi’nin araştırmasına tarafından, viral enfeksiyonlar dahil bir takım etkenler Miyaljik ensafalomyelit (ME) olarak da aşina bu sendromu tetikleyebiliyor ve bağışıklık sistemi fazla aktif olanlarda bu, kronik bitkinlik yaratabiliyor. Psikoendokronoloji dergisinde yayımlanan araştırma için kronik Karaciğer Iltihabı C enfeksiyonu olan 55 hasta incelendi.

BBC Türkçe’nin haberine göre bütün hastalara 6 ay ila 12 aylık dozlarla intergeron alfa, yani vücudun doğal olarak ürettiği ve bağışıklık sistemini akyuvarlar üzerinden harekete geçiren bir nesil protein enjekte edildi.

Bu tedavinin daha önce bir takım hastalarda emrindeki etki olarak kronik yorgunluğa niçin olduğu biliniyordu. Bu Nedenle hastalarda, vücudun bir virüse verdiğine aynı bir tepki vermesi istendi.

Araştırmaya katılanların önemli bir bölümünün Kara Sarılık C hastalığı çare olurken, bazıları, çare sırasında yorgunluklarının arttığını söyledi. Oysa enjeksiyonlar sona erdiğinde, yorgunluk azaldı.

Tedavinin bitmesinden 6 ay sonra ise tüm katılımcılar tedavi öncesine kadar daha artı halsiz hissediyordu.

Araştırma ekibinin lideri Dr. Alice Russell, “Ilk Olarak kronik yorgunluk sendromu geliştirmeye meyili olan insanların, keza bağışıklık sistemini zorlayacak bir etkenle karşılaştıktan önce ayrıca de onunla çaba ederken fazla aktif bir bağışıklık sistemi olduğunu gösterdik” dedi.

Russell, “Araştırma bulgularımız bağışıklık sistemi olması gerektiğinden daha pozitif tepki verenlerde CFS görülmesi riskinin daha fazla olduğuna dikkat çekici ediyor” diye de ekledi.

Kronik takâtsizlik sendromu uykusuzluktan adale ve eklem ağrılarına o kadar çok sorunu beraberinde getirebiliyor.

Ama bu rahatsızlığın bir tedavisi az önce değil.

1 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: