Blog

Ar-Ge harcamaları artıyor

  Blog    16 Ocak 2019
Yorum Yok

Ar-Ge harcamaları artıyor
İTÜ Vakfı Dergisi’nin “Türkiye’de patent” başlıklı çalışmasında üniversiteli becerikli gençler için müthiş bir fırsata göze çarpan ediliyor. Dergide, ekonomi, endüstri ve bilimde, inovasyon (yenilikçilik) süreçlerinin temel taşı olan berat, üniversitelerde, özel ve millet araştırma kurumlarında, organizasyonel ve yasal çerçevesiyle bitmiş irdeleniyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, İTÜ öğretim üyeleri ve patentle ilgili kuruluşların yetkilileri de konuyla ilgili görüşlerini dile getirmişler.
Abbas Zinde, İTÜ Vakfı Dergisi’nin 62. sayısında bulunan çalışmayı Milliyet’teki köşesine şöyle aktarıyor…
HOCAYA DA ÖĞRENCİYE DE SÜPER TEŞVIK
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün, dergiye verdiği röportajda, üniversitelere de berat sahibi olma yolunu açtıklarını belirterek, “Böylece üniversitelerdeki buluşların çok daha etkin bir şekilde korunmasının ve ticarileştirilmesinin önünü açmış olacağız” diyor. Bakan Ergün’ün verdiği bilgiye takriben, buluşlardan elde edilen gelirin minimum yüzde 30’u öğretim üyesinin olacak. Bu düzenlemeyle, akademisyenlerin ticarileştirme zorluklarından ötürü berat başvurusu yapma konusundaki çekinceleri giderilmiş olacak ve üniversitelerdeki mevcut buluş potansiyeli ortaya çıkarılacak.
Ergün’ün açıklamalarında gençlere de müjde yer alıyor. TÜBİTAK ve Türk Patent Enstitüsü aralarında geliştirilen işbirliği protokolü dahilinde yerli patent uygulama sahiplerine her bir patent başvurusu için 3.000 TL karşılıksız özendirme verilecek. Hem uluslararası berat başvurusu söz konusu olduğunda 100.000 TL’ye değin teşvik söz konusu olacak.
NIYET 50 BİN PATENT
Berat ve Marka Vekilleri Derneği Başkanı Uğur G. Yalçıner de dergideki yazısında, Türkiye’nin 2023 yılı için hedeflemiş olduğu 500 milyar dolar ihracat hacmi ve takvim 50 bin adet yerli berat sayısına ulaşabilmek için Türkiye sınai sahiplik sisteminde bugün yaşadığımız eksikliklerinin acilen giderilmesinin şart olduğunu dile getirdi. Berat vekillerinin de baro gibi birliğinin olması gerektiğini vurgulayan Yalçıner, bir ülkede ‘sınai sahiplik hakları’nın etkili biçimde korunmasının, dinç ve sağlam bir sanayinin ve istikrarlı ekonominin esas koşullarından biri olduğuna uyarı çekiyor.
10 YILDA YÜZDE 2 ARTABİLDİ
Dergide bulunan bir diğer önemli yazı ise Keşif Adamları Derneği Başkanı Dr. Sungu Bazoğlu’na ait. Bozoğlu, Türkiye’deki her 100 patentten 96’sını yabancıların aldığını belirterek şu rakamları veriyor:
“1995-2002 yılları aralarında TPE’den alınan patentlerin yüzde 96’sı yabancılara aitti. 1995-2012 yılları aralarında TPE’de yabancıların aldıkları patentlerin oranının sıradan yüzde 94’e düştüğü görülüyor. Bu dek patent dilekçe hibe desteği çabasına rağmen 10 yılda yerli berat sayısını, tanıdık olmayan patent sayısına tarafından fakat yüzde 2 oranında artırabildiğimize bakılacak olursa, buluş ve berat konusunda daha pozitif özendirici teşvikleri devreye sokmamız gerektiği görülüyor.
1995 yılında 58 yerli patente karşılık, 2012 yılında 1025 yerli patentin alınması teşviklerin ne değin doğru bir karar olduğunu gösteriyor. Oysa daha etkili destekler aracılığıyla tanıdık olmayan ve yerli patentler arasındaki büyük farkın kapatılması gerekiyor…”

1 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: