Apple’ın Dün Akşam Hiç Bahsetmediği Ürünler

  Güncel Haberler    11 Eylül 2019
Yorum Yok

ABD merkezli teknoloji devi Apple, dün akşam Türkiye saatiyle 20:00'da Steve Jobs Theater'da düzenlediği bir aktiflikle 5. nesil Apple Watch, iPad 7, Apple TV+, Apple Arcade ve yeni iPhone modellerini tanıttı. Ama etkinliklere kadar dillendirilen birtakım yeni eserler, Steve Jobs Theater'da Apple CEO'su Tim Cook tarafından hiç dillendirilmedi. 

Apple, yapılan aktiflikte pek çok yeni eser tanıttı gelgelelim şirketin yeni eserleri, yalnızca dün akşam tanıtılanlarla sonlu olmayabilir. Dilerseniz artık, Apple'ın hiç bahsetmediği lakin sık sık dillendirilen ve ilerleyen periyotlarda piyasaya sürülme ihtimali olan eserlere yakından göz atalım.

iPhone SE 2

4 inç boyutundaki küçük versiyonuyla, önümüze birinci kere 2016 yılında çıkan iPhone SE, Apple'ın devrim niteliğinde olan iPhone 5s modelinin gelişmiş versiyonuydu. Bu telefon modeli, piyasaya sürüldüğü birinci periyotlarda çok önemli ilgi de gördü. Daha evvel ortaya çıkan söylenti ve raporlar, Apple'ın dün akşamki etkinliklerinde, iPhone SE 2'yi de tanıtacağını düşündürüyordu gelgelelim Tim Cook bu türlü bir eserin ismini dahi anmadı. 

iPhone SE 2'yle ilgili rastgele bir açıklamanın yapılmaması bu telefonla ilgili argümanları zayıflatmış olabilir fakat Apple hala iPhone SE 2'yi piyasaya sürebilir. Bunun nedeniyse pek çok akıllı telefon kullanıcısının büyük ekran sevmemesi. 

MacBook Pro 2019 (16 inç)

Apple'ın yakın vakitte yenileyerek piyasaya sürdüğü MacBook Pro modelleri, 13 ve 15 inç boyutlarında iki farklı modelden oluşuyor. Ama daha evvel ortaya atılan söylentiler, Apple'ın 16 inçlik bir MacBook Pro modelinin de olacağını belirtiyordu. Fakat dün akşam Tim Cook, bu türlü bir açıklama yapmadı.

Tim Cook'un yeni bir MacBook açıklamaması, şirketin 16 inç boyutlarında bir eseri piyasaya sürmeyeceğinin bir göstergesi değil. Intel kısa bir mühlet evvel yeni işlemcilerini duyurdu. Apple, Intel'in yeni işlemcilerini kullanarak işlemcileri de güncellenmiş olan yeni bir 16 inç boyutlu MacBook Pro'yu ilerleyen periyotta piyasaya sürebilir.

iPad Pro

Teknoloji devi, düzenlediği aktifliklerin önemli bir kısmını yeni iPad'e ayırdı. Bunun nedeni, Apple için devrim niteliğinde olan iPadOS'un birinci kere kullanılmaya başlanacak olması. Aslına bakacak olursak yeni bir işletim sistemiyle iPad'lerini destekleyecek olan Apple'ın, yeni bir iPad Pro tanıtmaması hepimizde merak uyandırdı.

iPad Pro, yaklaşık bir sene evvel güncellenmiş donanımıyla birlikte piyasaya sürüldü. Lakin ortada yeni bir işletim sistemi var ve tüketiciler, bu yeni işletim sistemini yeni bir iPad Pro'da deneyimlemek isteyecektir. Apple, bu durumu göz önünde bulunduracak ve mümkün olan en kısa müddette yeni bir iPad Pro modeliyle önümüze çıkacaktır.

Uyku izleme özelliğine sahip Apple Watch

Dün akşam yapılan aktifliklerin en büyük favorisi tahminen de beşinci nesil Apple Watch'lardı. Ama her ne olursa olsun Apple, akıllı saatlerinde uyku izleme özelliğine konum vermiyor. Hem donanımsal hem de yazılımsal mealde çok ziyade özelliğe sahip olan Apple Watch'larda uyku takibinin yapılamaması, tüketicilerin aklındaki tahminen de en büyük soru işareti.

Şu an için Apple Watch'larda uyku takibinin yapılmasını sağlayan “SleepWatch” isimli bir tatbik var. Lakin bu tatbik üçüncü taraf yazılım ve hasebiyle Apple, bu hizmeti kendisi sunmuyor. Lakin SleepWatch tatbikinin Apple Watch'larda çok başarılı çalışması, Apple'ın akıllı saatlerinin teknik olarak bu desteği sunduğunu ortaya koyuyor. Apple'ın bu mevzudaki stratejisinin ne olduğuysa bilinmiyor.

Bahsettiğimiz bu eserler, dün akşam düzenlenen etkinliklerde kendine nokta bulamadı. İlerleyen periyotlarda bu şekil eserlerle müsabaka ihtimalimizin olduğu kadar karşılaşmama durumumuz da bulunuyor. Bunu lakin vakit gösterecek.

6 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.