Anne sütüne devam, sarf ettiğiniz çabaya değer

  Sağlık ve Yaşam    26 Mart 2019
Yorum Yok

Anne sütüne devam, sarf ettiğiniz çabaya değer

Kolay bebekler olduğu gibi, yüksek beklen­tileri olan, anne babalarından çok şey isteyen ve istediklerini elde edene dek şikâyet eden, baskı bebekler de vardır. Kısa zamanda bu müşteri bir bebeğe sahip olup olmadığınızı anlarsınız.

Yüksek beklentili bebekler aşırı hassastırlar. Etraflarında olan biteni anlayabilmek için daha fazla yardıma ihtiyaç duyarlar. Her daim kolla­rınızda elde etmek isterler. çoğu kez emerler. Yatırdığı­nız gibi uyanıverirler. Uyurken bile deri teması­na gereksinim duyarlar. Katiyen size gizli vermezler.

Yüksek beklentili bir bebeğe sahip elde etmek, annelik hakkındaki duygularınızı değiştirebilir. Uysal ve sevimli, küçük bir bebekle rahatlık içinde sarılıp uyuduğunuzu düş ederken, kendinizi oldukça yorgun, mızmız ve geçimsiz bir bebeği bir ya da iki saatliğine uyutmaya çalışırken bulabi­lirsiniz. Bu noktada bebeğinize karşısında daha az şefkatli hissedebilir ve bu sebeple öteki öyle fazla anne gibi kendinizi suçlayabilirsiniz: “Neyi emrindeki­lış yapıyorum?”.

Hiç bir şeyi hatalı yapmıyorsunuz. Ara ara sabrınızın tükendiğini hissetmeniz adi.
Bir Takım kadınlar, yaradılışı uyarınca bu nokta­ya diğerlerine kadar daha erken vanrlar oysa, bunda utanılacak bir şey yoktur. Önünüzdeki aylarda her şeyin daha iyiye gitmesi için, bu alıcı güçlük­lara alışmanız gerektiğini unutmayın.

“Yüksek beklentili” terimi tamamen ne manaya gelir? Başta minik bir bebeğin is­teklerinin, ihtiyaçlarından ibaret olduğunu ve ağlamanın tek iletişim yolu olduğunu unutmayın. Bebeğinizin mızmızlanması şımarıklığına, sizi rahatsız etme isteğine veya bu ufak yaşta ha­yata karşısında bir meselesi olma olasılığına bağla­namaz. Mutlaka bir şeye gereksinim duyduğu aşi­kârdır. Ancak o şeyin, ne olduğunu anlayamadı­ğınızda veya yorgunluktan bitap düştüğünüzde, eskimiş sinirleriniz farklı sonuçlara varma­nıza yol açacaktır. O Kadar fakat, bebeğinizin matem­sını şımarıklığına bağlayıp, onun umduğunuz kadar eğlenceli olmadığını düşüneceksiniz.

İşte bu noktada, yüksek beklentili kavramına tutunup, derin bir nefes almalı ve buradaki ye­tişkinin siz olduğunu ve size bir şey anlatmaya çalışan bir bebekle muhatap olduğunuzu unut­mamalısınız. Bunu mutlaka kazanmanız gere­ken bir savaş olarak görmekten vazgeçip, bebe­ğinizin hırçınlık yapmaya çalışmadığını kabul edin. Sizin işiniz bu bebekle ilgilenmek. Nere­deyse kollarınızdan hiç bırakmadığınız bebeği­niz susmak bilmeyebilir. Ama en azından dürüst içe onun yanına olduğunuzu bilip, kendini gü­vende hissediyordur.

Bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını tek başınıza karşılayabileceğinizi sanmayın. “Yüksek bek­lentili” bir bebek annesi olarak kabullenmeniz gereken ikinci kaide budur. Siz yorulduğunuzda onu saracak asistan kollara ihtiyacınız olacak. Bebeğiniz dek enerjinizi bitiren ev işleri ve di­ğer sorumluluklarınız için yardıma ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Bebeğiniz pek müteşekkir görünmese de, tüm çabalarınızı takdir edecek bir desteğe ihtiyacınız olacak. İçinizdeki bebe­ğinizin ihtiyaçlarını kavrayış ve karşılamada so­run çıkaran engelleri ortaya hariç tutmak için de yar­dıma ihtiyacınız olabilir.

Sizde var olmayan bir şeyi vermeniz müm­kün değildir. Hissi deponuz abes iken ilerle­yemezsiniz. Eğer tek başınıza uğraş ediyor, kendinizi yalnız ve mutsuz hissediyorsanız, ba­şınız dertte demektir. Kendinize bakamazsanız, bebeğinize de bakamazsmız. Yardım dilemek­cilt çekinmeyin. Eşinizle, aile üyelerinizle ve ar­kadaşlarınızla hissettiklerinizi paylaşın. Bırakın bebeğinizle başkası ilgilensin. Bu sayede sizi ra­hatlatacak bir banyo yapabilecek ya da dışarı yürüyüşe çıkabilecek fırsatlar yaratmış olursu­nuz. Altıncı bölümü yeniden okuyun ve destek is­teme ile kendi bakımınıza itina gösterme husu­sunun üzerinden geçin. “Niçin ben?” diye dü­şünmek yerine, “başka kim var?” diye sorun kendinize. İnternette yüksek beklentili bebek sahibi başka millet, bilhassa bebekleri birazcık daha büyümüş olanlar hakkında birazcık araştırma yapmanızda üstünlük var. Unutmayın oysa birkaç ay sonradan bebeğiniz fıziksek olarak azıcık daha ge­liştiğinde, işler daha iyiye gidecektir. Her bebek bağlanmaya gereklilik duyar. Oysa bazıları, bunu daha yoğun bir şekilde yaşar. Doğrusu bu sizi ve eşinizi, duyarlılığınızı artırarak kısa sürede uz­man ebeveynler yapacağından, sizin için bir lü­tuf olarak da algılanabilir.

32 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.