Ani ve kalıcı görme kayıpları – Ani görme kaybı nedenleri?

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Ani ve kalıcı görme kayıpları – Ani görme kaybı nedenleri?

Allah Vergisi göremeyenleri, neleri görmediğini bile bilmeyenleri düşü­nürken, aklıma sonra görme bozukluğu olanlar geldi. Onların neler göremediklerini bildiklerini ve buna nasıl yandıklarını anımsadım. Hastalarımdan bilhassa göz nakli ile dünyaya her yerde gelmiş gibi ola­bilecekler aklıma gelince boğazımda bir şeyler düğümlendi. Bu hastala­rın bir kısmının ameliyatla tedavi olmalarına en büyük engel, ölen kişinin yakınlarının göz bağışında bulunmamalarıdır. Ancak yakınının ölümüne rağmen bir kişiye ışığı bağışlayabilmek en büyük mutluluk ve yüceliktir. Bugün ülkemizde binlerce insan ışığı görmek için umutsuzca beklemekte ve bu ameliyatı yapabilecek yüzlerce hekim ellerinde gerekli makine edevat­la umutla beklemektedir.

Kornea nakli nedir?
Gözün saydam, saat camı gibi olan bölümünün sağlığında bağış yapmış ya da yakın­ları göre bağışlanmış, ölen birinin gözünden alınan kornea dokusu ile değiş­tirilmesidir.

Kornea nakli kimlere yapılır?
Gözün şeffaf bölümü (kornea), saat ca­mı gibidir, karşıdan bakınca görülmez, varlığı anlaşılmaz. Şeffaf olması kadar­kavramak için şarttır. Saydam olabilmesi için de kan damarlarının olmaması gerekir. Burada kan damarı veya görmeyi en­gelleyecek bulanıklık, düzelmeyen bir iltihap (keratit) ya da incelme (keratokonus) olursa görme bozulur veya gözde delinme tehlikesi ortaya çıkar. Bu durumda olan kişilere kornea nakli yapılır?

Kornea nakli için ölü korneası nereden sağlanır?
Bağış yoluyla, yaşı ve göz yapısı yerinde yeni ölmüş bir kişiden 6 saat içinde sağ­lanır. Bağış ya aile veya kişinin sağlığında kendisi göre üretilmiş olabilir. Kornea alınırken özel durumlar dışarıda sadece kornea alınır, tüm göz alınmaz.

Kornea nakli nasıl yapılır?
Gözün transparan bölümü domatese aynı, benzer domates dolması yapar gibi bu bö­lüm çepeçevre kesilerek çıkarılır. Yerine yaşı ve yapısı yerinde kornea dikilir. Ameliyattan daha sonra uzun zaman yeni dokunun yabancılık yaratmaması için damla kullanılır. Görme en erken 6 ay sonra düzelmeye başlar.

Kornea nakli gereken birine nakil yapılmazsa ne olur?
Göz delinmesi ile aleyhinde karşıya olunan bir durumsa ve nakil şimdi yapılmazsa kişi o favori görmesini kaybedebilir. Acele olmayan bir durumsa kişinin görme bozuk­luğu sürer.

Ülkemizde kornea bağışı durumu nedir?
Ne yazık fakat, bağış çok az olduğu için nakil ameliyatıyla görmeye kavuşma sırası bekleyen binlerce hasta bulunmaktadır.

Göz nakli nedir?
Göz nakli doğrusu hatalı bir tanımlamadır. Çünkü göz nakli işlemi yoktur, yalnızca kornea yani gözün transparan kısmının nakli yapılmaktadır. Günümüzde gözün tümünü çıkarıp başka bir gözle değiştirme imkanı demin yoktur.

13 okunma

Etiketler : ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.