Ani ve kalıcı görme kayıpları – Ani görme kaybı nedenleri?

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Ani ve kalıcı görme kayıpları – Ani görme kaybı nedenleri?

Büyük müzisyen Johann Sebastian Bach’ın ve meşhur ressam Clau-de Monet’nin de kataraktları gelişmiş. Bach’ın ameliyatı Şövalye John Taylor adındaki bir şarlatan tarafından ortaçağ yöntemlerine tarafından yapıldı­ğı ve kataraktlı mercek çıkarılmayıp gözün içine itildiği için ağrısı ve bula­nık görmesi olmuş. Monet’nin ameliyatı daha ileri yöntemlerle üretilmiş ve flu mercek çıkarılmış ama yerine yapay göziçi merceği konulan bir dönemde yapılmadığı için çevreyi fazla mavi ve aydınlık görmesi resim yaparken sorun olmuş. Sonuçta ikisi de mutsuz olmuşlar.

Katarakt nedir?
Gözün içinde harmoni yapmakla görevli göz merceğinin görme keskinliğini etkileye­cek şekilde bulanıklaşmasına katarakt denir.

Kataraktın cinsleri var mıdır?
Sınıflandırması merceğin hangi tabakasında ve hangi biçimde bulanıklık olduğu­na dayanılarak yapılır. Merkezi, kabukaltı, noktalı vb. gibi. Katarakta yol açan ne­dene ast olarak da tipi bambaşka olabilir (ör; şeker hastalığına ya da göziçi iltihabına Dağlı katarakt).

Katarakt yalnızca yaşlılarda mı olur?
En çok yaşlılarda görülür lakin yalnızca yaşlılarda olmaz. Çocuklarda, ailevi neden-ere emrindeki olarak veya anne karnında geçirilen bir iltihaba yan olarak katarakt alabilir. bunun dışında göz merceğine hasar veren göz kazalarına, göziçi cerahat-arına yan olarak, keza kortizonlu damla ya da hap kullananlarda, şeker hasta-ığı veya paratiroid bezi hastalığı olanlarda, cam üfleyicilerinde her yaşta katarakt gelişebilir.

Her yaşlıda katarakt olur mu?
Aslına, yeterince uzun yaşa­bağlı herkeste katarakt olur. Lakin herkesin hayat süresi katarakt oluşumuna zaman tanıyacak değin uzun olama-yabilir. Katarakt olma yaşını değiştiren faktörler kalıtımsal yapı, o güne dek maruz kalınan güneş ışığı miktarı ve sigara gibi yaşlanmayı acele et­dıran etkenlerdir. Tabii, şeker hastalığı, kalp krizi, kortizon kullanımı gibi nedenler de hızlandırıcı olabilir.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?
Damla ya da iğne ile göz çevresi anestezisi ile yapılır. Ek olarak, damardan sa­kinleştirici ve ağrı duymayı önleyici ilaçlar verilir. Yeni mercek konulurken bütün ortalanabilmesi nedeniyle hastanın açıkgöz olması istendiği için fazla zorunlu olma­dıkça genel uyuşturma seçim edilmez. Yaklaşık yarım ila bir saat süren ağrısız bir işlemdir. Bulanık merceğin içindeki materyalin ultrasonik yöntemle (fakoemülsifi-kasyon) boşaltılması, ardından da yerine yapay merceğin konulması güncel ame­liyat yöntemidir. Göz içine konulan yapay merceğin gücü, gözün durumuna göre ayarlanır. Fakat yine de, yapay merceklerin yakın uyumu yapması az önce sağ­lanamadığından, hastaların ameliyattan daha sonra özellikle yakın için gözlük takma­sı gerekmektedir. Yakın-uzak ayarı yapabilen merceklerin geliştirilmesi güncel bir konudur. başkaca, başarı yüzdesi fazla yüksek ve komplikasyon sıklığı çok düşük bir cerrahi usul olan katarakt cerrahisi, yurdumuzda yaygın olarak ve başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Katarakt ameliyatında hastanın dikkat etmesi gereken konular nelerdir?
Hasta ameliyattan minimum 6 saat öncesinde aç olmalıdır. Aspirin ya da sanki kan sulandırıcı kullanıyorsa hekim tavsiyesine tarafından ameliyattan belli bir vakit önce bu ilaçları bırakmalıdır. Kan Basıncı ve şeker ilaçları da doktor tavsiyesine kadar kullanıl­malıdır. Ameliyattan sonra 24-48 saat süre banyo yapılamayacağı için ameliyattar önceki gece banyo yapılmalıdır.

Ameliyattan daha sonra duruma kadar 24-48 saat süreyle göz kapalı tutulur ve hastanın göze bastırmaması, öne eğilmemesi, ameliyatlı tarafın üzerine yatmaması istenir.

Ara Sıra ameliyattan önce, ama tekrar tekrar ameliyattan sonra göz damlaları kullanılır. Bunların önerilen şekle tarafından kullanılması iyileşmeyi hızlandırır.

6 okunma

Etiketler : ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: