Angelina Jolie siyasete atılabilir

  Sağlık ve Yaşam    9 Ocak 2019
Yorum Yok

Angelina Jolie siyasete atılabilir

Erzurum’da projeyi yürüten Atatürk Üniversitesi Gemoloji Bilimi öğretim üyesi Doç. Dr. Volkan Çil ile merkez Aziziye Belediyesi Taş Eserleri Müzesi Koordinatörü Oğuzhan Türk, 3 ayda yaklaşık 10 bin kilometre yol kat ederek Erzurum’un yeraltı zenginliklerini gün yüzüne çıkardı.

DHA’nın haberine göre Erzurum’un siyah kehribarı olarak tanıdık Oltu Taşı haricinde birbirinden değerli 30 çeşit misket traverten türü inşa ve yüzey kaplama taşı, beş metalik, yedi metalik almak üzere cevherleşme sahalarıyla birlikte toplamda 68 çeşitlilik yeraltı maden envanteri oluşturuldu.

Yer Alan yeraltı zenginlikleri merkez Aziziye ilçesindeki Emel Çatal Lisesi’nde sergilendi. Sergiyi gezen ve yetkililerden veri alan Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, esrarengiz taşların değerlendirilmesi nedeniyle kısa sürede bölgede fabrika kurulması için zorunlu çalışmaları başlatacaklarını söyledi.

Aziziye Belediyesi Taş Eserleri Müzesi Koordinatörü Oğuzhan Türk de, yazın 3 ay gece-gündüz demeden otomobil veya olarak takriben 10 bin kilometre yol kat ederek yeraltı zenginliklerini ortaya çıkardıklarını söyledi. Oltu taşından daha değerli olduğuna inandıkları 68 çeşit maden ve değeli taş belirlediklerini vurgulayan Türk, “Erzurum ve çevre ilçelerinde yaptığımız araştırmada çok değerli taşlara rastladık. Öyle ancak bunların içinde yalnızca ABD’nin Colorado eyaletinde olduğu iddia edilen rainbow taşını Pasinler ilçesinde bulduk. Volkanik ve yüzde 95’i sırça olan gökkuşağı taşı çoğunlukla spa salonlarında süsleme ya da takı olarak kullanılmakta” diye konuştu.

Atatürk Üniversitesi Gemoloji Bilimi öğretim üyesi Doç. Dr. Volkan Çil ise taşların yanında organik boyanın ham maddesini de bulduklarını açıklama ederek, kısa sürede fabrikaların kurulup bu taşların ve toprağın işlenmesi gerektiğini belirtti.

11 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.