Andropoz

  Sağlık ve Yaşam    26 Mart 2019
Yorum Yok

Andropoz

Kadınların menopoz öncesi ve sonrasındaki dönemlerde yaşadıkları hakkında herkes bir şeyler bilir. Andropozdan ise o kadar laf edilmez.

Yılların yavaş yavaş tırmanan etkilerini ve sonuçlarını, erkekler kendi aralarında bile pek konuşmazlar. Yine De kadınlarda adetten kesilme muhakkak bir eşiktir. Erkeklerde ise böyle keskin bir çizgiden bahsedemeyiz. Lakin yine de bu konunun pek gündeme gelmemesinin nedenleri aralarında, sanırım birazcık ‘erkeklik gururu’ var.

Erkeklerin çoğunluğu 30 ile 45 yaşları aralarında vücutlarında bazı değişiklikler olduğunu ayrım ederler. Bu belirtiler, yaşlanma başlangıcı ya da ‘olgunlaşma’ belirtileri gibi görülerek öyle önemsenmez. Ama sayısız araştırmaya konu olan bu değişimlerin aşağıda hormon dengesinin giderek bozulması yatar. Bu, 45 yaşından sonra da artarak devam eder.
İşte bazı belirtiler

Testislerde küçülme ve sertleşme ( testosteron azalmaz )
Ereksi yonda zorluk, olduğunda uzatma
Yavaş ve zayıf meni çıkarma

Bu değişimleri etkileyen en manâlı faktörler ise söyle sıralanabilir ;
Vücut değişimleri, kas gücünde azalma, çabuk yorulma
Yürek-damar hastalıkları
Solunum sistemi hastalıkları
Seker hastalığı
Dejeneratif eklem hastalıkları
Prostat hastalıkları, operasyonlar
Kullanılan bir takım ilaçlar ( tansiyon, bunalım vb.)
Alkol, sigara
Basarisizlik korkusu
Cinsel ilişki sırasında ölme korkusu
Monotonluk
Beklentilerin azalması
Toplumun yaslı cinselliğini değil farz etmesi
Kendine ait bir mekana sahip olamama
Sosyo-idareli güçlükler
Hanımlarda olduğu gibi hormon tedavisine gerek yoktur çünkü imal azalmamıştır. Ama genel sağlık sorunlarının yanında bilhassa damar hastalıklarına tabi olarak çoğalan sertleşme problemi ve prostat büyümesine emrindeki idrar sıkıntıları sebebiyle ahenkli doktor kontrolleri gereklidir.

Eğer sertleşme olamıyorsa, günümüzde çok farklı alanlara yönlendirilmiş ve tehlikesiz penim protezler (sevinç çubuğu) kolay operasyonlar ile uygulanabilmektedir.

Prostat büyümesi önemlidir çünkü idrar yolunu tıkayarak çok rahatsız eder. Bu durumda basit ancak dikkatle gerçekleştirilen operasyonlar basari ile yapılmaktadır. Bu operasyonlardan sonradan sertleşme biraz güçleşmekte, meni tümdengelim işlevi son bulmaktadır.

30 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.