Anadolu Sigorta’dan sosyal sorumluluğa devam

  Kredi - Borsa    3 Ocak 2019
Yorum Yok

Anadolu Sigorta'dan sosyal sorumluluğa devam
1 Eylül 2013 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek Sosyal Güvenlik Kurumu Biyometrik Kimlik Doğrulama Projesi tamamen vatandaşlar parmak damar izi analizi yöntemiyle kimlik doğrulamalarını gerçekleştirebilecek ve böylelikle sağlık durumu hizmetlerini daha isabetli ve daha süratli bir şekilde alabilecekler.
Sağlık Durumu sektöründe adaletli hizmet dağıtımının önünde en büyük engellerden biri olarak görülen “kimlik sahteciliği” artık son buluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde sıhhat hizmeti edinmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 1 Eylül 2013 tarihinden itibaren uygulamaya geçecek olan Sosyal Güvenlik Kurumu Biyometrik Kimlik Düzeltme Projesi tamamen eskisinden fazla daha seri ve dürüst hizmet alabilecekler.Projenin ayrıntılarının yanı sıra parmak damar izi doğrulamasının yapılmasını sağlayan, Türk mühendislerinin geliştirdiği BioPOS cihazı ve ilgili yazılımlarıda ilk önce Proline Bilişim’in 29-30 Mayıs tarihlerinde düzenlediği Milletlerarası İstanbul Biyometri Konferansı 2013’te gün yüzüne çıktı.
Parmak damar izi doğrulaması nedir?
Parmak damar izi doğrulaması, her insanda özgün bir yapıya sahip olan parmak damarı izinin özel bir algoritma ile şifrelenip, Türk teknoloji şirketi Proline göre geliştirilen BioPOS cihazı ile çözümleme edilmesine dayanıyor. Vatandaşlar sağlık kuruluşlarına yapacakları ilk müracaatta danışma bankolarında kurulacak olan BioPOS cihazlarına parmak damar izlerini kaydettirerek sisteme dahil oluyorlar. Vatandaşların parmak damar izi belgeleri SGK merkezinde yer alan sunucularda kriptolu olarak saklanıyor. BioPOS cihazı sağlık hizmeti almaya gelen vatandaşların parmak damar izleri ile T.C. kimlik numaralarını eşleştiriyor ve hizmet olmak isteyen vatandaşın kimliğini onaylıyor. Böylelikle haksız hizmet alımının önüne geçiliyor.

Daha çabuk, daha içten, daha güvenli hizmet
Parmak damar izi doğrulamasından önce, sağlık durumu hizmetlerinde yalnızca T.C. kimlik numarası üzerinden kontrol yapılıyor ve bu da kimlik sahteciliği gibi durumların oluşmasına neden oluyordu. Parmak damar izi uygulamasıyla vatandaşın afiyet hizmetleri konusundaki en yaygın şikayetleri aralarında yer alan hantallık ve dağılım adaletsizliği de tarihe karışıyor. Kullanımı son derece basit olan çözümde vatandaş sadece bir kez parmak damar izi bilgisini paylaşarak geriye doğru kalan ömrünün tamamında sağlık hizmeti alırken yalnızca BioPOS sensörüne parmağını okutarak kimliğini doğrulatıyor ve anında hizmet alıyor.

Türk mühendisleri ilerletti
Parmak damar izi doğrulamasını gerçekleştiren BioPOS cihazı, Türk teknoloji şirketi Proline Bilişim’in Ar-Ge Merkezi kadar geliştirildi. Kimlik mahremiyetini zedelemeyecek kullanım şartlarına yüzde yüz düzenli olacak şekilde tasarlanan cihaz, Proline’ın sunduğu lokal ve hızlı destek avantajının yanı sıra rekabetçi fiyat anlayışıyla sıhhat kuruluşları için de faydalar içeriyor
Manâlı miktarda tasarruf sağlanacak
Parmak damar izi çözümü bir uçtan bir uca sahtecilik ve usulsüzlüğün önüne geçileceği için afiyet hizmetleri daha etkin ve daha nitelikli bir şekilde vatandaşlara sunulacak. Bu Vesile Ile kayıp ve kaçaklar en üye indirilecek ve kamu harcamalarında önemli oranda tasarruf gerçekleştirilecek. Sağlık hizmetlerinde yapılacak bu tasarruf, kaynakların da farklı alanlara yönlendirilebilmesini sağlayacak.

32 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.