Blog

Amazon Ormanları’nın ovaya dönüşme riski var !

  Blog    16 Ocak 2019
Yorum Yok

Amazon Ormanları'nın ovaya dönüşme riski var !

Eğer tedbir alınmazsa bu yıl içerisinde 16 milyon bebek daha hayatını kaybedecek.
Raporda dünyaya gelinebilecek en iyi ülkelerin başında Japonya, İzlanda ve Singapur gelirken en kötüler ise Pakistan, Afganistan ve Orta Afrika Cumhuriyeri olarak değerlendiriliyor.

Rapora kadar dünyaya gelinebilecek en güvenli olmayan 10 ülkeden 8’i de yine Afrika kıtasında yer alıyor. Sefalet, daha alçak ve üstteki inşa eksiklikleri ile çatışmalar nedeniyle gebe kadınların bu ülkelerde gerekli bakımı ve ilgiyi görme ihtimali fazla düşük.

UNICEF Küresel Yenidoğan Programı Direkötü Willibald Zeck:

“Gebe kadınlar bazen günlerce yürüye yürüye hastaneye ya da bir afiyet ocağına ulaşmaya çalışıyor. Ast eğer o sağlık durumu merkezi iyi bakım verebileceği bilinen bir yerse yoksa bu mücadele içine de girmeyerek evde doğum yapıyorlar. Bu da hiç mikropsuz ve ideal bir şart yok.”

Ölümlerin yüzde 80’inin erken doğum, doğum sırasında yaşanan komplikasyonlar ve enfeksiyonlara tabi olarak gerçekleştiği belirtiliyor.

Durumun değişmesi için daha artı sayıda eğitimli ebe, temiz su, gıda ve doğumu peşine düşüp takip eden birincil saat içerisinde anne sütünün verilebilmesi gerekiyor.

Rapora tarafından Norveç’te her 10 bin kişiye toplamda 218 doktor, hemşire ve ebe düşüerken Somali’de bu oran 10 binde 1.

11 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.