Alışveriş merkezlerinden 130 milyar lira ciro

  Güncel Haberler    14 Ocak 2019
Yorum Yok

Alışveriş merkezlerinden 130 milyar lira ciro

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü, sektöre ilişkin sene değerlendirmesi ve gelecek yıldan beklentilerine karşın izah etme yaptı. 

Belgü, perakende sektörünü ve kamuoyunu çok uzun zamandır meşgul eden kiraların TL’ye çevrilmesi konusunda bu yıl yayınlanan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar ile değişkenlik durumunun ortadan kaldırılarak tartışmaya son verildiğini anımsattı.REKLAM

Karar ile perakendecilerin maliyet yüklerinin büyük oranda hafiflediğini ve bu durumun meyvelerinin yakın dönemde toplanacağını açıklayan Belgü, “Perakendeciler ve AVM’lerimiz ayrılmaz iki parça. Bir tarafı etkileyen bir koşul öteki tarafı da etkiliyor. Dolayısıyla bu olumlu havanın AVM’lerimize de olumlu bir şekilde yansıyacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

AVM’LER MİLYARLARCA ZİYARET ALDI

Belgü, en son açıklanan AVM’lerdeki perakende cirosu endeksine kadar, ekim ayı ciro endeksinin bir önceki yılın benzer ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzde 16,9 büyüme gösterdiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Bütün yılı bu şekilde artma ile sürdürdük. Alışveriş merkezleri olarak 2018 yılını yaklaşık 130 milyar TL ciro ile kapatacağız. 2019 yılı için ise öngörümüz 160 milyar TL. AVM’lerde cirolar yıllık enflasyonun ortalama yüzde 5 ila yüzde 10 üstünde artış gösteriyor. Oysa burada da izlenmesi gereken işlem perakendenin karlılığı. Perakendede artan enflasyon ve maliyetler sonrası karlılık oranlarında düşüş gözleniyor. Alışveriş merkezlerinde ciro artışlarını her ay yayınladığımız endeks verilerinde de görebiliyoruz. 2018 yılında metrekare verimlilikleri artış kaydetti. Metrekare verimliliği 2018 birinci çeyrekte 869 TL, ikinci çeyrekte 996 TL ve üçüncü çeyrekte bin 113 TL biçiminde gerçekleşti. Sene içerisinde en yüksek artışlar da mağazalarında metrekare verimliliğini artıracak stratejiler geliştiren teknoloji kategorisinde yaşandı.”

Hulusi Belgü, ziyaretçi sayısının belirlenmiş dönemlere ve özel günlere kadar değişkenlik gösterdiğine sinyâl ederek, “Mesela bayramlarda, okulların açılma döneminde ve yılbaşı öncesi ziyaretçi sayısı daha yüksek oluyor. Yılın geneline baktığımızda yıl sonu itibarıyla 2,3 milyar ziyaret sayısına ulaşacağını varsayım ediyoruz” dedi.

2019’DA 8-10 YENİ AVM AÇILMASI BEKLENİYOR

Belgü, Türkiye’de şu anda etkinlik bildiren 412 AVM’nin bulunduğunu açıklama ederek Türkiye’nin 81 ilinin 63’ünde AVM’nin yer aldığını, 2019 yılında da ortalama 8-10 yeni AVM’nin açılacağını öngördüklerini söyledi.

Eylül ayında yayınlanan Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karar ve ardından ekim ayında yayınlanarak yürürlüğe giren beyanname dahilinde TL ile kiranın zorunluluğu getirildiğini hatırlatan Belgü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeni olan bu süreci takip ediyoruz. Uzun vadeli düşünen AVM yatırımcısı açısından TL kira düzenlemesi bir belirsizlik yarattı ve bu koşul beraberinde yatırımlarda durağanlığı getirdi. acilen proje planları hazırlanmış ve finansmanı sağlanmış yatırımların devam edeceğini düşünüyoruz. Bunu yanı sıra bir süredir belirttiğimiz üzere Türkiye’de birçok yerde AVM yatırımları artık kesin bir doygunluğa ulaştı. Bundan sonra sektörde yeni AVM sayısı daha düşük oranlarda yükselme kaydedecektir. Kurdaki dalgalanma, 15 milyar dolar civarında bankalara kredi borcu olan ama kiralarını TL ile tahsil eden AVM yatırımcısını şüphesiz ancak negatif etkiliyor. Bu anlamda AVM yatırımcılarının bankalarla görüşerek meslek birliği yapmaları gerekecektir.”

Belgü, kira konusunun fazla uzun zamandır perakende sektörünün ve kamuoyunun gündemini meşgul ettiğini aktararak, “Bakanlığımızın kiralarda TL’ye dönüş kararı ve ardındaki kur oranlarının da yayınlanan tebliğ ile belirlenmesinin ardındaki bu konudaki kararsızlık sona ermiş oldu. şimdi da kiralamalarımızda Türk lirası ile yolumuza devam ediyoruz. Gelinen noktada maliyetler açısından maksimum payı kiraların oluşturduğundan şikayet eden perakendecilerimizin bu anlamda gevşemiş olmalarının yansımalarını da yakın zamanda daima birlikte göreceğimizi umuyorum” diye konuştu.

6 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.