Ali Koç açıkladı! UEFA’dan ceza…

  Güncel Haberler    29 Mart 2019
Yorum Yok

Ali Koç açıkladı! UEFA'dan ceza...

Fenerbahçe Spor Kulübü kadar düzenlenen basın yemeğinde konuşan Koç, Fenerbahçe’nin spor ekonomisi tarihinde bir prensip imza atacağı Fenerbahçe Spor Kulübü’nün projesi “FENER OL”un detaylarını paylaşarak, Fenerbahçe’nin parasal durumu, yönetimin meydana getirmek istediği parasal altyapılar ve finansal yönetiminin sürdürülebilirliği konularına değindi.

 

 

‘FENER OL’ PROJESİNİN DETAYLARI

Koç, Türk futbolunun geleceğinde fiziki anlamda büyük bir sıkıntı olduğunu aktararak, “Ben ve ekibim Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanlığı’na aday olurken zaten bütün tercih süreci baştan başa içinde olduğumuz finansal sıkıntıları defalarca gündeme getirdim. Bu mali sıkıntıları vermek için kimsenin elinde sihirli değnek olmadığını, bu sıkıntıların 1 gecede oluşmadığını ve 1 gecede çıkılamayacağını, kısa, orta ve uzun vadede planlar gerektiğini ve Fenerbahçe özelinde bir seferberlik ruhu içinde herkesin çorbada tuzu olacak şekilde bir anlayışla çıkılabileceğini, büyük fedakarlıklar yapılmasını gerektiğini, elimizi taşın altına koymamız gerektiğini ifade ettim.” diye konuştu.

“UEFA’DAN CEZA TEHLİKEMİZ VAR”

“FENER OL” kampanyasının orta vadeli hedefler açısından çok kayda değer olduğunu dile getiren Koç, Mali Fair Play (FFP) konusuyla ilgili Türk takımlarının sıkıntısı olduğunu anlattı.

 

 

Koç, FFP’nin sadece Türkiye’ye değil, Avrupa’daki birçok ülkeye uygulandığına muhabere ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunun ana amacı mali sıkıntıda olan kulüpleri, parasal yapılarını içten istikamete çevirebilmek. aynı zamanda ikinci bir konu da var. Fazla varlıklı kulüpleri, koskocoman paralar ödeyerek haksız rekabet yapmamasını sağlamak. Fenerbahçe Spor Kulübü, FFP konusuyla ilgili 3 takvim bir uzlaşma yaptı. Yaptığı bu anlaşmaya göre, denk bütçe denen bir şart söz konusu… 3 senenin sonunda, bu 31 Mayıs itibarıyla olacak, Fenerbahçe Spor Kulübü’ne müsaade edilen rakam eksi 30 milyon. Yani 3 senenin sonunda Fenerbahçe Spor Kulübü’nün gelir-gider dengesine bakıldığında eksi 30 milyon ya da aşağıda kaldığı süre bu anlaşmaya uyulmuş olacak. Şu lahza eksi 95 milyon rakamındayız. Yani 31 Mayıs’a kadar 60-65 milyon avro kazanç yaratamadığımız takdirde FFP konusunda Avrupa’ya gitme sıkıntısıyla aleyhinde karşıyayız. Bu ne aramak? Avrupa Kupası’na, Şampiyonlar Ligi’ne katılamamak söz konusu. Dolayısıyla bizim hedeflediğimiz, galibiyet için manâlı bulduğumuz 4 ayaklı planın en kayda değer ayaklarından birinin etkileniyor olması demek.”

böylece kampanyanın büyük siklet talep ettiğine dikkati çeken Koç, bu kampanyanın kazanç yazılabileceği konusunda UEFA’dan da olumlu yanıt aldıklarını söyledi.

Koç, kampanyada en önemli hedeflerinin 31 Mayıs’a değin bu rakama ulaşabilmek olduğunu ama kampanyanın 31 Mayıs’ta bitmeyeceğini aktararak, “FFP’nin 2 ayağı daha var. Biri; oyuncularınıza yani futbol organizasyonuna ödediğiniz ücretlerin ya 85 milyon avroyu geçmeyecek veya gelirinizin yüzde 60’ını geçmeyecek. Bu rakam geçen yıl 92 milyon avro iken bu sene 79 milyon avroya düştü. İşin o tarafını da tatmin ediyoruz. Sattığın dek alabilirsin bu süreçte. Yani oyuncu sattığın dek oradan yarattığın kazanç dek oyuncu satın alabiliyorsun. Bizim keza sezon başı hem de devre arası yaptığımız transferlerin toplam maliyeti takriben 24 milyon avroya geliyor ama yazın 25 milyon avroluk transfer satışı gerçekleştirmiştik. Bu kritere uyduk.” şeklinde konuştu.

Kampanya ile Fenerbahçe’nin bir birincil gerçekleştirmiş olacağını vurgulayan Koç, kampanyaya 4 Nisan’da başlayacakları bilgisini verdi.

Koç, kimsenin telefonla aranmayacağı ve peşin para para toplanmayacağı noktasında dolandırıcılara aleyhinde titiz olunması gerektiği uyarısında bulundu.

– “Bu kampanyaya UEFA da fazla siklet veriyor”

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, kampanyaya en küçük desteği verenlerin de en yüksek rakamla katkı sunanların Fenerbahçe tarihinde yer alacağını söyledi. 

Koç, “31 Mayıs’a değin gelir gider dengesini eksi 30 milyon avroya getiremezseniz B planı olarak kazanç artırıcı başka projeleriniz veya kampanyalarınız olacak mı? Eksi 30 milyon avroya getiremezseniz Avrupa’ya gidemeyeceksiniz.” sorusuna karşılık şu cevabı verdi: 

“Orada şunu anlatmaya çalıştım; Gidip gitmemeye sen karar vermiyorsun, sen şartlara alıntı yapmak zorundasın, gidip gitmemene UEFA karar veriyor. Oradan çıkması gereken durum ne? Biz böyle şeyle karşı kaşıya kalırsak o süre biz de gözümüzü karartırız, Türkiye liginde şampiyon elde etmek için o sınırları aşarız. UEFA cezalandırmak için pozisyon almış bir kurum yok. İnanın bunu sadece Türkiye için söylemiyorum; UEFA, kendisi benzer ilişkiler veya anlaşmalar içerisinde bulunan tüm kulüplerin sıkıntıdan çıkması için yol gösteriyor. UEFA, bizim ne devraldığımızı ve aynı zamanda ne yaptığımızı gayet iyi biliyor.” 

Koç, UEFA’nın, bugüne değin yaptıklarını, finansal durumdaki olumlu gelişmeleri, kulüp ve taraftarlar arasındaki sevgiyi-saygıyı mükemmel takip ettiğini kaydederek, “Onlar, Fenerbahçe’nin bu sene Türk futbolunda kendisini pozisyonlama şeklinin, devraldığı duruma kadar yaptıklarının gayet farkındalar. O yüzden bu yönde bize olumlu bakıyorlar. Ama sonuçta UEFA’nın uyguladığı kurallar var. O kuralları da kimse için özellikle esnetme gibi bir zorunluluğu yok. O yüzden bu kampanyaya onlar da çok ağırlık veriyorlar.” diye konuştu. 

Rekabetçi bir Türkiye’nin UEFA’nın da değerine değer katacağını dile getiren Koç, Türkiye’de futbolu milyonların takip ettiğini, her kulübün 12-14 milyon sosyal ağ takipçisinin bulunduğunu aktardı. 

UEFA’nın Türk takımı cezalandırma isteğinde olmadığını fakat besbelli verilen sözlerin bulunduğunu bildiren Koç, UEFA’nın kurallarına uymanın öneminden bahsetti. 

Koç, “Lakin niyetine de fazla tartı veriyor. Olumlu bir noktaya gelebileceğimizi düşünüyorum. Fakat sizlerin de ifade ettiği gibi olmadığı takdirde Fenerbahçe için fazla ama koskocoman bir can sıkıntısı teşkil edeceğini de bakmak lazım. Onun için bizler devraldığımız tabloyu en iyi şekilde yapıp, konuları aşabilmek için çok fakat fazla transparan davranıyoruz.” ifadelerini kullandı.

– “Kampanya’da 100’e yakın gönüllü ve profesyonel çalışıyor”

Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Karaçam da takriben 600 milyon avro gibi bir borç yükünün altına girdiklerini belirterek, yabancı oyunculara üretilmiş sözleşmeler sebebiyle de 100 milyon ilave bir yükümlülük içine girdiklerini anlattı.

Bunların stok olarak devraldıkları yükümlülükler olduğunu belirten Karaçam, 2018 yılında 1,5 milyar TL operasyonel gider, 800 milyon TL gelir elde ettiklerini söyledi.

Bankalardan alınan kredilerin eski borçlara harcandığını aktaran Karaçam, “Kampanya’da 100’e yakın gönüllü ve profesyonel çalışıyor.” dedi.

Kampanyanın detaylarını anlatan Karaçam, “25 milyonluk taraftarımız var. 16 milyon aktif taraftarımız var. 5 milyonun etkin olarak katılabileceğini düşünüyorum. Bugüne kadar hiç denenmediği için muhakkak bir görüş söylemek mümkün yok fakat milyonların üzerine çıkacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

Karaçam, “Fenerbahçe.org” sitesinde belirtilecek yöntemlerle ödemelerin alınacağını belirterek, asgari 20 liralık ödeme alınmasını planladıklarını fakat 1 liralık katılımın mümkün olmasını da düşündüklerini anlattı.

– “1 milyar TL ve 1 sene süre için izin alındı”

Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Erol Bilecik ise kampanya için 1 milyar TL ve 1 sene süre için izin alındığını belirterek, “Her katılımcının karşılığını bulabileceği bir anımız da olacak.” bilgisini verdi.

Ayrıca gerçek şahısların hem de kurumların kampanyaya “bağış”, “sponsorluk” ve “reklam” şeklinde katılabileceğini aktaran Bilecik, kampanyayla ilgili bütün detayların 4 Nisan’da açıklanacağını anlattı.

– Fenerbahçe Spor Kulübü (FBSK) Kitlesel Kaynak Oluşturma Projesi

Bahşedilen bilgiye takriben, FBSK bir önceki dönemden 3 milyar TL’yi aşan bir borç yükü devraldı. Bu borç yükünün büyük bölümünü parasal borçlar (bankalar ve factoring şirketleri) oluşturuyor. 

Bu mali borçların takriben yüzde 80’i tanıdık olmayan para cinsinden borçlar. Bu borçlar sonucu FBSK yaklaşık 300 milyon dolar civarında açık döviz pozisyonu taşıyor. Bu açık pozisyon ile birlikte kur artışlarındaki 1 TL artışın maliyeti parasal tablolarımıza 300 milyon TL ilave mecburiyet olarak yansıyor.

2018 yazında yaşanan finansal piyasalardaki çalkantılar sonucu, kur artışları yüzde 35‘lere, TL faizler ise yüzde 20 seviyelerinden yüzde 35’lere geldi. Her iki artışın (kur + faiz) parasal durum üzerindeki etkileri son derece olumsuz oldu.

Fenerbahçe’nin döviz cinsinden yabancı para borçları sadece bankalardan almış olduğu döviz kredileri yok aynı zamanda futbol, basketbol, voleybol ve diğer tüm branşlarda Fenerbahçe’yi temsilci bütün yabancı sporculara olan yükümlülükler için de geçerli. UEFA ile 2016’da yaptığı üç yıllık anlaşma gereği Fenerbahçe Futbol AŞ’nin mayıs ayında üç yıllık gelir/gider tablosu azami eksi 30 milyon avro tahsis etmek zorunda. 

Stadyumun 10 yıllığına 90 milyon dolara satılan isim hakkı birincil senesinden peşin olarak harcanmış. Yayınlama geliri, Passolig geliri gibi çoğu kazanç kalemi temlik altına alındı. Önceki dönem ve yıllık giderlerin yanı sıra 100 milyon avro da uzun vadeli sporcu sözleşmeleri ile vaat edilmiş durumda. 

Ali Koç yönetimi kulübe 140 milyon dolar yeni kaynak tedarik etti. Yeni idare Futbol AŞ’deki sermaye artışına, FBSK Derneği’nin katkısı olarak 50 milyon dolar, borçların baştan yapılandırılması için 50 milyon dolar, yeni reklam ve sponsorluk anlaşmalarıyla 25 milyon dolar ve diğer faaliyetlerden de 15 milyon dolar edinmek üzere toplam 140 milyon dolar yeni kaynak sağladı.

Fenerbahçe taraftarı 9 aylık süreçte 200 binin üstünde forma satın aldı. Fenerbahçe tarihinin bir sezonda en fazla forma satılan ikinci sezonu. Fenerbahçe taraftarı hem 2018-2019 sezonunda satın aldığı kombinelerle nerdeyse stadın tamamını kapattı. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün hayata geçireceği kitlesel kaynak oluşturma projesi dünyada da bir birincil olma özelliğini taşıyor. 

Projenin amacı Fenerbahçe’nin geleceğini her tarafta yapı etmek. Bu proje parasal açıdan bağımsız bir Fenerbahçe yaratmanın birincil adımı. Birincil maksat, UEFA’nın Mali Fair Play kriterleri konusunda kulübe nefes aldırmak. Öteki adımlar ise Şampiyonlar Ligi’nde çaba etmek, Fenerbahçe’nin kendi öz kaynağından yetiştireceği ve keşfedeceği oyuncuları parlatıp değerinde yaratarak Fenerbahçe’nin geleceğini yapı etmek. Projede bulunan her taraftarın desteği benzer derecede kayda değer, bir lira veya bir milyon lira ayrım etmiyor. Kayda Değer olan taraftarın etkin katılımı ve katılımcı sayısının artması. Projenin başlamasıyla birlikte ilk aşamada 37 ilde binlerce gönüllü sahada destek verecek. 

6 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: