Blog

Ali Güreli turist krizini çözdü

  Blog    15 Ocak 2019
Yorum Yok

Ali Güreli turist krizini çözdü
Dünyanın en büyük deniz taşımacılık filolarından birinin sahibi olan ve 2015’te ‘Dünyanın en varlıklı 500 ismi’ aralarında gösterilen Mübariz Mansimov, bir süredir işlerinin bozulduğu ve Türkiye’den ayrılacağı şeklindeki iddialara karşısında sessizliğini bozdu. Hürriyet’ten Elif Ergu’nun sorularını yanıtlayan Mansimov, turizmde küçüleceklerini fakat asıl işleri olan denizcilikte tonaş kapasitelerini artıracaklarını söyledi. 

Elif Ergu’nun Mübariz Mansimov ile yaptığı ve Hürriyet’te yayımlanan röportajı şöyle:

Mübariz Mansimov, Azeri kökenli bir işadamı ve 1998 yılında Türkiye’yi imal üssü olarak seçti. Sahibi olduğu Palmali Grubu Türkiye’de kısa sürede adını duyurdu. 2007’de Türk vatandaşlığına geçerek ‘Gurbanoğlu’ soyadını da bölge iş adamı, dünyanın en büyük deniz taşımacılığı filolarından birinin sahibi. 170’i kendisine ait, tamamı 270’i bulan gemileriyle Karadeniz petrol taşımacılığının en büyük ismi Mübariz Mansimov’un bir süredir işlerinin iyi gitmediği, otellerini, marinasını sattığı ileri sürülüyor. 2015 yılında Forbes’ın en zenginler listesinde bulunan, 2013-2014’te Türkiye’nin en varlıklı birincil 10 isminden biri gösterilen Mübariz Mansimov’la Palmali Grubu’nun merkezinde görüştük. Bir süredir hakkındaki iddialara cevap vermeyen Mansimov sessizliğini bozdu. 

Türkiye-Rusya aralarında yaşanan gerginlikten sonradan sizin de işlerinizin bozulduğu, birçok işinizi, mülkünüzü devrettiğiniz konuşuluyor. Içten mu?

Global bir dünyadayız. Yaşanan krizler bize hiç dokunmadı çağrıda bulunmak olası yok. Kriz keşke hiç olmasaydı. Kim bu krizden çok etkileniyor, kime fazla dokunuyor bilemeyiz. Biz de etkilendik fakat o çıkan haberler içten değil. 

Türkiye’yi terk edeceğiniz de söylendi. Gidiyor musunuz?

Her şeyden önce biz Azeri Türküyüz, kaçacak yerimiz değil, burada yaşıyoruz, diğer gidecek yerimiz de değil, gitmeyi hiç düşünmedik. Rusya’daki şirketimiz 20 takvim şirket. Oradaki şirket tamamıyla Rus kanunlarıyla kurulmuş, oraya ücret ödeyen bir şirket. İşlerine de devam ediyor. 

Sizin şirketiniz merkezi Malta’da değil miydi?

Doğru Malta’da. Azeri şirketi, Rus şirketi değil Malta şirketidir. Rusya’da, Azerbaycan’da da şirketlerimiz var. Dünyada petrol fiyatlarının düşüşü her yeri etkiledi. Rusya’nın yasaklama uygulaması da olumsuz ama bunların hepsinin geçici olduğunu düşünüyoruz. Rusya büyük bir devlettir, sorunlarını çözer. 

Sizin asıl işiniz petrol taşımacılığı, petrol fiyatlarının düşmesi sizi nasıl etkiledi? 

Petrol fiyatlarının düşmesi bir taraftan armatörler için fayda. Çünkü maliyetler de düşüyor. Dünyanın her yerine gidiyorsunuz, gemilerin en büyük gideri yakıttır. 3-4 bin ton yakacak alıyorsunuz gemilere. İşlerimiz de kötüleşmedi. Dünyada bir daralma var lakin benzer şirketlerle çalışmaya devam ediyoruz. 10 sene içinde kapasitemizi 3 milyon tondan 5 milyon tona çıkarmayı hedefliyoruz. Yakında yeni gemiler de alacağız. 

Hâlâ 45 ülkeye nakliyecilik yapıyor musunuz?

Yapıyoruz fakat ambargolar sebebiyle daralma var. Bizim kârlı, parayı kazandığımız işimiz denizcilik ve lojistik. Son 20 yılda Türkiye’de yaptırdığımız gemi sayısını bugüne dek hiçbir Türk şirketi yaptıramadı. Türk tersanelerinde 60 gemi yaptırdık. Tamirlerini de Türk tersanelerinde yaptırıyoruz. 

270 değin geminiz var yok mi? 

az çok o sayılarda. Şirket bölündüğü için üç aşağıda beş yukarı söylüyoruz. Azerbaycan’da, Rusya’da da var. 

15 MİLYON $ CEZA

Rusya’daki şirketinize ödenti cezası geldi mi? Size suç oluşturan kesildiği, işlerinizin o yüzden de eskisi gibi olmadığı yazıldı…

Bir kullanım yapılmaya çalışıldı. Biz de mahkeme yoluna başvurduk. Ve sonuçta kazandık. 2 sene sürdü süreç. Bizce düş edilmeyecek rakamlar düşünülmüş. 8.5 milyar rubleden 1 milyar rubleye düştüler. Yani 108 milyon dolardan, 15 milyon dolara düştüler.

Burada kapattığınız bir işiniz yok mu? 

Değil. Daha önce de bu ofisimize geldiniz buradayız. Palmalife duruyor, Bodrum’daki otelimiz ve Palmarina duruyor. 

Lukoil’in sahibine sattığınız biçiminde haberler çıktı…

Ağzı olan konuşuyor. Yok böyle bir şey. Anlamsız boş konuşuluyor.  Fazla yalan haber yapıldı. 

Uçak düşürme kriziyle ortaya meydana çıkan sorun size nasıl yansıdı? 

Bütün iş sektörü nasibini alıyor bundan. 2 büyük devlet iki taraflı nokta bulmalı. Tarih boyu komşu ve iyi anlaşmış devletler. Fazla sayıda yatırım yapıldı karşılıklı. Turizm açısından da Ruslar çok kayda değer. 

Türkiye’de neyi satacaksınız? 

Turizm işinden çıkacağız. Marinacılıktan ve Bodrum’daki otelden bahsetmiyorum. İstanbul’daki otel yatırımımızı satıyoruz. Kent otelciliğinden çıkacağız.  Umarız kârlı bir marjla çıkarız. Bir Singapurlu Grup ile uzlaşma imza atmak üzereyiz. 

Kendime ait hiçbir mülkümü satmadım

Evlerinizi, villarınızı bile sattığınız yazıldı. 

Kim almış? Almış olan biri varsa çıksın. Sadece The Edition Otel satılık… Kendime ait hiçbir mülküm satılmadı.

Çok borcunuz var mı?

Bizim mallarımızın değerleri yüksek, borca karşılık mallarımız ortada. Yaptığımız gemilerde yüzde 50 kendi sermayemizi yüzde 50’de kredi kullanıyoruz. Biz belli başlı işimizi 2 katına çıkaracağız. 

Uzun süreli anlaşmalarınız vardı taşımacılıkta, bozulan var mı?

Kuşkusuz taşıdıklarımızda düşüş değil. Socar’ın Azerbaycan’ın petrolünün biz taşıyoruz. PetroChina ile yeni anlaşmalar yaptık. 

Palmarina satılık değil

“Ferit Şahenk ile karşılıklı her işi yaparım” derdiniz; Doğuş Grubu’na satacağınız veya müşterek olacağınız bir işiniz var mı? 

Ferit Şahenk beğendiğim, sevdiğim bir iş adamı, abim. Biz Bodrum Palmarina’da büyük yatırım yaptık. 

Marina’yı Ferit Şahenk alabilir mi? 

Değil hayır. Zaten oranın hepsi kendisinin. Oradaki markaların birçok Doğuş Grubu’nun. İşlerinden de fazla memnunlar. Palmarina da satılık değil. Bodrum’daki oteli de satmayacağız. 

Satacağınız tek yer The Edition Otel mi? 

Başka bir yeri satmak hemen gündemimizde yok lakin ben bir iş adamıyım. çok iyi önerge gelirse her şeyi de satabiliriz denizcilik dıştan. Çünkü denizcilik esas işimiz.

Özel jetleriniz vardı. Onlar duruyor mu? 

Sivil havacılıkta 3 jetimiz var, onlar çalışıyor.

 “Petrol fiyatları düşse de etkilenmedik” dediniz demin. Maliyet fikir kâr arttı mı? 

Tanker piyasası iyi gidiyor. Petrol fiyatlarının düşüşü geminin kar marjını artırdı. 

Lukoil’e karşılıklı değilim

Siz 2013’de Türkiye’deki en varlıklı 10 kişiden biriydiniz. 2014’te de böylece. 2015’te dünyanın en varlıklı 500 insanı aralarında gösterildiniz. Derhal ne oldu?

 O listelere de nasıl girdiğimi bilmiyorum. Kimse kalkıp benden bir veri istemedi, bize soran olmadı. Ben de sizin gibi oralarda gördüm. Ben zaten kendimi hiçbir süre oralarda görmedim.  

Lukoil ile ortaklık var mı? 

Hayır yok. Onların da uzun zamandır taşımacılığını yapıyoruz. Anlaşmalarımız var. Hazar’da offshore işi görüyoruz onlar için, o kontratlar daima 10 takvim. Tümü de devam ediyor. 4-5 kuyuya direkt biz servis yapıyoruz. 

Olumsuz şeylerin yazılıp çizilmesini neye bağlıyorsunuz?

Sevenimiz çokmuş! İşime devam ediyorum. Büyümeye de devam edeceğiz. En iyi bildiğimiz işi yapacağız, keza kendimiz ayrıca de Türkiye namına işimizi büyüteceğiz. Kendi adıma ben Türkiye’nin geleceğin en kayda değer ülkelerinden biri olacağını düşünüyorum, ekonomisi iyi olacak. Dünyanın her yerini görüyoruz, baştan sorun var lakin Türkiye’nin avantajları var. Pozitif düşünmeliyiz. 

Bu söylentiler ticari olarak sizin işlerinize hasar verdi mi? 

Hayır, biz işimize bakıyoruz.  Iş dünyasında çok rivayet çıkıyor. Herkes birbirine bir şeyler söylüyor ya da ardından söylüyor. Fakat herkes kendi işine odaklansa fazla daha iyi olur.  Biz buradayız, hiçbir yere gitmedik. Çocuklarım burada yaşıyor, okuyor. Türkiye’yi seviyoruz, başka yerde de yaşamayı hiç düşünmedik. Çocuklarım da burada yaşayacak.

İki ülke arasına şeytan girdi

“Türkiye ile Rusya birbirine bağlıdır, eski hoş günlere dönülür. Keza Türkler için keza de Ruslar için iyi olan sorunların kısa sürede çözümüdür. Şeytan araya girmiştir iki ülke arasında. Keşke o uçak hiç düşmesiydi. Gerginlikler de olmasaydı. Keşke Suriye’de bu yaşananlar da olmasaydı. Tümü zincirleme. 

Azerbeycan’daki süt işiniz devam ediyor mu? 

PalSüt. Çok da iyi gidiyor. Sosyal sorumluluk diye başladığımız iş büyüdü. Pazar lideriyiz.

Işportacı bu dünya

Niçin çıktı bu söylentiler? 

Bu dünyanın işportacı olduğunu görüyorum. Meslek dünyasında dalgalanma olur. Fena imaj yaratmakla neye sahip olunur bilemiyorum. Biz Türkiye’ye değer kattık. Son 20 yılda çok meslek, yatırım yaptık. Türkiye’deki tüm tersanelere emeğimiz geçti. Geçer bugünler de. Palmali Grubu’nda 5 bine yakın birey çalışıyor. Palmarina’da geçen yıl 780 tekne konakladı. Sanırım kıskançlık da var. 

11 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.