Akut ve Kronik Sinüzit Belirtileri ve Tedavisi

  Sağlık ve Yaşam    8 Aralık 2018
Yorum Yok

Akut veya kronik sinüzit acı ve yıpratıcı bir hastalıktır. Çok yaygın olarak görülmekte olup, her yıl Türkiye’de 1 milyon kişiyi etkiliyor.

Çoğu insanda akut sinüzit veya kronik sinüzit görülmesine rağmen, çoğu zaman bu hastalık yanlış tanınmaktadır. Sinüzit olan birçok kişiye yanlış tanı veya tedavi yöntemleri ile kronikleşen hastalığı daha da arttırmaktan başka bir işe yaramamaktadır. Eczaneye başvurmadan önce buradaki yazımızda sinüzit mücadelesi hakkında bilmeniz gerekenleri detaylı olarak anlatacağız.

Not: Unutmayın ki sitemizde yazılan sağlık yazılarını uygulamadan önce mutlaka doktorunuzdan bilgi alınız.

Kronik Sinüzit ve Akut Sinüzit Nedir?

Sinüsler içi hava ile dolu olan kafatasımızda bulunan küçük boşluklardan oluşmaktadır. Onlar alerjilerden ve kirletici havanın içinde bulunan pislikleri tutmanıza yardımcı olan mukusları üretir.

Sinüzit oluşumu ise bu boşluklu dokunun iltihaplanması olayına denir. Bazı durumlarda, sinüslerin kapalı olması, başta ağrı ve basınca neden olabilir. Bazen ise bakteriyel enfeksiyonlara yol açabilir. Sinüzit hastalarında olağandan fazla geniz akıntısı görülmekte olup, genellikle akut sinüzite maruz kalan insanlar kapalı ortamlarda sigara dumanı, yada kirli havaya maruz kalmaktadırlar.

Sinüzitin iki temel tipi vardır.

 1. Akut sinüzit ortalama üç veya dört hafta kadar sürer.
 2. Kronik sinüzit 1 yıl ve çok daha uzun yıllarca sürebilmektedir ve tedavisi zor olmakla beraber kronik sinüzit nedeni kestirmekte zor olabilir. Cerrahi müdahalesi yoktur.

Sinüzitin ilk iltihabı başlangıçta soğuk algınlığı ya da alerji duyulan bir hava içindeki parçacık ile tetiklenenmiş olabilir. Bağışıklık sistemleri güçsüz kişilerde, sinüzit mantara neden olabilir. Bazen, burun yapısında kusurları olan kişilerde kronik sinüzit sonuçları ya da burun içindeki et veya başka bir şey, sinüsleri engelleyebilmekte ve normal sinüs akıntısını engelleyebilmektedir.

[alert-note]Eğer soğuk algınlığı geçiriyorsanız “Soğuk algınlığına ne iyi gelir” yazımızı okuyabilirsiniz.[/alert-note]

Akut ve kronik sinüzit belirtileri Nelerdir?

 • Yüzde basınç oluşumu ve ağrı
 • Kalın renksiz mukus
 • Burunda Tıkanıklık
 • Göz Altı Morlukları

Sinüzit Tedavisi

Her ne olursa olsun sinüzit türü, tedavi açıdan aslında pek hastalık olarak önemsenmediğinden bu konuda çok fazla çalışma mevcut değildir. Ancak doğru bir tedavi yöntemi sizlere yardımcı olabilir. Anahtar gerçekten sinüzit oluşumu için altta yatan soruna neden olanı anlamaya çalışıp bulmaktadır.

Eğer Birden fazla birkaç sinüzit belirtileri varsa, bir hekim ile görüşmelisiniz. İyi bir sınav ile ve bazen de X-ışınları, BT, MR veya benzeri testler, soruna neden olanları tam olarak ne olduğunu anlamaya yardımcı olabilir.

Sinüzit için Tıbbi Tedaviler

 • Antibiyotikler. Doktorunuz sinüzite neden olanı bakteriyel enfeksiyonların neden olduğunu düşünüyorsa, sizlere antibiyotik reçete yazabilir. Akut sinüzit için, birçok kişi 10-20 gün kullanabilir. Kronik sinüzit için, uzun süreli antibiyotik kullanmak gerekebilir. Ancak, antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonlarda yardımcı olur; virüs ya da diğer sorunlardan kaynaklanan sinüzite yardımcı olmayacaktır. Bazı çalışmalar da sinüzit için antibiyotiklerin çok gereksiz olduğunu göstermektedir.

Antibiyotik Vücuttaki tüm yararlı ve yararsız bakterileri yok edeceği gibi yanlış kullanımlarda rahatsızları ilerletebilir. Bu durumda doğal ve dünyanın kabul ettiği en güçlü antibiyotik olan propolisi kullanmanızı öneririm.

 • Ağrı kesici. Sinüzit olan birçok kişi rahatsızlığı azaltmak için, reçetesiz ağrı kesici ilaç alabilir. Ancak, etiket üzerindeki talimatları takip ettiğinizden emin olun ve 10 günden fazla onları kullanmayın.
 • Dekonjestanlar. OTC dekonjestanlar sinüslerin mukus miktarını azaltmaya yardımcı olabilir. Hap olarak ve diğerleri (Afrin ve Dristan gibi) İrtibat ve Sudafed gibi bazı burun spreyleri olarak da mevcuttur. Eğer üç günden fazla burun spreyleri kullanırsanız, burunda kanamaya sebep olabilir. Burun spreyleri en fazla bir hafta kullanılmalıdır.
 • Cerrahi. Burunun yapısından kaynaklı bir sinüzit oluşumu meydana gelmişse cerrahi tedavi gerekmektedir.Ancak birçok sinüzitin rahatsızlığının başlangıcının burnun yapısından kaynaklanmadığı bilinmektedir.

Evde Evde Sinüzit Temizleme/Boşaltma

İlaçlar yardımcı olabilir iken, sinüziti gidermek için birçok durumda kendi başınıza yapabileceğiniz bazı kolay pratik şeyler vardır. Eğer sinüzit eğilimli iseniz, bu yaklaşımların birçoğu sizin içinde sinüzit önlemeye yardımcı olur.

 • Buharlı Nefes. Duşa girdiğinizde sıcak sudan kaynaklı buhar, siz banyodayken derin nefes almanız durumunda; buharlar sıkışık ve şişmiş burunda gevşemeye ve yumuşama ile sinüzit temizleme/boşalmaya yardımcı olabilir.
 • Sıcak su ile ıslanmış havlu. Islak havlu koyun ve bu sinüziti hafifletmeye yardımcı olabilir.
 • Sinüslerinizi yıkayın. Tuzlu su ile sinüsleri yıkayabilirsiniz, ancak bunun geçici çözüm olduğunu unutmayın.
 • Bol sıvı içilmelidir. Su tüketimi sinüslerde tıkanıklığı azaltarak, ince mukusa yardımcı olacak.
 • Dinlenme. Temiz ve açık hava alan yerlerde, özellikle yaz ayındaysanız dinlenmek için kendinize vakit ayırın. Ağaçların ortasında, ormanda yada doğal bir alanda temiz oksijen sinüslerinizi gevşetecektir.

Ev tedavileri sinüzit hastası bazı insanlar için yeterli olsa da, Tüm vakalarda işe yaramayabilir. Özellikle şiddetli kronik sinüzit olanlarda. Bu yazımızda sinüzit nedir, evde nasıl tedavi edebiliriz (özellikle sinüzit nasıl boşaltılır/temizlenir bunun üzerinde durduk) Sinüzit tedavisi için önce doktorunuza gitmek daha faydalı olacaktır…

86 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.