Akupunkturun tarihçesi

  Sağlık ve Yaşam    24 Mart 2019
Yorum Yok

Akupunkturun tarihçesi

Batı düşüncesi olayları sebep-sonuç ilişkisi içinde değerlendirir. Çin düşüncesine göre ise, değişik olgular bir bütünlüğün parçasıdır ve birbirleriyle ilişki içindedir.

Zihin temelindeki bu farklılıklar, tıbbi gerçekte da kendini gösterir. Batı tıbbı analitiktir; derin nedensel bağlantılara girer, ayrıntılı sınıflamalar yapar. Çin tıbbında ise, semptomlar ve bulgular defalarca birlikte değerlendirilerek toparlanır ve bir bütüne varılmaya çalışılır. Çin tıbbına tarafından rahatsızlık açıklanmış bir zamanda, belirtilen bir kişide ortaya meydana çıkan bir olgudur. Hastalık değil, hasta ön planda değerlendirilir. Buna göre, Tradisyonel Çin Tıbbı’nda mental (zihinsel), emosyonel (hissi) ve maddi bulgular birlikte ele alınır.

Vücutta Yin ve Yang adı bahşedilen birbirine ters, oysa ahenk içinde iki eneji vardır. Bunu bildiren ambleme Taiji (Büyük İkilem) denir. Siyah Yin’i, beyaz Yang’ı simgeler. Fakat, Yin’in içinde Yang, Yang’ın içinde de Yin vardır. Yin ve Yang’ın dengelenmesi normalliğe, dengenin bozulması anormalliğe yol açar. Dengesiz Yin ve Yang, denge arayışı içerisinde sürekli kendilerini değiştirirler. Bu dengenin sağlanması için hekim iğneler ile, ilgili akupunktur noktalarını uyararak hastayı çare eder.

23 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.