Blog

Aileleriyle yaşıyor, harçlıkla geçiniyor

  Blog    4 Ocak 2019
Yorum Yok

Aileleriyle yaşıyor, harçlıkla geçiniyor

MasterCard kadar gerçekleştirilen MasterIndex Gençlik Araştırmasına kadar, 15-24 yaş arasındaki gençlerin çoğunluğu okuyor, ailelerinin yanına yaşıyor ve ailelerinden harçlık alıyor.
Gençler, hergün 2 saate yakın televizyon izliyor, ortalama birer saat internette ve Facebook’da vakit geçiriyor. Abes vakitlerinde ise en fazla arkadaşlarıyla olmaktan hoşlanıyorlar.
Cep telefonlarını ortalama iki yılda bir yenileyen gençler, temassız ödeme ve cep telefonu ile ödeme konusunda da data sahibi. Gençlerin yarıya yakını ise 2023 yılında nakitsiz toplum olabileceğine inanıyor.
MasterCard tarafından, 15-24 yaş arasındaki gençlerin yaşam tarzlarını, anlamsız zamanlarını değer biçme biçimlerini, internet uygulama alışkanlıklarını tahsis etmek ve temassız ve mobil ödeme hakkındaki görüşlerini ortaya çıkarmak üzere Yöntem Araştırma Danışmanlık tarafından gerçekleştirilen MasterIndex Gençlik Araştırmasının Mayıs 2012 sonuçları açıklandı.
Aile Daima Takviye
Araştırmaya katılan gençlerin yüzde 64’ü okuyor, yüzde 24’ü çalışıyor, yüzde 7’si hem okuyor, ayrıca çalışıyor, yüzde 5’i ise okumuyor ve çalışmıyor. Yüzde 76’sı aileleriyle birlikte yaşayan gençlerin yüzde 75’i ailelerinden harçlık alıyor.
Öncelik Defalarca Arkadaşlarda
MasterIndex Gençlik Araştırmasına katılan gençlerin anlamsız zamanlarını değer biçme biçimleri sorulduğunda birincil üç sırayı “arkadaşlarımla ziyaret etmek (yüzde 93)”, “internette gezinmek (yüzde 92) ve “televizyon izlemek (yüzde 89)” yanıtı alıyor. Arkadaşlarımla zaman geçiririm diyen gençler arasında, haftada 1-2 kez arkadaşlarıyla buluştuğunu söyleyenler ağırlıkta. Konu internete girmek, bilgisayar oyunu oynamak ve televizyon seyretmeye gelince gençlerin yüzde 67’si her gün internete girdiğini, yüzde 73’ü de her gün televizyon izlediğini söylüyor.
Ağırlıklı ortalamalara tarafından gençler günde 2 saate yakın televizyon izliyorlar (109 dakika), bunu 76 dakika ile internette ziyarete gitmek ve 65 dakika ile Facebook’da süre vermek izliyor.
Gençlerin Kart Kullanımına Bakışı
15-24 yaş arasındaki gençlerin yüzde 26’sının bir adet, yüzde 4’ünün iki adet, yüzde 1’inin ise üç adet ve üzerinde kredi kartı, yüzde 4’ünün bir adet ön ödemeli kartı, yüzde 34’ünün bir adet banka kartı bulunuyor. Gençlerin özellikle internetten yaptıkları alışverişlerini kredi kartları ile ödeme alışkanlıkları olduğu gözleniyor. Gençler internetten en fazla giyim, sosyal aktivite bileti, uçak bileti / tur / seyahat bileti satın alıyor.
Gençler Temassız Ödemeye Sıcak Bakıyor
MasterCard’ın Gençlik Araştırmasına katılan gençlere temassız ödeme teknolojilerini duyup duymadıkları sorulduğunda, gençlerin yarıya yakını bu teknoloji ile ilgili bilgilerinin olduğunu, bilhassa toplu ulaşımda (yüzde 49), okulda kimlik yerine uygulamak ve her türlü masraf için (yüzde 44) ve kafe / fast food restoranlarında (yüzde 42) temassız ödeme teknolojilerini seçim edeceklerini söylüyorlar.
Gençlerin Çoğunun Bir Adet Temel İşlevli Cep Telefonu Var
MasterCard araştırmasında cep telefonu uygulama alışkanlıkları da araştırılan gençlerin yüzde 94’ü bir adet, yüzde 4’ü iki adet cep telefonu bulunduğunu söylüyor. Yüzde 2’lik kesim ise cep telefonu kullanmadığını ifade ediyor. Kullanılan cep telefonlarının yüzde 58’i kolay / temel işlemleri yapan cep telefonları. Gençlerin yüzde 5’i iPhone, yüzde 5’i Blackberry kullanırken, yüzde 27’si diğer akıllı telefonları tercih ediyor. MasterCard araştırmasına katılan gençler, cep telefonlarını ortalama iki yılda bir yenilediklerini söylüyor. Gençlerin yarıya yakını ise cep telefonu üzerinden ödeme yapılabileceğini biliyor. Gençlere cep telefonları üzerinden ödeme yapmayı tercih edip etmeyecekleri sorulduğunda her dört gençten biri bunu isteyeceğini söylüyor.
Gençler Nakitsiz Topluma İnanıyor
MasterIndex Gençlik Araştırmasına katılan gençlerin yarıya yakını (yüzde 47) 2023 yılında nakitsiz bir toplum olabileceğine ve tüm ödemelerin elektronik olarak yapmanın mümkün olacağına inanıyor.

35 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.