Adnan Bali’nin öngörüsü: Enflasyon düşecek

  Kredi - Borsa    16 Ocak 2019
Yorum Yok

Adnan Bali'nin öngörüsü: Enflasyon düşecek

Türkiye Meslek Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “2019’un ikinci yarısından itibaren öngördüğümüz şekilde ekonomik aktivitenin sürat kazanması, enflasyon ve faiz oranlarında normalleşmenin belirginleşmesi halinde, keza yatırım hem de tüketim perspektifinde ertelenmiş talebin gerçekleşmesiyle kredi hacmindeki artışın ivme kazanması söz konusu olabilecek.” dedi.

Adnan Bali, Iş Bankası’na ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, küresel siyasi ve hesaplı konjonktürün getirdiği zorlukların devam ettiği ve piyasalardaki dalgalanmaların sürdüğü bir ortamda zeka Meslek Bankası olarak 2018 yılını hedeflerde belirgin bir sapma olmadan bitirdiklerini belirtti.

Ulusal ekonomide güven tesisinin daha da tartı kazandığı bu dönemde, Iş Bankası, hane halkı ihtiyaçlarından ülkemizin büyük ölçekli yatırımlarının finansmanına dek geniş bir yelpazede ekonomiye yardım sağlamaya devam etti.

Bali, 2018’in üçüncü çeyreği itibarıyla bankanın etkin büyüklüğünün 444,3 milyar TL’ye ulaştığını, kaynakları verimlilik unsurunu da gözeterek sağduyulu ve seçici bir yaklaşımla istihdam ve katma bedel yaratan sektörlere görev etmeye özen gösterdiklerini aktardı.

Ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler yoluyla verdikleri desteğin bu dönemde 402,8 milyar TL’ye ulaştığını dile getiren Bali, faal kalitesine bakıldığında, bankada yılın üçüncü çeyreği itibarıyla takipteki alacaklar oranının yüzde 3,4 düzeyinde gerçekleştiğini ve özel bankaların ortalamasının aşağıda kalmaya devam ettiğini söyledi.

Bali, şu değerlendirmelerde bulundu:

“2019 yılındaki ekonomide dengelenme sürecinde, bilançomuzu dinamik olarak yönetmeye devam edeceğiz. Bu konjonktürde önceliğimiz; karlılığımızı ve anapara gücümüzü koruyarak , faal kalitesini odağımızda yakalamak olacak. Sürdürülebilirlik ve karlılık hedeflerimiz doğrultusunda kurumsal faaliyet ve verimliliğimizi destekleyen geleceğe dönük projelere yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bunlar sadece Meslek Bankası olarak değil, Iş Bankası Grubu olarak tüm iştirak ve ortaklıklarımızla birlikte gözeteceğimiz öncelikler olacak.

Ekonominin tekrar dengeleneceği bu dönemde, değişen koşullara ve ortaya çıkacak risklere seri tepki verebilen, elastik ve proaktif stratejiler izleyecek, bilançomuzu devingen olarak yöneteceğiz. Bilhassa 2019’un ikinci yarısından itibaren öngördüğümüz şekilde hesaplı aktivitenin sürat kazanması, enflasyon ve faiz oranlarında normalleşmenin belirginleşmesi halinde, keza yatırım ayrıca de tüketim perspektifinde askıya alınmış talebin gerçekleşmesiyle kredi hacmindeki artışın ivme kazanması söz konusu olabilecek. Bu süreçte de KOBİ/minik işletmeler öncelikli edinmek üzere bütün hakiki sektörün ve hane halkının parasal ihtiyaçlarını yaygın bir şekilde karşılamayı sürdüreceğiz.”

“Her kritik dönemde rol almaktan, elini taşın altına koymaktan hiç imtina etmedik”

Adnan Bali, Meslek Bankası’nda elde edilen sonuçların yalnızca ekonomik soylu davranış olarak algılanmadığını belirtti.

Tüm faaliyetlerle bu büyüklüğün ülke, çalışanlar, müşteriler ve hissedarlar için yaratılan değer olarak görüldüğünün altını çizen Bali, “Türkiye’nin tüm büyük dönüşümlerine şahitlik etmiş, öncü bir banka olarak kuruluşumuzda üstlendiğimiz görev çerçevesinde üreticinin, sanayicinin, tüccarın, esnafın, çiftçinin, hane halkının yanına olmaya, gereklilik duydukları anlarda onlara destek vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Bali, tüm imkanlarını, kaynaklarını ülke ekonomisinin yararına kullanan Iş Bankası’nın, her kritik dönemde rol almaktan, elini taşın altına koymaktan hiç imtina etmediğini vurguladı.

Bu yaklaşımın, Meslek Bankası’nda artık bir kurum kültürü, yaşam tarzı haline geldiğini anlatan Bali, şöyle devam etti:

“Bir anonim şirket olarak hiçbir zaman ticari çıkarlarını memleket çıkarlarından önce gözetmeyen ‘Türkiye’nin Bankası’, her zaman ülkemizin daha iyiye gitmesi için çalıştı, benzer taahhütkarlık ve kararlılıkla da çalışacak. Şimdiye değin olduğu gibi bundan sonra da kısa vadeli kazançlara bakmadan, fırsatçılık yapmadan içinde bulunduğu ekosistemin açık konuşmak gerekirse için hareket edecek. 1924’ten bu yandan iktisadi kalkınmaya katkı sunan Meslek Bankası, kendisine bırakılan mirası geleceğe en iyi şekilde taşıyabilmek için yalnızca ekonomik sonuçları olabilecek faaliyetlerde yok, toplumsal gelişim için üstlendiği sorumluluk çerçevesinde de ülkemiz için değerinde yaratmayı sürdürecek.”

“Yurt dışı yatırımcıların ve kreditörlerin sektöre olan ilgi ve güveninde iyileşme var”

Meslek Bankası Genel Müdürü Bali, uluslararası derecelendirme kuruluşlarının son dönemde Türkiye ve Türk bankalarının kredi sınıflandırma notlarına karşın aldığı aksiyonlar, jeopolitik riskler ve piyasalarda süregelen kararsızlık ortamına rağmen, 2018’de de Türk bankalarının yurt dışı borçlanmalarını yenilemeye, yeni borçlanmalar yapmaya devam ettiğini belirtti.

Yaşanan gelişmelerin küresel boyutta likiditenin yönünde, miktarında ve fiyatında değişimlere neden olsa da gerçekleştirilen işlemler dikkate alındığında, son dönemde yurt dışı yatırımcıların ve kreditörlerin sektöre olan ilgi ve güveninde iyileşme olduğuna göze çarpan ettiğini söyleyen Bali, Iş Bankası olarak, kasım sonu itibarıyla; sendikasyon, ikili anlaşmalar, eurotahvil ihraçları ve dış ticaret işlemleri bağlantılı finansman yolu ile toplamda 3,9 milyar dolar tutarında kaynak sağladıkları bilgisini verdi.

Bali, sendikasyon kredilerinde uzun bir geçmişi ve enerjik bir deneyimi bulunan bir kurum olarak, 2018 yılında engebeli piyasaya koşullarına rağmen vadesi gelen sendikasyon kredilerini başarılı bir şekilde yenilediklerini ve uluslararası piyasalardan takriben 2,5 milyar dolar tutarında finansman sağladıklarını aktardı.

Bu kaynaklarla reel sektör şirketlerinin dış ticaret işlemlerinin finansmanına yardım verdiklerini ve ülke ekonomisine olan katkıyı sürdürdüklerini anlatan Bali, şu ifadeleri kullandı:

“Yaşanan gelişmelerin yol açtığı şüphe ortamında zeka, 2018 yılında da mevduat dışı tanıdık olmayan para kaynak sağlama konusunda uzun yıllara dayalı güçlü muhabirlik ilişkilerimiz, uluslararası yatırımcılar nezdindeki kredibilitemiz ve proaktif yurt dışı borca girme stratejimiz sayesinde yabancı para kaynaklarını çeşitlendirmeyi, yeni kaynaklar sağlamayı sürdürdük. Önümüzdeki dönemde de ihtiyaçlarımız doğrultusunda piyasaları yakından izleyecek ve var olan yurt dışı borçlanma enstrümanları ile alternatif enstrümanları değerlendireceğiz.”

1 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: