Adet nedir? Adet kanaması nedir? Adet kanaması hakkında bilgi

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

Adet nedir? Adet kanaması nedir? Adet kanaması hakkında bilgi

Adet kanaması sıradan 13 yaşından menapoza dek her kadının yaşadığı doğal bir olaydır.Gebe kalamayan bayan rahminin içindeki doku(endometrium) her ay dökülerek yenilenir.Bu dökülme sırasında açılan damarlardan kan, ölü hücreler ve endometriumdan salınan bazı maddeler kanla birlikte, pıhtısız koyu renk ve kıvamda bir karışım olarak vajinadan dışarı atılır. Bu görünümden ve özel kokusundan nedeniyle millet aralarında yaygın olarak “pis” ya da “benekli” kan olarak adlandırılsa da bu içten olmayıp, adet kanı mikropsuz ve özel bir kandır. genel olarak 3-5 gün sürerse de 1 ila 8 gün sürmesi adi olarak kabul edilir.Ortalama miktarı 30 ml (yarım dere bardağı ) kadar olmakla beraber damlama türünden kanamadan 80 ml ye (bir dere bardağından birazcık fazla) dek varan miktarlarda olabilir.

Adet dönemi ile ilgili bilgiler genelde bir önceki kuşaktan edinilmektedir. Son derece banal bir biyoloji ile ilgili durum olarak görülse de bazı kurallara uyulmadığı takdirde ciddi sağlık durumu sorunlarına yol açabilir. Hiç doğum yapmamış bir kadın , bayağı menstruel kanamalarla (adet) ülkemizde oysa ortalama menapoza girme yaşı 49 olarak alınırsa ömrünün 1 ila 8 yılını adet kanamalarıyla geçirmektedir.Bu hesaplama ile ortaya meydana çıkan rakamlar adet döneminde oysa uyulması gereken hijyenik (sağlık) kurallarının ne kadar kayda değer olduğunu ortaya koymaktadır.

Adet dönemindeki bakım ve uyulması gereken kurallar aşağıdaki gibi özetlenebilir:
1-Genital (cinsel )organlara yönelik kurallar

-Enfeksiyon
-Fizik kirlilik ve koku
-Cinsel davranışlar
2-Psikolojik kurallar
3-Sosyal kurallar

1-Genital bakımın en kayda değer kısmı kanama ve bunun sonuçlarına karşın olmalıdır.
Damar dışındaki kan mikropların üremeleri için yerinde bir etraf oluşturur. Hem parçalanan kan hücreleri ve bilhassa adet kanıyla karışık olarak atılan ölmüş rahim içi hücreleri fena bir koku oluştururlar.Bu yüzden adet boyunca temizlik ve alınan önlemlerle kanın kokusu ve enfeksiyonlara zemin olutturması önlenmelidir.Bunun için öbür evde yapılmış ya da hazırlanmış hijyenik pedler,tamponlar kullanılabilir. Pedlerin içinde kanı emen bir doku bulunur.Bunun civarda ise kumaş veya dirençli kağıt ve giysiye tutturulmak için özel ekler vardır. Pedler kanın vajina ve çevresindeki cildi tahriş etmesini ve giysileri kirletmesini önlemek için kullanılır. Vajinal tamponlar , silindir teklinde, vajina şekline uygun ucunda çıkartılmasını kolaylaştırmak üzere ipi olan, emici madde taşıyan nesnelerdir.

Bakire olan bayanlarda da kullanılabileceği belirtilmekte ise de lüzum ülkemizin sosyo-kültürel yapısı gereği kızlık zarına (hymen) verilen ağırlık,gerekse kızlık zarının değişik şekillerde olabilmesi açısından titiz olunmalıdır. Tamponun yerleştirilmesi esnasında kızlık zarında yırtık olması mümkündür. Tampon veya pedlerin kullanımı sırasında başlıca dikkat edilmesi gereken konu pak olmaları ve 6-8 saatte bir değiştirilmeleridir.

Benzer ped veya tamponun uzun süreli (bilhassa vaginal tampon) kullanılması vajina içinde bazı bakteriler (mikroplar) üreyerek bunların oluşturduğu toksinlerle (zehir) önemli,hatta bazan ölümcül hastalıklar (toksik tok sendromu) bile görülebilmektedir. En azından bir takım kronik iltihabi hastalıklar ve cildin tahriş olmasını önlemek için yerinde aralıklarla, imalatçı firmanın önerilerine göre ped ve tamponlar değiştrilmelidir.Ped veya tamponların kirlenmiş olanları genellikle satılan paket içerisinde yer alan benekli ped poşetlerine konularak çöpe atılmalıdır.Çünkü kan aracılığıyla geçen bazı hastalıkların bulaşmasına niçin olabilirler. Benzer tamponun uzun zaman kullanılması koku ve kirliliği de önlemekte yetkisiz kalır. Ancak yukarıda bahsedilen gerekçeler nedeni ile çok az adet kanaması olsa bile kadınlar pedleri kirlenmemiş olsa da uygun aralıklarla değiştirmelidirler.

Adet döneminde cinsel ilişki kanin varligina bagli olarak nahoş olabilir. Tibbi olarak dişaridan içeriye dogru bir akim nedeniyle bazi mikroplarin içeri girmesi sonucu iltihabi hastaliklara da neden olabilmesi açisindan az da olsa risk oluşturabilir.Oysa eşlerin her ikisi de herhangi bir enfeksiyon hastaligi taşimiyorlarsa bu olasilik çok düşüktür. Her şeye ragmen bu tür riskler bilinerek adet sirasinda cinsel ilişki olmasi ( bazi kadinlarda adet öncesi ve sonrasinda cinsel istekte artiş olabilmektedir)bir felaket degildir.Hatta adet sirasinda cinsel ilişkiden uzakta durulmasi tibbi olmaktan çok sosyal nedenler,tabular ve psikolojik duruma baglidir.Özellikle kadinin adet kanamasi sirasinda ilişki olursa önemli bir hastalik ortaya çikmasi laf konusu degildir.

2- Adet döneminde hormonal dalgalanmaların da etkisi ile adet öncesinde başlayıp devam eden şehvetli ve psikolojik şansın dönmesi ve bazan bozukluklar olabilir.Bazan adetlerin ağrılı, yoğun ve uzun süreli olması hem tybbi bir problem olabilir ve psikolojik sıkıntıya niçin olabilir veya artırabilir.Psikolojik sorunlar yelpazesinin bir ucunda kolay jurnal aktivitelerdeki aksaklıklar, sinirlilik ve konsantrasyon güçlükleri, öteki ucunda ise önemli psikiatrik teşebbüs gerektiren bunalım ve psikozlar yer alır.

Durumun ciddiyetine göre hap ve psikiatrik desteğe başvurmaktan kaçınılmamalıdır. Hafif (çoğunlukla olduğu gibi) olarak geçiştirilen durumlarda aile ve meslek yerindeki takviye ve kavrama yeterli olacaktır. Hafif vakalarda bazı ilaç tedavileriyle günlük ve profesyonel aktivitelerdeki performans artırılabilir. Bunun için kadınlar, adet dönemlerinde kendilerini nasıl hissettiklerinin yanı sıra, çevrelerindeki insanların da onları nasıl algıladıklarını öğrenmeye çalışarak, sorunlu olduklarını düşünüyorlarsa derhal bir kadın doğum uzmanına başvurmalıdırlar.

3-Sosyal çevre ile ilişkiler kişinin psikolojik durumu ile çok yakindan ilgili oldugundan adet döneminde sorunlar yaşaniyorsa önemli konsantrasyon (tatil,eglence,sinav,evlenme,sportif yarişmalar, hac ziyareti vb) gerektiren aktiviteler ertelenebilir. Eger bu tür sosyal aktiviteler ertelenemiyorsa kadin dogum uzmanina baş vurularak adet kanamasinin geciktirilmesi ya da öne alinmasi mümkündür. Yüzme ve su sporlari yerinde tamponlar kullanilarak yapilabilir.Sudan dolayi kirlenme genellikle laf konusu degildir.

Özetle ömrünüzün yillarla açıklama edilen bir bölümünü hatalı data, tabu ve yasaklarla sağlıksız ve sıkıntılı geçirmeniz gereksizdir. Yerinde bir danışma ile doktorunuz yıllarınızın kaybolmasını önleyebilir.

39 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.