Abdülhamid’in Torunu İade-İtibar İstiyor: ‘Dünyada Nasıl Farklı Hanedanlıklar Varsa Ülkemizde de Olmalı’

  Güncel Haberler    18 Ağustos 2019
Yorum Yok

2'nci Abdülhamid'in 4'üncü kuşak torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, Osmanlı ile ilgili lokantalar, kafeler olduğunu işletmelerin gerilerine Osmanlı tuğraları astığını söyleyerek “Buna karşın Osmanlı'nın torunlarını görmüyorlar. Bu vesile ile iade-i itibar verilmeli” dedi. Osmanoğlu hanedanın devletimize bedel katacağını da tez etti.

DHA'nın haberine nazaran, Osmanoğlu, film sineması girişimi için Düzce'ye gitti. Osmanoğlu, Osmanlı hanedanı mensuplarının yaşadıklarını 'Hanedan Sürgünü' sinemasında göstereceklerini söyledi.

'Milletimiz hanedanın nerede yaşadığını bilmiyor'

Osmanoğlu, Osmanlı hanedan mensuplarının yaşadıklarını film sineması haline getirmek istediklerini vurgulayarak, “Genelde yapmış olduğumuz birtakım konferanslar var. Konferanslarda gelen soru şu, 'Siz hangi sarayda otuyorsunuz?' Vatandaşlarımız, milletimiz hanedanın nerede yaşadığını bilmiyor. Hangi devlette, hangi koşullarda, neler yaşadılar, hangi zorlukları yaşadılar, bir şehzadenin bankta yatması, bir şehzadenin çöpten yemek yemesi, bir şehzadenin otel odasında hizmet hizmetlisi olarak çalışmasına kadar, Sultan Abdülhamid Han'ın eşi mutfakta bulaşık yıkayana kadar bunları bir çoğumuz bilmiyor. Biz de 'Hanedan Sürgünü' isimli girişimimizi bir film olarak başlamak istiyoruz. Zira hanedanın neler yaptığını anlatmamız gerekiyor. 3 Mart'ta sürgüne gitti ancak aile nerelere gitti. Nasıl yaşadılar, neler yediler, neler içtiler? Paraya muhtaçlıkları vardı fakat el açmadılar” dedi.

'Hanedanlığın memleketimizde de olmasını düşünüyorum'

Torun Osmanoğlu Türkiye'de de bir hanedanlığın olması gerektiğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Osmanlı'yı biz kelamda seviyoruz, özde sevemiyoruz. Bunlar acı gerecekler. Osmanlı ile alakalı lokantalar var, kafeler var, Osmanlı ismine her şey var lakin velev artlarına bile Osmanlı tuğraları asıyorlar, buna karşın Osmanlı'nın torunlarını görmüyorlar. Bu vesile ile iade-i itibar verilmeli. Geç bile kalınmış bir şey lakin bu hem memleketimiz için hem yerkürede nasıl farklı hanedanlıklar varsa devletimizde de olması gerektiğini düşünüyorum. Zira bunun devletimize bir paha katacağına inanıyorum.”

21 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.