Blog

ABD’li CEO’lar iadeyi ziyarete geliyor

  Blog    17 Ocak 2019
Yorum Yok

ABD'li CEO'lar iadeyi ziyarete geliyor

Arda Ermut, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanlığı koltuğunu devralalı takriben 1 yıl oluyor. 36 yaşında, Ajans’ın kuruluşunun başından beri işin içinde. Kendi tabiriyle “Bir demirbaşlar üstelik o her zaman Ajans’taydı.” Keza yurtiçinde ayrıca komşu coğrafyalarda aralıksız tansiyonun yüksek olduğu fazla güç bir yılda Türkiye’ye uluslararası anapara çekmeye çalışıyor. Habertürk’cilt Meltem Ersoy, “Bu sene şiddet bir sene olacak, hedefimiz geçen yılın seviyesini tutmak” diyen Arda Ermut ile tanıdık olmayan yatırımcı Türkiye ile ilgili ne düşünüyor, yatırım yapma hevesleri ne durumda, neleri merak edip nelerden çekiniyorlar konularını konuştu. 

-Hemen bu yılla başlayalım, bu sene uluslararası yatırım hedefi ne? 
-Bu yıl fiilen şiddet bir yıl olacak. Biz kendi ülkemiz dek dünyayı da takip ediyoruz. Sonra defalarca toparlıyoruz, ikinci sanki birincil yarıya tarafından daha iyi top oynuyoruz, daha iyi geçiyor lakin birincil etapta gördüğümüz şiddet bir sene olacağı yönünde. Bizim ümidimiz yurtdışı ziyaretler, atılan adımlar, yapılan temaslar destek çıkacak, en azından geçen seneyle benzer seviyede kapatmayı hedefliyoruz. Çünkü yöresel sorunlar fiilen zorluyor. Fotoğraf haziran ayında daha iyi netleşecek. Bu tür durumlarda daha kafa patlatmak çok önemli. Mesela son ABD ziyaretimizde Cumhurbaşkanı’mız ile gittik, CEO’larla buluştu. Bu nesil toplantılar ve ertesinde yapılan bire bir görüşmeler çok fazla etkili oluyor. Bunlar bundan böyle üstteki seviye yöneticileri iknada son darbeyi vuracağımız, netice alacağımız temaslar. 

-ABD temaslarındaki CEO’larla Cumhurbaşkanı buluşmasının peşinde yeni bir etkinlik, temas olacak mı? 
-Orada temaslar çok iyi geçti. Eğer bir aksama olmazsa, bu dairesel masa toplantısından bir tane daha yapılacak, bu sefer de Türkiye’de olacak. Bu yıl olması yüksek ihtimal. Türkiye’de yatırımı olan da olmayan da dev şirketlerin CEO’ları katılacak. Ülke grupları ve sektör grupları çalışması yapıyoruz, gelen talimat doğrultusunda şekillendireceğiz içeriği. Zorlama geçecek bir seneyi ikinci yarıda iyi bitirmek için bu sene yapılması daha manalı olacaktır diye düşünüyorum. 

-Yatırımcı bölgesel stres veya terörle ilgili soru soruyor mu? 
-Tabii oysa onlarla ilgili sorular oluyor. Halihazırda yatırım yapanlar çok iyi anlayıp güvenlik algısına dair hiç üzüntü duymuyorlar. Bizi tanımayan ülkelerde yatırımcı hâlâ çekingen. Bizim yeni yeni varmak istediğimiz pazarlar da bu yöresel gelişmelerden kolay etkileniyor. Oralarda Türkiye’nin algısıyla ilgili daha çok çalışmamız gerekecek. defalarca yaptığımız çalışmaları yoğunlaştırmamız gerekecek. 

‘TEMASTAKİ YATIRIMLARDA ASYA’NIN PAYI % 50’YI GEÇTİ’ 

-Potansiyel yatırımlarda bölgesel yayılma nasıl?
-Asya’da beklentimiz yüksek. Çin’i zaten biliyorsunuz, tempo artacak Çin ile. Bu çok belirli. Japonya’dan beklentimiz çok yüksek. Singapur ve Malezya’da devlet fonları ve özel fonlar önemli satın almalar yapıyor. Asya’da daha proaktif çalışıyoruz ve çalışacağız. Yatırım değeri olarak yüzde 50’den fazlası Asya’dan. Proje sayısı bir arz daha eksik. 

‘SİSTEMİMİZDE 20 MİLYAR DOLARLIK 150 PROJE VAR’ 

-Şu anki proje sayısı nedir?
-Sistemimizde şu an 150 proje var, toplam büyüklükleri 20 milyar dolar. Bunlar firmaların beyanları. Bir kısmında fazla emeğimiz var, bir kısmında daha eksik temasımız var. Avrupa yatırım değeri olarak yüzde 22 ama proje sayısı yüzde 33. Asya, Avrupa ve ABD olarak sıralanıyor.

‘ANNE DUALARIYLA % 32 ARTIŞ YAKALADIK’ 

-Şiddet bir yılda yabancıyı yatırıma ikna etme göreviniz var, yatırımcıyı hangi söylemle, stratejiyle ikna ediyorsunuz? 
-Dürüst, güç bir sene. Allah’tan 2015’i beklentilerin de üstünde iyi bir rakamla kapattık. Ajans olarak bizim gayretlerimiz, Cumhurbaşkanı’mız ve hükümetin gayretleri, özel sektörün çalışmaları ve anne duası gibi bütün faktörlerin bir araya gelmesi bize muavin oldu. 

-Anne duası nasıl yardım etti? 
-Ben defalarca buna inanmışımdır. Ara Sıra bakarsınız her şey çok kötü gidiyordur, enkaz işler gelişir, bir anda iyiye döner. Böyle anlarda anne duasının etkisine inanırım ben. Bizim eski başkanımız İlker Aycı da derdi. Biz ülke olarak come back’lerin (geri dönüşlerin) ülkesiyiz. Her Zaman böyle ikinci yarılarda toparlayan bir yapımız var. Aslında de öyle. Biz bunu geçen senenin rakamlarında da gördük. Seçimler olmasına rağmen seneyi uluslararası sermayede yüzde 32 artışla kapattık. Bakın iki seçimin olduğu, yöresel ortamın berbat olduğu bir yılda, o kadar da iyi geçmeyeceği düşünülen bir yılda bu artışı tutmak kayda değer. Çağırmak oysa Türkiye’nin sağladığı güven ve çıtanın büyüme trendi çalkalanmalara rağmen devam ediyor. 

‘OTOMOTİVDE GÜMBÜR GÜMBÜR RAKİPLERİMİZ GELİYOR’ 

-Yatırımların sektörel dağılımına bakınca katma bedel anlamında yolun neresindeyiz? 
-2010’a dek hizmetlerin payı fazlaydı yatırımlarda, yüzde 70’lerdeydi. 2010’dan daha sonra yöresel çeşitlenme ve katma değeri yüksek yatırım sürüklemek istiyorduk. Hizmetlerin payını azalttık, imalatın payı yüzde 18’den yüzde 30’a çıktı. Sıhhat, ilaç, otomotiv gibi sektörlere yük vererek ilerliyoruz. Hemen bir egzersiz yapıyoruz, burada yatırımları sağladıkları katma değerinde açısından da ölçümleyerek katma değeri yüksek yatırımlara yönelmeyi cesaretlendirmek istiyoruz.

‘TÜRKİYE KENDİNİ BİR ÜSTTEKI TIKTA KONUMLANDIRMAK ZORUNDA’ 
-Otomotiv sektörüyle örneğin fazla ayrıntılı bir çalışmaya başladık, neler yapılabilir katma değeri çoğaltmak için. Bu çalışmayı hazırlayıp Başbakanlık’a sunacağız. Bu aslında bir mecburiyet haline geldi. Çünkü gümbür gümbür rakiplerimiz geliyor, Doğu Avrupa’dan, Kuzey Afrika’dan. Bunlar bizim de çekmek istediğimiz bazı yatırımları çekmeye başladılar. Türkiye kendini bir üst tıkta konumlandırmak zorunda. Onlardan ayrışabilmek için bu durum. Biz düşük maliyetle rekabet eden ülkelerle başa çıkamayız. Bu kesin. tekrar tekrar daha ucuzu bulunur ve bizi istediğimiz yere götürmez. Bizim üst eşiklere çıkmamız gerekli. Otomotivden sonradan sağlık, savunma, bilişim gibi sektörlerle de çalışacağız.

11 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.