ABD’deki skandal F-35 kararına Türkiye’den çok sert tepki!

  Güncel Haberler    29 Mart 2019
Yorum Yok

ABD'deki skandal F-35 kararına Türkiye'den çok sert tepki!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un katılımıyla gerçekleştirilen Türkiye-Rusya Federasyonu Ortak Stratejik Tasarlama Grubu Toplantısı’nda bir araya geldi.

 

 

İkili, ortak basın toplantısı düzenleyerek önemli açıklamalarda bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satır başları;

– (ABD Senatosuna, Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri aldığı gerekçesiyle Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının transferlerinin durdurulmasını öngören yasa tasarısının sunulması) Prensip olarak iki ülke arasındaki anlaşmaya üçüncü bir ülkenin karşısında çıkması ve diğer bir karar alması uluslararası hukuka aykırıdır. “Ben böyle istiyorum böyle olacak” zihniyetinin geçerli olmadığını tüm dünyanın görmesi lüzumlu. Bu anlaşmaya bağlıyız, üçüncü ülkeye satma gibi bir şey yok. Kendi ihtiyacımız için alıyoruz.

– Biz Rusya ile ikili ilişkilerimizin her geçen gün gelişmesinden mutluyuz. Hesaplı ilişkilerden kültüre değin her alanda ilişkilerimiz daha iyiye gidiyor. Fazla önemli projeleri hayata geçiriyoruz.

– Rusya ile 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefimiz var. Geçtiğimiz yıl ticaret hacmimizin yüzde 14 artması iyiye doğru gittiğimizin göstergesidir.

VİZE MESELESİ

– Vize probleminin halledilmesi konusunda liderlerimizin ortaya koyduğu irade çerçevesinde Sergey Lavrov ile çalışıyoruz. Bir noktadan başladık, devlete ait pasaport ve tır şoförlerine yönelik vize kolaylığı konusunda bir belgeyi Sayın Putin imzaladı.

“YPG/PKK, ABD’NİN VERDİĞİ SİLAHLARIN KAYDA DEĞER BİR KISMINI SATTI”

– ABD orada, terör örgütlerine çok silah verdi. YPG/PKK bu silahların kayda değer kısmını sattı. YPG/PKK burada oldukça Suriye’nin toprak bütünlüğü korkutma altındadır. Bunların amacı Suriye’yi bölmektir. Amerika’nın çekilme kararından daha sonra, güvenli alan nasıl olacak ve buralarda nasıl çalışacağız. Bu konuları ABD’yle görüşüyoruz ve Rus ortaklarımızla da bunları konuşuyoruz. Türkiye’nin toprak ve hudut bütünlüğüne bağlılığı ortadır. Amerika’nın bugün çekilme kararından sonra bir eylem planının olmadığını görüyoruz. Bu konuda da çelişkili adımlar atıyorlar. Bu süreci birlikte koordine etmek zorundayız.

“SUUDİ ARABİSTAN’DAN CİNAYETE İLİŞKİN BİZE VERI VERİLMEDİ”

– Kaşıkçı cinayetinin ve bu cinayeti işleyenlerin yargılanması talebi ortadadır. Adalet süreciyle ilgili bilgileri, BM ve alaka duyan ülkelerle paylaştık. Bunları Suudi Arabistan tarafıyla da paylaştık. Suudi savcı Türkiye’ye geldiğinde de işbirliği yaptık. Fakat Suudi Arabistan’dan bize data verilmedi. Oradaki yargılama süreciyle ilgili bir bilgimiz yok, kimsenin bir bilgisi yok. Dolayısıyla BM temsilcisinin çağrıları doğrudur.

Sergey Lavrov’un açıklamalarından satır başları;

– Putin ve Erdoğan’ın toplantısına hazırlık için bu toplantıyı gerçekleştirdik. İki lider Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya gelecek. Türkiye ile ticaret hacmimiz istikrarlı bir şekilde artıyor. 100 milyar dolar hedefine çıkmak için elimizden geleni yapacağız. 

– Aynı şekilde askeri ve savunma işbirliği konularını da ele aldık. S-400 savunma sistemlerinin tedariki konusundaki çalışmaları memnuniyetle peşine düşüp takip ediyoruz. 

– Önümüzdeki dönemde vize serbestisi için çalışmalara devam ediyoruz.

– (ABD’nin Golan Tepeleri kararı) Bu uluslararası hukuka tutarsız. Her türlü uluslararası hukuk ihlal edilmiştir.

KAYNAK: AA
5 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: