ABD’de 2. el konut satışları 2015’ten beri en düşük seviyede

  Güncel Haberler    19 Ocak 2019
Yorum Yok

ABD'de 2. el konut satışları 2015'ten beri en düşük seviyede

MÜSİAD’ın, faaliyet gösterdiği 78 ülkede şahsen tanıtımını oluşturacağı, 2019’un birincil çeyreğinde hizmete alınması beklenen projede meslek süreçlerinin tamamı ve teknolojik altyapının yüzde 60’ı tamamlandı.

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce dile getirdiği Gayrimenkul Kıymetler Borsası’nın kurulması için dernek önderliğinde GABORAS’ın kurulduğunu söyledi.

Türkiye’de 158 milyon tapu olduğu bilgisini veren Kaan, bu tapuların tümünün bir hesaplı değerinde ihtiva ettiğini, yalnızca geçen yıl tapuda 8 milyondan artı işlem yapıldığını aktardı.

Kaan, 2017’de 1,4 milyondan pozitif konutun el değiştirdiğini kaydederek internet ortamındaki beyanlar ile sektöre kontrolsüz arz edilen gayrimenkullerin rakamının 20 milyondan pozitif olduğunu bildirdi. GABORAS ile güvenli piyasa arz mekanizmaları gözetilerek gayrimenkul sektörünün kıymetlerinin tanımlaması ve dijitalleşmesinin bitmiş yapılacağını dile getiren Kaan, Türkiye merkezli borsanın, 2023 hedeflerine ulaşılması noktasında önemli bir adım olduğunu vurguladı.

“Amacımız; Cumhurbaşkanımızın 2014 yılında dile getirdiği Gayrimenkul Kıymetler Borsası ile sektörün sürdürülebilir, transparan ve tanımlı ayla gelmesi, ortak, fazla dilli ve en ileri teknolojik imkanları kullanan güven esaslı, milli bir platform üzerinden taşınmazların yönetilmesidir.” diyen Kaan, şu ifadeleri kullandı:

“Derneğimiz, bu maksat doğrultusunda, teknolojik altyapıyı, teknopark-üniversite olanaklarını ve uzmanlık katkılarını faaliyete geçecek düzeyde hazır ayla getirdi. Süreç içerisinde uzman kurum ve kuruluşlardan da destek alan MÜSİAD elde edilen çıktıları üyeleriyle de paylaştı. Anapara piyasalarında artış ve derinleşme ve sektörde yatırım için oluşturduğumuz liyakat esaslı güven ortamı başta İslam İşbirliği Teşkilatı Hesaplı ve Ticari İşbirliği Kalıcı Komitesi (İSEDAK) ülkeleri almak üzere 78 ülkeye ihracat kapasitemizi artıracaktır.”

“SANİYELER İÇİNDE TAPU DEĞİŞİMİ YAPILABİLECEK”

GABORAS Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun ise yazılım ve teknik altyapılar olarak borsanın Türkiye’nin en gelişmiş projesi olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Taşınmaz varlık odaklı süreçleri, dijital elektronik ortamlarda anlık izlenebiliyor, ölçülebiliyor, değerlendirilebiliyor, görselleştirilerek paylaşılabiliyor ve raporlanabiliyor. Proje ile saniyeler içerisinde saydam ve güvenli borsa ortamında tapu metamorfoz işlemleri güvenle yapılabilecek. Uygulama dahilinde hem, bölgesel değerler üzerinden hisseli alım-satım işlemleri de zamana ve mekana yan kalınmaksızın kolayca yapılabilecek. öte yandan varlık değerlerinin borsalaşmasıyla oluşturulacak kazanç modeliyle yerli şirketlerin proje ve anapara bazında destekleneceği, ulus borcunu arttırmayan bütçe dışı kaynak sağlanacağı hedefler gerçekleşebilecek. Gayrimenkul Kıymetler Borsası ile yeni parasal araçlar ortaya çıkacak, ülke ekonomisini katlayacak devasa bir sürecin başlatılmasının yolu açılacak.”

“TEHLIKESIZ ORTAM SAĞLIYORUZ”

Altun, dağınık durumdaki bilgilerin ve hizmetlerin çözüm ortakları tarafından geliştirilen elektronik ortama 7 gün 24 saat erişilebileceğini söyledi.

“Bütün ilgili paydaşların bu platformda güvenli bir şekilde varlık depolama, varlık yönetimi, varlık takibi, gayrimenkul alım-satım-kiralama, ihale, hisse alma, satma, ipotek, rehin tesis gibi faaliyetleri yürütebilmesi için güvenli bir ortam sağlamayı amaçlıyoruz.” diyen Altun, acilen sistemin yazılım, donanım database ve algoritmik çözümlemelerinin etkin durumda olduğunu ve hizmet verdiğini anlattı.

Altun, amaçlarının, “Gayrimenkul Kıymetler Borsası’nın yapı taşlarını en iyilerle, piyasa mekanizmaları içinde döşemek” olduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sektörel değerleme alanımıza giren, ülke dinamiklerinin sağladığı potansiyel fırsatları, büyük proje ve daha aşağı yapılarını, yeni ulaşım odak ve ağlarını, yeniden yapılandırma ve şehirsel mutasyon trendlerini, sektörel gelişmeleri ve trendleri hemen olan ve elektronik olarak izlemek değerlendirmek endekslemek. Bedel simülasyonlarını hesaplayarak görselleştirmek, mekânsal endekslere dönüştürmek, karar süreçlerine yatırım ortamlarına saydam tehlikesiz platform ve piyasa verileri sunmak, gayrimenkul kıymetlerinin borsalaşmasına geçirmek, sürece Ar-Ge ve teknolojik takviye sağlamak, gayrimenkul talep ve ticaretinde güven otoritesi olmak, ülke-bölge sınıflandırma ve endekslerini yayınlamak sahasında bölgesel ve global oyuncu almak istiyoruz.”

Altun, projede çok küçük oranda da olsa Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ın da ortaklığının olduğunu sözlerine ekledi.

GABORAS’IN GETİRECEĞİ YENİLİKLER 

MÜSİAD kadar kurulan Gayrimenkul Kıymetler Borsası AŞ sayesinde Türkiye’deki gayrimenkullerin alım-satımı 7 gün 24 saat baştan başa elektronik ortamdan yapılabilecek. Ev ve meslek yeri gibi projelerle ilgili reel ve saydam bilgilere ulaşım kolaylaşacak, yabancıya satış katlanarak artacak.

Derneğin, faaliyet gösterdiği 78 ülkede şahsen tanıtımının yapılacağı projede meslek süreçlerinin tamamı ve teknolojik altyapının yüzde 60’ı tamamlandı.

Gelecek yılın ilk çeyreğinde hizmete alınması beklenen proje dahilinde, tapular, tapulu-tapusuz taşınmaz değerler, üzerlerinde tesis edilmiş haklar (irtifak, ipotek, teminat, intifa, kira ve benzeri) varlık olarak nitelenebilecek, kabul edilebilecek, bu durumdaki bütün varlıklar zahmetsizce tek bir sistem üzerinden izlenebilecek ve yönetilebilecek.

Big veri üzerinden statik ve enerjik veri akışlarıyla çalışan sistem, ilgilileri göre tanıtılan ve tescil ettirilen varlıklar, 7 gün 24 saat data alınabilir halde olacak.

GABORAS üzerinden; satın alma, satma, kiralama, kiraya verme, ipotek tesis etme, teminat verme, hasılat paylaşımı, kat karşılığı, parselasyon ve hisselendirme gibi tüm gayrimenkul meslek ve işlemler gerçekleştirilebilecek.

Sistem, konum bilgisine dayalı bilgi tarama, anlık sürat performans parametresi, çoklu durağan ve devingen veri kaynağından data süzme , konum bilgisine dayalı data/sinyallerinin zeki bakışımsız işlevlendirilerek yeni konum bilgisine yönlendirilmesi, konum bilgisini işleyen yazılım database işletim sistemleri, donanımların öğrenen makina/yapay akıl algoritmasına dönüştürülmesi, big-data layık haritalarının güven otoritesi mekanizmalarına dönüştürülmesi ve ticarileştirilmesi, sabit ve enerjik risklerin klasifikasyonu, öncelikli tehlike sektörlerinin saptanması, risklerin korkutma oluşturmadan evvelden yönetilmesi, sektörel kalkınma odaklı veri analitiği gibi hizmetler de sunacak.

11 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.