ABD ile ilgili skandal iddia! Onay verildi…

  Güncel Haberler    28 Mart 2019
Yorum Yok

ABD ile ilgili skandal iddia! Onay verildi...

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, ülkesinin İstanbul’daki  başkonsolosluğunda cinayete kurban gitmesinin arkasından gündeme gelen ve çoğu  kesim tarafından eleştirilen ABD’nin Suudi Arabistan ile oluşturacağı nükleer  ortaklığa ilişkin yeni bir bahis ortaya atıldı.

Daily Beast internet sitesinin konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde, ABD Enerji Bakanlığının, Suudi Arabistan ile nükleer konusunda meslek  yapmak isteyen bir takım şirketlere yetki verdiği belirtildi.

Haberde, Enerji Bakanlığının, şirketlerin Suudi Arabistan ile nükleer iş birliği yapabilmeleri için gerekli olan “Part 810” yetkisini hangi şirketlere verdiğinin ve bu yetkilerin kapsamının ne olduğunun az önce bilinmediği kaydedildi.

HÜKÜMETTEN IZIN ALMA ŞARTI

ABD’de federal kanunlar, Amerikan firmalarının Suudi Arabistan ile nükleer teknoloji, imal ve geliştirme konularında meslek birliği yapabilmeleri için hükümetten müsade almalarını durum koşuyor.

Haberde, ABD Enerji Bakanlığının, Daily Beast’in sorularına yanıt vermediğinin altı çizildi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, dün ABD Temsilciler Meclisi Dış  İlişkiler Komitesinde Dışişleri Bakanlığının 2020 bütçesiyle ilgili oturuma  katılmıştı. ABD-Suudi Arabistan ilişkileri hakkında birçok meclis üyesinin  değerlendirmeler yaptığı oturumda, Kaşıkçı cinayeti ve Washington’ın Riyad ile görüşmelerini sürdürdüğü nükleer uzlaşma çoğu kez gündeme gelmişti.

Kaliforniya Vekili Brad Sherman oturumda, “Cemal Kaşıkçı hunharca  katledildi. Şu başlıca dek verdiğimiz tepki, bu 17 haydutun Disneyland’e  gidemeyeceğini söylemek oldu. Bu hiç de yerinde bir karşılık değil. En azından  Suudi Arabistan’ın nükleer silaha sahip olmasını önleyebilirsiniz. Eğer elinde  kemik testeresi olan bir rejime güvenemezseniz nükleer tabanca olana da  güvenmemelisiniz.” ifadelerini kullanmıştı.

NEW YORK TİMES’IN İDDİASI 

ABD’nin New York Times gazetesi de ay başında geçtiği haberde, ABD  Başkanı Donald Trump’ın başdanışmanı Jared Kushner’in Suudi Arabistan  ziyaretinde, Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile Suudi nükleer programı ve Amerikan yardımını görüştüğünü yazmıştı.

Suudi Arabistan’a nükleer reaktörler satma planının, aralarında Eski  Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’in de bulunduğu bir grup emekli milli  güvenlik yetkilisi kadar ortaya atıldığı öne sürülen haberde, önce Suudi  Arabistan’da 40 nükleer santral oluşturulması kararı alındığı fakat, şimdilik yalnızca iki nükleer santral ile başlanmasının planlandığı kaydedilmişti.

15 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.