ABD Büyükelçiliğine ateş açılmasıyla ilgili davada FETÖ itirafı

  Güncel Haberler    26 Mart 2019
Yorum Yok

ABD Büyükelçiliğine ateş açılmasıyla ilgili davada FETÖ itirafı

Ankara 32. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi’ndeki duruşmaya, durum günü otomobilde yer alan ve saldırıyı gerçekleştirdikleri bahis edilen esir sanıklar Ahmet Çelikten ve Osman Gündaş ile Gündaş’ın patronu Ersin Bayram ve atak esnasında kullanılan otomobilin üzerine açıklanmış olduğu tutuksuz davalı Talip Bora Kılıç katıldı. 

Dosyaya giren evrakın okunmasının ardındaki mahkeme heyeti, Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) karşın soruşturma zarfında itirafçı olan Ali B’yi tanık olarak dinledi.

FETÖ yöneticiliği iddiasının yanı sıra “yabancı devlete karşısında öteki hasmane hareketlerde katılmak”, “birdenbire artı kişi ile silahla tehdit”, “genel güvenliğin bilerek tehlikeye sokulması”, “ulus malına zarar verme” ve “ruhsatsız silah bulundurmak” suçlarından 55 yıla kadar hapsi istenen sanık Ersin Bayram’ı tanıdığını belirten Ali B, Bayram’ın FETÖ’nün Hava Kuvvetleri Komutanlığı mahrem yapılanmasında yer aldığını belirtti.

Örgütün Hava Kuvvetleri mahrem yapılanmasının Ankara, İstanbul ve İzmir almak üzere 3 bölgeye ayrıldığını, Ankara’nın da kendi içinde bölgeleri olduğunu anlatan Ali B, “Ben Hava Lojistik Komutanlığı bölgesinde örgütsel manada mahrem imamdım. Müdür pozisyonundaydım. Ersin Bayram da Kızılay bölgesinde Hasan Burak Gezici’nin altında öğretmen pozisyonundaydı.” diye konuştu.

“EVLILIK SORUMLULUĞU”

Örgütün Hava Kuvvetleri mahrem yapılanmasına ilişkin bilgiler veren Ali B, sanık Ersin Bayram’a 2010’dan itibaren “evlilik sorumluluğu” görevinin de verildiğini, sanığın bu görevi yaklaşık 1 yıl yaptığını anlattı.  17/25 Aralık sürecinden daha sonra örgütün mahrem inşa içinde yönetici konumundaki mensuplarına birbirleriyle görüşmeme talimatı verildiğini kaydeden Ali B, şöyle devam etti:

“Örgütün Demetevler’de bekar evi vardı. Izdivaç toplantıları burada yapılırdı. Ersin de orada olurdu. Gürültüsüz, sakin, saygılı biriydi. Kerim kod adlı Hasan Burak Gezici komşum olduğu için sıkça görüşüyorduk. Gezici bana 2015 yılındaki görüşmemizde Ersin Bayram’dan evlilik sorumluluğu görevinin alındığını söyledi.

‘BAŞINIZIN ÇARESİNE BAKIN’

Müdürlerle anlaşamadığı için görevden alındığını düşünüyorum. Darbe girişiminin arkasından Milli Eğitim Bakanlığındaki görevimizden ihraç edildikten daha sonra Gezici ile yeniden görüştük. O zaman bana Ersin Bayram’ın mahrem yapıdan ayrıldığını ve kafe açtığını anlattı. Örgüt darbe girişiminin ardındaki mensuplarına ‘Başınızın çaresine bakın’ talimatı vermişti. Ersin de kafe açmış. Elçiliğin kurşunlanmasının arkasında televizyonlarda adını gördüm, şaşırdım.” 

Ali B’nin beyanının gerisinde söz bahşedilen davalı Ersin Bayram, tanık beyanına karşısında savunma düzenlemek üzere vakit istedi.

TAHLIYE TALEBINDE BULUNDU

Sanıklardan Ahmet Çelikten, alkolün etkisiyle havaya alev ettiğini, suç kastının bulunmadığını savunarak, tahliye başvurusunda bulundu. Osman Gündaş ise olayda herhangi bir eyleminin olmadığını belirterek, tahliye istedi.

Tutuksuz sanık Talip Bora Kılıç da FETÖ üyesi olmadığını, hayatının hiçbir evresinde bu yapıyla ilişkisinin bulunmadığını savundu. 

Olayda kullanılan aracın kendi şirketine belirli olduğunu bildiren Kılıç, “Ahmet Çelikten, namına icra takibi olduğunu söyleyerek, aracı benim şirketin adına tescil yaptırmak istedi. Ben de değil diyemedim. Bu araç şirketimin adına açıklanmış olsa da sahibi Ahmet’tir.” dedi.

Beyanların arkasında ara karar açıklayan mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına, tutuksuz sanık Talip Bora Kılıç hakkındaki adli yoklama tedbirinin sürdürülmesine hükmederek, davayı 25 Haziran’a erteledi. 

35 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.