A ‘dan z ‘ye tüp bebek

  Sağlık ve Yaşam    31 Aralık 2018
Yorum Yok

A 'dan z 'ye tüp bebek
A ‘dan z ‘ye tüp bebek

Kısırlık ( İnfertilite) ne demektir?

Korunmasız uyumlu cinsel ilişkiye karşın bir çiftin ( kadının yaşı 35 aşağı ise) 1 yılın sonunda, (35–38 arasında ise) 6 ay sonunda, (38 üzeri ise 3 ay sonunda ) hamile kalamaması durumudur. Bütün dünyada çiftlerin takriben %15’i kısırlık nedeni ile yardımcı üreme tekniklerine başvurmak zorunda kalmaktadır.

Ne zaman doktora kullanmak gerekir?

genel olarak eşlerin herhangi bir korunma yöntemi uygulamadan ve düzenli cinsel ilişkiye girmelerine karşın 1 sene boyunca gebe kalamaması durumunda doktora müracaat etmeleri önerilir. Ancak fazla sık veya seyrek adet bakmak, üç ve daha fazla düşük öyküsü, geçirilmiş pelvik enfeksiyon, erkekte testislerin minik olması ve kadın yaşının ileri olduğu takdirde bir yılı beklemeden doktora uygulamak gerekir.

Tüp Bebek uygulamasında kadının yaşı başarıyı etkiler mi?

Kadınlar için ideal üreme yaşı 18-25 arasıdır. Fakat, çağdaş toplumlarda evlenme yaşı ve buna alt olarak gebelik yaşı artan bir şekilde gecikmektedir. Günümüzde, özellikle kadınların iş hayatında faal rol almasının artışıyla birlikte, doğurganlıklarını ertelemeleri laf konusudur. İleri yaşta bebek doğuran, özellikle ilk bebek için 30’lu yaşlarını bekleyen o kadar çok bayan mevcuttur. Tıptaki gelişmelere paralel olarak gebelik takibindeki gelişmeler de ileri yaş gebeliklerini teşvik eder bir hal almıştır. Uzun yıllar boyunca infertilite nedeni ile çare görüp de çocuk sahibi olamayan pek çok çiftin kısırlık tedavilerinde sağlanan başarılardan muamele etmek istemeleri de bu çoğaltma da kayda değer rol oynamaktadır. Bu durum tıbbi olarak bir takım sorunları beraberinde getirmektedir. İleri yaş da anne elde etmek isteyip adi yollarla anne olamayan kadınlar, Sıradan 35 yaştan daha sonra yumurta sayılarının azalması ya da yumurtaların kalitesinin bozulması sebebiyle tüp bebekte de gebelik oranı düşmektedir. böylece bayanlara erken evlenmeyi ve gebeliği geciktirmeleri önerilmektedir.

Tüp Bebek tedavisinin başarısı nedir?

Gebelik oranları merkezden merkeze ve çiftin özelliklerine göre değişiklik göstermekle birlikte dünyada kabul edilen hamile kalma oranı % 40 – 80 ve eve bebek götürme oranı %10-50 civardadır. Geri kalan yaklaşık %10’luk grup modern tıbbın tüm olanaklarına karşın günümüzde çocuk sahibi olamamaktadır. Tüp bebek tedavisinin başarı oranı genç ve daha önce başarısız tüp bebek denemesi olmayan çiftlerde daha yüksektir. Kadın yaşı 35 erkeğin yaşı 45’in üstünde ise galibiyet oranı daha düşüktür.

Tüp Bebek tedavisiniz başarısız olduğu durumlarda ne kadar ummak gerekir?

İdeal olan iki tüp bebek denemesi arasında 2-3 ay beklenilmesidir. Somut durum ve psikolojik faktörler yerinde olduğunda ikinci deneme yapılabilir. Erkekte sperm kadında yumurta yahut tekrar denemenin gereği yoktur, diğer taraftan kaliteli embriyo oluşturabilen ve önemli bir rahim problemi olmayan kişilerde üst sınır hazırlamak dürüst olmayabilir, yedinci veya sekizinci denemede başarılı olmuş çiftlere rastlamaktayız, oysa üçüncü denemeden daha sonra aylık başarının keskin olarak düştüğünü de unutmamak gerekir.

Tüp Bebek tedavisinde başarıyı negatif yönde etkileyen faktörler nelerdir?

Çiftlerin Yaşı, spermlerin ağır hasarlı olması rahim içinde embriyoların tutunmasını engelleyecek yapışıklık, myom veya polip gibi problemlerin olması, tüplerin içlerinin su doymuş olması, endometrioma (çikolata kisti) olması tüp bebekte başarıyı olumsuz olarak etkiler.

Çocuk sahibi olamayan çiftlerde tek tedavi yöntemi Tüp Bebek midir ?

Çocuk sahibi olmakta güçlük çeken çiftlerde detaylı bir çözümleme ile problemin nereden kaynaklandığı aydınlatılmalı, çare gerekliliği belirlenmeli ve çiftin en basit şekilde hamilelik elde etmesini sağlayacak olan tedavi yöntemi belirlenerek çifte sunulmalıdır. Tedavi yöntemleri; en basit sınıflamayla cinsel ilişkinin düzenlenmesi, yumurtlama uyarısı ve takibi, aşılama ve tüp bebek tedavisidir.

Tüp Bebek ( IVF ) işlemi nedir?

Yumurtalıklarındaki yumurtalar ilaçlar yardımıyla uyarılan anne adaylarından ultrasonografi eşliğinde toplanan yumurtalarla baba adayından alınan spermlerin laboratuar ortamında döllenmesi ve sonra çoğalan embriyoların rahim içerisine yerleştirilmesi işlemidir. Tedaviye cevap kişiden kişiye değişir ve her tüp bebek denemesinde öbür cevap elde edilebilir.

Tüp Bebek nasıl uygulanır?

Bahşedilen hap tedavisi ile anne adayından ansızın artı yumurta alınır. Baba adayından alınan spermler, laboratuarda özel bir şekilde ayrıştırılır. Her yumurta ile beraber 50.000-100.000 sperm ile benzer barbar koyulur. Sperm parametrelerinin bozuk olduğu durumlarda bu sayı arttırılabilir. Bir spermin yumurtanın içine kendi başına girerek döllenme işleminin gerçekleşmesi beklenir. Döllenmiş yumurta hücreleri bölünerek embriyoyu geliştirir. Embriyolar her gün kontrol edilerek 2-3 gün laboratuar şartlarında büyümeleri sağlanır.

Tüp Bebek tedavisi kimlere uygulanır?

Alışılmış tüp bebek ( IVF ) tedavisi, çoğunlukla tüplerinde tıkanma sebebiyle gebe kalamayan anne adaylarında tercih edilen bir tedavi şeklidir. aynı zamanda baba adayının sperm tahlilinde saptama edilen rakam, hareket ve şekildeki hasarın orta şiddette olduğu durumlarda da uygulanır.

Mikroenjeksiyon ( ICSI-İntra Citoplasmic Sperm İnjection ) ve Tüp Bebek tedavisinin farkı nedir?

Tüp bebek yönteminde, vücut dışına alınan sperm ve yumurtalar laboratuarda özel bir ortamda bir araya getirilerek döllenmenin kendiliğinden oluşması beklenir. Mikroenjeksiyon ( ICSI ) tedavisinde ise, tüp bebek ( IVF ) ‘den farklı olarak her bir yumurtanın içine bir sperm enjekte edilir ve embriyoların gelişimi için beklenir. Çoğalan embriyolardan transfer için uygun olanlar seçilir.

Çare ne değin sürer?

Tedavi, başından embriyo transferine dek yaklaşık 15-18 gün, hamilelik testi gününe dek takriben 30 gün sürer.

Mikroenjeksiyon tedavisinin aşamaları nelerdir?

Foliküllerin geliştirilmesi
Yumurtaların toplanması OPU ( Oosit Pick )
Laboratuar işlemleri
Embriyo transferi ( E.T )
Beta hcg ( kanda hamilelik testi )

Mikroenjeksiyon tedavisi kimlere uygulanır?

Mikroenjeksiyon, genel olarak şiddetli erkek kısırlığında uygulanır. Erkekte sperm sayısının fazla düşük olması veya menisinde hiç sperm olmamasına rağmen, testisinde sperm yer alan erkeklerin tedavisinde seçim edilir. Anne adayının yaşının 38’den artı olduğu, baba adayının da herhangi bir problem olmadığı durumlarda da uygulanabildiği gibi anne ve baba adaylarının her ikisinde de infertiliteye yol açacak nedenlerden bir veya bir kaçının bulunması durumlarında da uygulanır.

Ankara Bayan Doğum uzmanlarına varmak icin tıklayın!

27 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.