6 ay içinde ev alanlar dikkat

  Güncel Haberler    19 Ocak 2019
Yorum Yok

6 ay içinde ev alanlar dikkat

BM Hukuk Komisyonu Başkanı İzzet Doğan, konutta KDV ve tapu harcı indirimi döneminde fazladan ödenen giderlerin geri alımı için, “icra takibi” ve “tüketici mahkemeleri”ne başvurulmasını önerdi.

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Hukuk Komisyonu Başkanı İzzet Doğan, inşaat sektöründeki durgunluğun giderilmesi ve sektörün her tarafta canlanması için Bakanlar Kurulunun aralarında konutta KDV ve tapu harç indiriminin de bulunduğu düzenlemesinin 31 Ekim 2018 tarihinde son ereceğini anımsattı.

Yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldü

Doğan, yaptığı açıklamada, “Ev alımlarında 2016 ve 2017’de uygulanan KDV ve tapu harcı indirimleri Resmî Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına kadar 5 Mayıs ile 31 Ekim 2018 tarihleri arasındaki dönemde de geçerli olup, 150 m2’den büyük ev teslimlerindeki yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 8’e, tapu harç oranı da benzer dönemde yüzde 4’deri yüzde 3’e düşürülmüştür.

Bu indirimli oranlar yalnızca konut ve işyeri alımlarında geçerli olacak, arsa ve arazi alımlarında ise geçerli olmayacaktır” dedi.

Faizler 0.98’e çekildi

İnşaat sektörünü yeniden can vermek, keza ilk olarak düşük ve orta gelirli aileler almak üzere, her ailenin ev sahibi olabilmesi için bazı bankaların yüzde 2.33’leri aşan konut kredilerini, sıfır konutlar için maksimum 500 bin liraya dek elde etmek üzere yüzde 0.98’lere çektiklerini belirten Doğan şöyle devam etti:

3 bin lira fazladan alanlar var

“Tapu harçlarında yapılan indirimle, 300 bin liralık bir evin tapu masrafı 12 bin liradan 9 bin liraya düşürülmesine karşın bazı firmalar, ev ya da işyeri alıcısından 9 bin lira yerine yine 12 bin lira aldılar.

“Yani tapu harcını yüzde 3 yerine yüzde 4 ten hesapladılar. Dahası Resmî Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararına göre 31 Ekim tarihine değin yapılan 150 m2’nin üzerindeki konut teslimlerindeki yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 8’e indirildiği halde bir kısım firmalar devlete yüzde 8 KDV verdikleri halde alıcılardan yüzde 18 üzerinden KDV tahsil ettiler.

Emsal karar bulunuyor

“İstanbul 8. Alıcı Mahkemesinin bu konudaki misal kararı benzer şekilde zarara uğrayan bütün konut alıcılarına emsal oluşturmaktadır.

“Buna tarafından konut satışı yapan inşaat şirketi ile alıcı aralarında ev ya da dükkan satışı için noterden düzenleme şeklinde satmak vaadi sözleşmesi yapılması gerekmektedir.

“Lakin ara sıra satıcı ve alıcı arasında oluşan güven nedeni ile harç muafiyeti getirilmesine rağmen noter senedi yapılmamakta ve inşaat tamamlandığında satıcı firma, alıcıya konutun tapu kaydı intikalini gerçekleştirmektedir.

“Ama bazı inşaat firmaları, tapu devri yapılırken düzenlediği masraflar listesine notere harç vermiş gibi bir bedel eklemekte ve çoğu alıcı da bu hileli bedelin farkına varmadan ödemektedir.

Mahkemeye başvurun

“Bu esnada, gerek KDV, gerekse tapu harcı ve taşınmaz ön alım sözleşmesi nedeni ile yapılan yolsuzlukları ayrım eden ve iadesini isteyen alıcılara inşaat şirketleri, geri ödemelerini uzun vakit sonrasına sarkıtmakta ve alıcıların bu haksız tahsilatla ilgili istedikleri faiz taleplerini de ret etmektedirler.

“Ev teslimlerindeki İndirim uygulanmamış tapu harçları, KDV ve satmak vaadi sözleşmesi yapılmadığı halde noter giderinin tahsil edildiği durumlarda, alıcılar bu hileli bedellerin makbuzlarını görmek istemeli, fazladan alınan bedellerin iadesi ve geri ödeme yapıldığında aradan geçen zaman için ret edilen faiz talepleri konusunda ya ilamsız icra takibi yapmalı veya Tüketici Mahkemelerine başvurmalıdır.”

1 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: