5 leasing şirketine 100 milyon dolar kredi

  Kredi - Borsa    17 Ocak 2019
Yorum Yok

5 leasing şirketine 100 milyon dolar kredi

Parasal Kurumlar Birliği öncülüğünde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, BDDK, TİM ve Türk Eximbank desteği ile Denizli, Bursa, Samsun ve Adana’da gerçekleştirilen panellerin son halkası İzmir’de düzenlendi.

Toplantıda konuşan Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cantekin, “Parasal kiralama, faktoring ve finansman şirketleri olarak 2.1 milyon herif sayısına ulaştık. 760 bin KOBİ ile işbirliği içindeyiz. Faktoring sektörü birincil 9 ayda işletmelerin 86 milyar TL’lik ticaretine finansman, garanti ve tahsilat hizmetleriyle aracılık etti. Bu Nedenle aza şirketlerimiz toplamda 104 milyar TL’lik bir etkin büyüklüğe ulaştı. Bizler Mali Kurumlar Birliği olarak ilk önce, Türkiye’deki finansman kaynaklarını çeşitlendirmeyi ve üyelerimizce sağlanan alternatif finansman olanaklarının kullanımını yaygınlaştırmayı hedefl iyoruz. Buradaki önceliğimiz şüphesiz, ekonomimizin dinamosu konumunda olan KOBİ’ler” diye konuştu.

Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Çağatay Baydar da, sektörün geçen yılın aynı dönemine kadar yüzde 6 civarında büyüdüğünü belirtti.

Türk Eximbank Genel Müdür Yardımcısı Necati Yeniaras da, “Bu yıl ihracatçılarımıza sunduğumuz kredi miktarını 25.4 milyar dolara, sigorta- garanti imkanını ise 14.4 milyar dolara çıkararak bir önceki yıla kadar yüzde 21 artışla toplam 39.8 milyar dolarlık destek sağlamayı hedefliyoruz. Böylece ülkemiz ihracatının yüzde 26’sına finansman imkanı sunacağımızı öngörüyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, 13 OSB ile hızlı bir gelişme gösteren İzmir’in tarımda yüzde 5 ile Türkiye’deki tarımsal çoğaltma ortalamasının 2.5 kat üstünde büyüdüğüne dikkat çekti.

Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar ise, Türkiye’de KOBİ Bakanlığı ve KOBİ bankası kurulması gerektiğini dile getirdi. (Dünya / Sedat Alp)

9 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.