Blog

45’inden sonra her gün 1 aspirin

  Blog    5 Ocak 2019
Yorum Yok

45'inden sonra her gün 1 aspirin

İngiltere’de düzenlenen bir tıp konferansında konuşan kanser uzmanları, 45 yaş üstündekilerin her gün ahenkli olarak aspirin kullanmasını tavsiye etti.
Oxford Üniversitesi kadar yapılan ve geçen ay Lancet tıp dergisinde yayımlanan bir araştırma, 5 yıl baştan başa her gün 75 mg aspirin içmenin bağırsak kanserine yakalanma oranını yüzde 24, rahatsızlık nedeniyle ölme ihtimalini de yüzde 35 oranında azalttığını göstermişti. Bu araştırmayı yapan ekibin lideri Profesör Peter Rothwell, önceki gün “Kraliyet Tıp Derneği” konferansında yaptığı konuşmada, bulgularının ardından kendisinin de hergün aspirin kullanmaya başladığını söyledi. Prof. Rothwell, aspirinin büyük ihtimalle öteki kanser türlerine aleyhinde da koruyucu etkisi olduğunu belirtti ve “İnsanların 45 yaş civarında düzenli olarak aspirin kullanmaya başlaması mantıklı olur” dedi. 40-55 yaşları aralarında kansere yakalanma riskinin arttığını söyleyen Rothwell, bu dönemde aspirin kullanımının kanser oranlarını düşürebileceğini vurguladı.
Aspirinin kalp hastalığı üzerindeki olumlu etkilerini ilk olarak tespit eden Prof. Peter Elwood da, yeni bulguların gelen ahali sağılığı açısından çığır açıcı olabileceğini söyledi. ağrı kesici olarak geliştirilen aspirinin, kalp hastalığından bunamaya dek çoğu rahatsızlığa etkin olduğu, önceki araştırmalarla kanıtlanmıştı. Ancak uzmanlar, aspirinin bağırsak kanaması riskini artırdığına da dikkat çekerek, herkese tek tip bir çare önermenin sakıncalı olabileceğini belirtiyor.

34 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.