Blog

4 kişiden 1’i rüşvet verdi

  Blog    4 Ocak 2019
Yorum Yok

4 kişiden 1’i rüşvet verdi

Berlin merkezli bağımsız kuruluş Transparency International (Uluslararası Saydamlık) kadar 86 ülkede 91 bin birey üstünde yapılan araştırmada, minik ölçekli rüşvetle ilgili sorular soruldu.

Yapılan istatistikler sonucunda son 1 sene içinde, afiyet, eğitim ve ücret kurumlarında dönen rüşvet trafiğinin son bir sene içinde artış gösterdiği belirlendi. bundan başka araştırmaya katılanların yüzde 29’u da polise rüşvet verdiğini söyledi.
Türkiye 5’inci sırada
Sahra Çölü ve çevre ülkelerde yaşamış her 2 kişiden biri son 1 yıl içinde laf konusu kurumlarda çalışanlara sus payı verdiğini söylerken, bu alan yüzde 56’lık oranla listenin en üst esnasında yer aldı. Ortadoğu ve Kuzey Afrika yüzde 36 ile ikinci sırada yeralırken, listede yüzde 32’i ile Rusya ve çevre ülkeler üçüncü sırada, yüze 23 ile Latin Amerika dördüncü olarak sıralandı. 8 bölge arasında beşinci sıraya oturan Türkiye ve Batı Balkanlar bölgesindeki rüşvet oranının ise yüzde 19 olduğu belirlendi. Listenin kalan kısmını yüzde 11 ile Asya-Pasifik bölgesi, yüzde 5 ile Avrupa Birliği ve Kuzey Amerika oluşturdu. Sıralamaya ülke bazında bakıldığında Afganistan, Kamboçya, Kamerun, Hindistan, Irak, Liberya, Nijerya, Filistin, Senegal ve Uganda birincil sıralarda yer aldı.
Rüşvette yoksul önde
Araştırmaya katılanların yarısı, problemlerle karşılaşmamak için rüşvet verdiğini itiraf ederken, 4’te birlik kesimdekiler ise prosedürü hızlandırmak nedeniyle bu yola başvurduğunu söyledi. Daha düşük gelire sahip olan kesimin, geliri yüksek olanlara oranla daha pozitif rüşvet vermek zorunda kaldığı da araştırmanın uyarı çeken sonuçlarından birini oluşturdu. Transparency International tarafından 2003 yılından bu yana yürütülen araştırmanın bu yıl daha kapsamlı gerçekleştirildiği, katılan ülkeler aralarında Çin, Bangladeş ve Filistin’in de yer aldığı açıklama edildi.

66 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.