3. Havalimanı’na radarlı koruma

  Teknoloji    8 Ocak 2019
Yorum Yok

3. Havalimanı'na radarlı koruma

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici 6 yıldır stratejik partner olarak İnovasyon Haftası’na yardım verdiklerini söyledi. “Dünya genelinde, dijitalleşmenin ve teknolojinin merkezinde durduğu büyük bir değişim sürecinden geçiyoruz” diyen Leblebici, şunları anlattı: “Artan Bir Şekilde daha çok sayıda insan ve aygıt birbirine bağlanıyor, bağlantı hızı ve sıklığı artıyor. Küresel çapta herkesin dijital olarak yan olduğu dev bir ağın örüldüğünü anlatmak olası. Eğitimden sağlığa, finanstan bilişime, o kadar çok sektörde iş yapış modelleri, organizasyon yapıları, hizmet modelleri bu dijital dönüşümden nasibini alıyor.”
Bankacılığın da bu dönüşümün merkezinde duran sektörler arasında olduğunu ifade eden Leblebici, “Bankacılık hizmet kanallarında ve modellerinde büyük bir mutasyon gerçekleşti ve gerçekleşmeye devam ediyor. Tek kanallı bankacılık modelinden fazla kanallı bankacılığa, arkasından yaygınlaşan akıllı cihazlarla internet ve mobil bankacılığa hızlı bir geçiş yaşandı. Son yıllarda ise sosyal medyanın daha sık kullanılmasıyla sosyal platformlar da birer hizmet kanalı haline geldi” dedi. Yapay akıl, nesnelerin interneti, robotlar, artırılmış gerçeklik, blockchain, sanal para ve dijital cüzdanlar gibi inovatif teknolojilerin gelişerek finans sektörünün önümüzdeki 5 yılında köklü değişikliklere neden olacağına dikkat çeken Leblebici, dijital dönüşümün beraberinde gelen yeniliklerden Fintech’lerin bankalarla birlikte finans sektörünün geleceğinde etkin rol alacağına inandıklarını ve bu dalgaya istikamet veren en etkin kurumlardan biri olduklarını belirtti.

Geçen sene Finans teknolojisi konusunda hafıza ve projeleri olan başlangıç-up’lara özel olarak TEB Fintech Future Four Programı’nı başlattıklarını söyleyen Leblebici, “Bu program ile başlangıç up’ların fikirlerini filizlendirmek için gereken finansal takviye ve ticarileşme sürecinde, onlara danışmanlık desteği sunuyoruz” diye konuştu.
Leblebici, “Sektör olarak hayalini kurduğumuz gelecek vizyonu ancak bankalar ve start-up’ların birlikte çalıştıkları, başlangıç up’ların yaratıcılıklarını ortaya koydukları işbirlikçi inovasyon modeliyle muhtemel. böylece fintech’lerden çıkacak parlak fikirlerin hepimize iyi geleceğine inanıyoruz. Biz de geçen yıl başlattığımız TEB Fintech Future Four Programı ile yerli fintech’lerimizin, girişimcilerimizin dünya çapında başarıya ulaşmasını hedefliyoruz. Bu programı keza ülke ekonomisine hem de ekosistemin büyümesine katkı maddesi sağlayacak bir kazan-kazan modeli olarak tasarladık” dedi.

REKABETİN KOŞULLARI DA DEĞİŞİYOR

Konuşmasında dijitalleşmeyle birlikte bütün sektörlerde oyunun kurallarının baştan belirlendiğini aktaran Leblebici, rekabetin koşullarının da değiştiğini belirtti. Leblebici, fintech ve startup’ların sunduğu reformcu ve kişiselleştirilmiş çözümlerin dijital dönüşüm sürecinde manâlı rol oynayacağını da söyledi.

OYUNU DEĞİŞTİREN BANKA OLACAĞIZ

Çabucak ilerleyen teknoloji ve değişen alıcı taleplerinin bankacılık sektörünü şube bazlı geleneksel ürün ve kanal yapısından yeni meslek modelleri geliştirmeye zorladığını gösteren Leblebici, “Oyunun kuralları değişirken, oyuna istikamet verebilenler bir adım öne çıkıyor. Biz de TEB olarak bu dijital değişim sürecine sektörde öncülük ediyor, ‘oyunu değiştiren banka’ olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Dijital bankacılık kanallarımızla bu alanda sektöre yön veren ‘ilk’lere imza attık. Mobil bankacılık kanalımız CEPTETEB ile de müşterilerimize bankacılık işlemlerini süratli ve basit bir şekilde yapmalarını sağlamaya devam ediyoruz” dedi.
piyasalar

33 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.