3 Film Önerisi: Aksiyon, Romantik ve Bilim Kurgu

  Film Önerileri, Kültür ve Sanat    16 Kasım 2018
Yorum Yok

 

Aksiyon ve Bilim Kurgu Film Önerisi: Uyumsuzlar

 

Uyumsuz filmi insanlığın büyük bir savaşa girmesiyle başlıyor. Savaşla birlikte insanlar değişik kolonilere ayrılıyor. Spesifik yeteneklere sahip olduğunu fark eden, kendi yaşamı üzerine baskı kuran güce ve düzene karşı çıkan bir genç kızın hikayesini konu alıyor. Filmin genç yetişkin statüsünde yer alması, zaten izleyici kitlesini belirlemede büyük bir farklılık yaratıyor. İzleyici olarak sinemaları dolduran veya televizyon karşısına oturan genç yaştaki bireylerin, bu tarz toplumsal bütünlükten ayrılan bir karakteri sahiplenmesi gayet olağan.

Film aslında çok farklı bir bakış açısına sahip. Büyük bir savaştan sonra tekrar inşa edilen bu düzende toplamda 5 farklı grup yer alıyor. Cesurlar, fedakarlar, barışçılar, zekiler ve bilimler ile ilgilenenler bilgeliği ve dürüstler. Toplumun değişik statüsüne bağlı olarak oluşturulmuş bu birliklerin aksine tüm grupların spesifik özelliklerini taşıyan ve toplumdan ayrı olarak dolaşan uyumsuzlar bulunmakta. 16 yaşına gelen her birey, teste tabi tutulur. İçinde yer alacağı sınıfsal düzende buna göre tayin edilir.

[alert-note]Uyumsuzlar filminin kitabı olduğunu unutmayın. Önce film mi izlenir yoksa kitabı mı okunur yazımızı okursanız, size bir fikir verebiliriz.[/alert-note]

Bilgeler, toplumun hiçbir kesimine dahil olmayan ve özgür biçimde yaşayan bu uyumsuzları kendilerine düşman olarak benimser ve yok edilmeleri yönünde karar alır. Tris adındaki baş kahramanımız, her vatandaş gibi 16 yaşındayken teste tabi tutulur fakat test onda beklenen sonucu vermeyecektir. Kısaca Tris de bir uyumsuzdur. Ancak kendi isteğiyle cesurlar sınıfında yaşamını devam ettirme kararı alır.

Filmin konu bazlı olarak Açlık Oyunları ile karşılaştırılması yanlış. Zira Açlık Oyunları daha kompleks bir hikayeyi izleyiciye sunmayı başarıyordu. Halbuki, Uyumsuz filmi konuyu sadece temel oturtmak amacıyla kullanmış gibi. Çünkü film genellikle kurgusal bir plandan daha çok aksiyon sahneleriyle geçiyor. Tüm bunlara rağmen filmin gayet akıcı anlatımı, seyirciyi bunaltmıyor ve filmi keyifle izlemesine destek oluyor.

Filmin gayet başarılı ve üst düzey aksiyon sahnelerini barındırdığını söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak filmin izleyiciye daha öncesinde sunulmamış bir fikri sunduğunu söylemek de yanlış olur. Özgün bir fikriyatla yola çıkmamasına rağmen gayet güzel bir kurgu ve bol aksiyon sahnesiyle izleyiciyi kendisine bağlamayı gayet başarmış bir film. Özellikle başta da belirttiğimiz üzere genç kızların fazlasıyla takdirini toplayabilecek bir film.

Uyumsuz Filmi Hakkında Bilgiler

18 Nisan 2014 tarihinde izleyicilerine kavuşan film, Neil Burger‘ın enfes aksiyon sahneleriyle izleyiciden iyi bir not almış durumda. 139 dakikalık bu filmin başarılı bir performans sergilediğini söylemek hiç de yanlış olmaz.

Fantezi ve Romantik Film Önerisi: Yalanın İcadı

 

Şimdi sizden bir dünya hayali kurmanızı istiyorum. Ama bu öyle bir dünya olacak ki, herhangi bir şekilde yalan söylemek mümkün olmayacak. The Invention of Lying’in yaratıcıları, bu soruyla çıkmışlar yola. “Acaba yalan diye bir şey olmasaydı nasıl olurdu.” Yalanın İcadı filminin geçtiği ütopik evrende de “yalan” kavramı henüz keşfedilmemiş. Düşünün, ne kadar korkunç!!! Örneğin saçınızı boyattınız, ya da yeni bir elbise aldınız ve itiraf edelim çok da güzel olmadı. Yoldan geçen herkesin size “iğrenç olmuş” dediğini hayal edin. Çok keyifsiz ve intiharlarla dolu bir dünya olurdu eminim ki. İyi ki varsın yalan…

Ne İzlesem?‘in 8. bölümünde size tanıtacağı film olan Invention of Lying, ilk yalanın keşfini konu alan harika bir fantastik-komedi. Gerçekten bir kaç saat düşünerek bile onlarca film çıkartılabilir bu konuda. Hayal edin, koskoca dünyada sadece siz yalan söyleyebiliyorsunuz. Ve diğer insanlar böyle bir şeyin varlığından dahi haberdar değiller. Dolayısıyla söylediğiniz her şeyi gerçek kabul edecekler. Yapabileceklerinizin adeta sınırı yok! “Bana 100 lira borcun yok muydu senin sanki?”, “E bana söz verdiğin o yemeği bugün ısmarlarsın artık?” , “Hayatın boyunca bana şoförlük yapmayı teklif etmen gerçekten çok ince. (?)” ve daha neler neler, dedik ya sınırı yok diye!

Filmimizin ana kahramanı Mark (Ricky Gervais) adında bir yazar. Mark işini severek yapan, orta derecede başarı yakalamış, iş arkadaşları tarafından pek sevilmeyen ve filmin konsepti gereği bu sık sık yüzüne vurulan sıradan bir Amerikan erkeği iken gelişen olaylar sonucu Mark kovulur. Kovulmasının ardından ne yapayım, ne edeyim derken bir de üstüne Mark’ın annesi hastalanır. Apar topar hastaneye kaldırılır anne, yaş kemale ermiştir tabi. Hasta annesinin yatağı başında oturan Mark’ın, ölmek üzere olan annesine yalnızca bir kaç cümle söyleyecek vakti kalmıştır ki Mark bombayı patlatır…

[alert-note]Yazıyı böldüğümüz için özür dileriz fakat “Ekşi Elmalar Film Özeti” yazımızı okuyarak belki aradığınız filmi bulabilirsiniz.[/alert-note]

Mark’ın dudaklarından dökülen bir kaç kelime, dünyaya düşen ilk yalan tanesidir aslında…

Örneğin aşağıdaki sahne bir bankada geçiyor. Bankada sistemler bozuk, tabii bu hiç önemli değil! Veznedarın Mark’a bankada ne kadar parası olduğunu sorması yeter, çünkü Mark zaten doğruyu söyleyecektir bu konuda? Öyle mi dersiniz..? Mark’ın yüzündeki ifade ve gözlerindeki hin bakış ne anlama geliyor çözebildiniz mi? Aynen öyle!

Bilim Kurgu Film Önerisi: Atlayıcı

 

Bugün sizin için kusursuz bir aksiyon – bilim kurgu filmi izledi. 2008 yapımı Jumper’a bayılacaksınız!

Sokağa çıkıp bir anket yapsak, “bir süper yetenek seçebilecek olsanız bu ne olurdu.” desek hiç şüphe yok ki büyük bir çoğunluk diğer seçenekleri görmezden gelip ışınlanma seçeneğine yönelecektir. Yüzyıllardır insanlığın en büyük hayali ve en büyük fantezisi olarak gizemini sürdüren ışınlanma konusu, Jumper filminde oldukça detaylı olarak incelenmiş.

Filmin büyük başarı yakalamasının ardındaki en temel sebep de kuşkusuz bu kadar büyük bir fanteziye hizmet ediyor oluşudur. Kim istemez ki göz açıp kapayıncaya kadar gitmek istediği yerde olmak. Sokakları düşünün bir kere, herkes ışınlanabilse kim araba kullanırdı ki? Tertemiz ve gürültüsüz sokaklar, sadece insanların yürüdüğü alanlar. Kusursuz bir dünya hayali gibi gelmiyor mu kulağa?

Peki neden ışınlanma aşkımla giriş yaptık filme dersiniz? Çünkü bugünkü filmimiz Jumper, doğal olarak ışınlanma yeteneğine sahip bir grup insanı ve başlarına geleni konu alıyor.

Jumper’ın konusuna değinelim şimdi de. Film henüz 20′li yaşlarına ulaşmamış bir gencin donmuş bir gölün üzerinde yürürken buzun kırılmasıyla başlıyor. Ne yapacağını bilemez halde çaresiz bir şekilde suyun içinde çırpınan David Rice birden bire kendini kütüphanenin tozlu rafları arasında bulur. Ne oldu ne bitti demeye kalmadan bir kez daha ve bir kez daha tekrarlanır bu olay. David yavaş yavaş gerçeğin farkına varmaya başlar. David Rice artık bir Jumper’dır

David bu ana kadar hayatının berbat olduğunu, sıkıcı ve ezik bir hayat yaşadığını düşünen tipik bir ergenken, bu gelişmeyle artık o kadar da berbat olmadığının farkına varır her şeyin. David Jumper (sıçrayıcılar) denen bir ırka mensup olduğunu ve bu ırkın özel bir yetenekle doğduğunu fark ettikten sonra hayatı tamamen değişir.

David’in girebileceği yerler sınırsızdır, örneğin banka kasaları. Tahmin edebileceğiniz gibi David o andan itibaren zengin bir hayat sürmeye başlar. Her gün farklı bir ülkenin farklı bir köşesinde sabahlar. Dilediği her şeyi yapar durur fakat bilmediği bir şey vardır ki David o kadar da özgür değildir…

Oldukça ilgi çekici bir teması olan oyunun hikayesi pek de yabancı değil aslında. Steven Gould‘un yazdığı aynı adlı romandan sinemaya uyarlanmış Jumper.

Meraklısına lüzumsuz detaylar: Doug Liman tarafından yönetilen 2008 yapımı Jumper, zengin oyuncu kadrosu (Samuel L. Jackson, Rachel Bilson, Hayden Christensen) harika, ilgi çekici hikayesi ve güzel kurgulanmış yapımıyla, bizden tam not alıyor.

 

83 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.