214 milyon adet oldu! Türkiye Avrupa birincisi

  Güncel Haberler    27 Şubat 2019
Yorum Yok

214 milyon adet oldu! Türkiye Avrupa birincisi

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdür Yardımcısı Cenk Pak, “Türkiye’de 2018 sonu itibarıyla 148 milyonu banka kartı ve 66 milyonu da kredi kartı olmak üzere 214 milyon kart var. Ülke olarak kart sayısı bakımından 5 yıldır İngiltere ve Almanya’nın da önünde Avrupa’da birinci sıradayız.” dedi.

Temiz, Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi TROY” konulu konferansta, TROY kart kullanımının artırılmasını amaçladıklarını söyledi. 

TROY’un, Türkiye bankacılık ve finans sektörünün müşterek çabalarıyla BKM çatısı aşağıda hayata geçirildiğini dile getiren Temiz, şöyle devam etti: 

“Esas hedefimiz Türkiye’yi 2023’te olabildiğince nakitsiz bir topluma yaklaştırabilmektir. Bugün toplam tüketim harcamalarının yüzde 38’i kartlardan kayıtlı bir şekilde yapılıyor. Bundan 10 yıl önce yüzde 15 civarındaydı. Kuzey Avrupa ülkelerinde bile bu oranlar yüzde 75 civarında. Bizdeki oranı yüzde 50’ye getirebilirsek iyi bir iş yapmış olacağız. Türkiye’de 2018 sonu itibarıyla 148 milyonu banka kartı ve 66 milyonu da kredi kartı almak üzere 214 milyon kart var. Ülke olarak kart sayısı bakımından 5 yıldır İngiltere ve Almanya’nın da önünde Avrupa’da birinci sıradayız.” 

HER YIL 5,5 MİLYAR KARTLI OPERASYON YAPILIYOR

Türkiye’de her sene takriben 5,5 milyar kartlı işlemin yapıldığını bildiren Pak, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“Bunların yüzde 97’si, yani çok büyük bir kısmı yurt içinde gerçekleşiyor. Mademki her sene takriben 5,5 milyar kartlı operasyon yapıyoruz ve bunun da yüzde 97’si yurt içinde yapılıyor peki niçin tüm komisyonlar yurt dışındaki yabancı firmalara gitsin diye düşündük. sonra kendi ödeme yöntemimiz olan TROY’u dahil etmemek için 2012 yılında çalışma başlattık. 2017 yılında da bunun tüketici lansmanını gerçekleştirdik.” 

 

 

1 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: