2018’de 67 Türk yönetici uluslararası göreve atandı

  Kredi - Borsa    14 Ocak 2019
Yorum Yok

2018'de 67 Türk yönetici uluslararası göreve atandı

2016’da Türkiye’nin içinden geçtiği tehlikeli dönem sonrası idareci değişimlerinin hızlandığını görmüştük. Şirketler, üstteki seviye yönetici atamalarında, kriz ortamlarına alışkın ve savaşçı profiller seçim etmeye başlamıştı. Bu trend 2018’de de devam etti. Keza yöneticiler aralarında ülke dışına çıkışlar hızlandığı gibi, Türkiye’deki öyle fazla yöneticinin atama bölgesinin genişlediğine de tanık olduk. Örneğin Övünç Genç, BBVA Grubu CEO’su olarak atandı. Alp Günvaran’ın tayin alanı genişledi ve Prameteon Türkiye, Ortadoğu, Afrika, Rusya, Orta Asya ve Kafkaslar Bölgesi CEO’su olarak sorumlu olduğu ülke sayısı 75’e çıktı. Gökhan Özdöl Diversey MEA Bölgesi Başkanı, Refah Devletşah Lilly İtalya, Ortadoğu Avrupa, CIS ve İsrail Alan Başkanı, Barbaros Uygun ING Avusturya CEO’su, Burçin Ressamoğlu Sodexo İngiltere icra Kurulu Başkanı, Cem Topçuoğlu TBWA Worldwide International Başkanı, Gamze Yüceland Takeda Kanada Ülke Başkanı olarak atandı. 2018’de şirketler haricen uluslararası STK’larda göreve gelen Türkler de oldu. Üst seviye yönetici seçimi konusunda çalışan danışmanlar bu trendin 2019’da da sürmesini beklediklerini söylüyor.

NIÇIN GİDİYORLAR?

Egon Zehnder Türkiye ortaklarından Burcu Bıçakçı, Türk yöneticilerin son birkaç yılda yurtdışına çıkmak için daha az seçici davranmaya başladıklarını belirtiyor. Bıçakçı, yöneticilerin böylece çoğunun önlerine meydana çıkan fırsatları değerlendirdiğini anlatıyor. Profesyonellerin yurtdışında tecrübe kazanmayı, ekonominin yavaşladığı bu yıllarda dışarıda tecrübelerini zenginleştirmeyi tercih ettiklerini de aktarıyor. Bıçakçı, “2019’da bu eğilimin devam edeceğini öngörüyoruz” diye konuşuyor.

Eleman.net Idare Heyeti Üyesi Özlem Duyarlar, idareci değişimlerinin 2019 yılında da devam etmesini beklediklerini ifade ediyor. Duyarlar, Türk yöneticilerin ayrıca kariyer keza de idareli olarak yurtdışındaki pozisyonları ve teklifleri değerlendirmeye devam edeceği düşüncesinde. Bu koşul sebebiyle son dönemde çoğu başarılı yöneticinin yurtdışında global markalarda çalışmaya başladığını gördüklerini aktaran Duyarlar, bunun süreceğini aktarıyor.

EXPATLAR AZALACAK

Manpower Group Türkiye Genel Müdürü Feyza Narlı, bu noktada öbür bir tespitini aktarıyor. Narlı, ekonominin durumunun ve yükselen kurların, maliyetleri artı olan expat yöneticilerin tercih edilmesini azalttığını söylüyor.

Feyza Narlı, bu konudaki gelecek beklentisini, “Daha önceki yıllarda data birikimi ve yetkinlikleri özelinde katma değeri yüksek olduğu için seçim edilen expatların yerine asgari onlar dek yetkin Türk yöneticilerin daha üstteki ve komplike rollerde görevlendirileceğini düşünüyoruz” diyerek paylaşıyor.

STK’LARDA DA TÜRK RÜZGARI

Sadece şirketler değil milletlerarası böylece fazla STK’da da 2018 yılında idare koltuğuna Türkler oturdu. 28 ülkede operasyonları olan 60 alüminyum folyo üreticisi üyeye sahip ve küresel folyo üretiminin takriben yüzde 50’sini temsil eden Global Alüminyum Folyo Üreticileri insiyatifi’nin başkanlığına şubat ayında Assan Alüminyum Genel Müdürü Göksal Güngör geldi. Mühendislik alanında akademik ve endüstri liderlerini bir araya getiren ve 30’dan fazla ülkeden kurumsal ve bireysel üyeleri bulunan Global Engineering Dean’s Council’in (GEDC) yeni yönetimi New Mexico’da yapılan Dünya Mühendislik Eğitimi Forumu’nda duyuruldu. 2015’ten beri GEDC Yönetim Kurulu üyesi olarak devir yapmakta olan Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Şirin Tekinay, 2022 yılına dek GEDC Başkanı seçildi.

Milletlerarası STK’larda, daha önceki başarılı yönetiminden dolayı yeniden başkanlığa seçilen isimler de oldu. Mesela Milletlerarası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı ve Sabancı Üniversitesi İstanbul Milletlerarası Enerji ve iklim Merkezi (IICEC) Fahri Başkanı Dr. Fatih Birol baştan IEA Başkanı seçildi. ABD Milli Uzay Konseyi’nin gerçekleştirdiği ikinci buluşmada, konseyin Kullanıcılar Danışma Grubu’na ziyafet edilen üstteki seviye liderler arasında, Sierra Nevada Corporation (SNC) CEO’su Fatih Özmen de yer aldı. Hem, 800’ün üstünde GSM şirketinin aza olduğu, mobil iletişimin en prestijli milletlerarası kuruluşlarından Dünya GSM Birliği (GSMA), Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nu seri halinde üçüncü kez yönetim kurulu üyesi olarak seçti. Bu Nedenle, Terzioğlu bir kez daha dünya mobil endüstrisine istikamet veren 25 üyeden biri olma onuruna erişti. (FATOŞ BOZKUŞ/EKONOMİST DERGİSİ)

24 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.