Drone

2018 İçin Drone Tavsiyesi ve Fiyatları

  Drone    31 Ekim 2018
Yorum Yok

Teknolojik gelişmeleri artık neredeyse takip edemiyoruz. Bir sabah uyandığımızda drone gibi yeni ve taze bir teknoloji hayatımıza girivermiş olabiliyor. Öyle ki drone sözcüğüne Türk Dil Kurumundan Türkçe karşılık arandığını bile duyduk. Drone kelimesinin türkçe karşılığı oylamalarla “uçangöz” olarak seçilmiş.

Drone yada uçangözler hayatımıza gireli daha 3-4 sene oldu diyebiliriz. 2018’de ise bu taze teknolojiden faydalanmak istiyorsak araştırma yapmamız ve fiyat performans ürünlerini incelememiz şart. Dolarında arttığı bu dönemde bu taze teknolojinin fiyatları da epey bir arttı. Peki en iyi drone markalarının fiyatları iç açıcı mı? Fiyatlar iç açıcı değil fakat bu ülkemize yurtdışından giren ürünlerin ülkemize girdikten sonraki dolar kuru ve üzerine eklenen vergilerle alakalı. Şimdi gelin en çok tercih edilen drone markalarına bir göz atalım.

1- DJI

Türkiye’de en bilinen ve en çok satın alınan profesyone drone üretici DJI, Çin menşeli 2006’da hizmete başlayan bir firma. Drone üreticisi olarak biliyoruz fakat DJI bir çok alanda üretim yapıyor. DJI, dünyaya Phantom drone modeli ile tanıtıldı. Phantom piyasaya çıktığında son nesil arkadaşlarına göre pekte fonksiyonel değildi. Mesela Phantom 1.nesilde sadece 10 dakika hava gezebiliyordu. Gopro gibi aksiyon kameralarıyla birlikte işlevsel olabiliyordu. Kamerası olmaya bir drone sadece uzaktan kumandalı bir uçurtma olabilir. Bu drone tavsiye listemizin ilk markası ve en popüler; en çok tavsiye edilen drone.

Phantom Serisi

Phantom serisinin 1,2,3,4 modellerinin tasarımları.

Phantom Serisi

Phantom gelişmeye başladı ve 2. nesilde ise hem yapay zeka hemde kullanıcı rahatlığı düşünülmüş. 2. Nesil Phantom kalkış yaptığı alana herhangi bir sorunda geri dönebiliyor. Yapay zeka harikası da aslında tam olarak burada devreye giriyor. 1. nesil Phantom sadece 10 dakika havada kalabiliyorken 2. nesil 25 dakika kadar havada kalabilmekte.

Phantom 3 ise tam bir profesyoneller için tasarlanmış zaten ismi de “DJI Phantom 3 Professional” olarak geçmektedir. Phantom 3. nesilde ise uçuş süresi değişmemiş ve 25 dakika olarak sabitlenmiş. Kontrol panelinizde daha geniş kontrol yelpazeniz bulunuyor ve artık tam profesyonel oldunuz! 25 dakika hava öylece kaldınız ve çekimler devam ediyor, yedek pilinizi takıyor ve bitmiş pili diğer nesillere göre 3. nesil daha hızlı şarj imkanı sunuyor. Oyun devam ediyor, çekimlere devam!

Phantom 4, 3. nesilden gelen övgülerle adeta drone dünyasının iphone’u olmuştu. Dört gözle beklendi ve üzerine sürekli yazıldı, çizildi. 3. nesilde görülen sorunların iyileştirmesi ve tasarımın iyileştirilmesiyle gözleri kamaştırdı. Gelişmiş sensör teknolojisiyle yapay zekayı sonuna kadar kullanıyor Phantom 4. Hatta yapay zeka size diyor ki: “Dostum, yeniysen işi bana bırak”. Yani güvenilir kontröl için size kendisini öneriyor ve sizi yönlendiriyor. Unutmadan hava da kalma süresi 4. nesilde 28 dakika olarak, 3 dakikalık bir artış göstermiş.

Önemli!: Phantom 1,2,3. nesilleri dahil olmak üzere 4. nesilde gece çekimlerinde iyi olmadığı deneyimlenmiş.

 

DJI Phantom Serisi Modelleri ve Fiyatları:

Dji Phantom 4 Hepsiburada.com fiyatı: 11.264,25

DJI Phantom 3 n11.com fiyatı: 4.939,25 TL

DJI Phantom 2 (Online alışveriş sitelerinde neredeyse yok) gokamera fiyat: 1.895,0TL

Mavic Serisi

Mavic Pro ve Mavic 2 Pro estetiksel olarak dronelara yeni bir renk kattığını söyleyebiliriz. Katlanabilir olması da profesyonel ve amatörler için büyük bir kullanım kolaylığı taşıdı. Katlanabilir Mavic, DJI marka olarak kendine değer katmaya Mavic serisi ile başladı, diyebiliriz. Droneların hayatımızda ve günlük hobilerimiz arasında yer almaya başlaması ile tasarımlarda geliştirilmeye başladı. Hafif bir dron olması sensör teknolojisinin Phantom serisine göre geliştirilmesi Phatom 4’den neredeyse daha kaliteli çekimler yapmasına tanık oluyoruz.

Mavic serisinin modellerini inceliyoruz.

Mavic Serisi: Mavic 2, Mavic Pro, Mavic Air, Mavic Pro Platinum

Mavic Pro 12 megapiksel, Mavic 2 Pro ise 20 megapiksel kameraya sahip. Havada ne kadar kaldığı sorusuna gelirsek Mavic Pro, Phantom 4’den sadece 1 dakika az havada kalarak (27 dakika), Mavic Pro 2’den geride kalıyor. Öyle ki Phantom serilerinin üzerinden bir pil gücü var. Mavic Pro 2 tam olark 31 dakika havada kalabiliyor. Mavic Pro 7 kilometre, Mavic 2 Pro ise 8 kilometre menzile sahip. 907 gram ağırlığı ile neredeyse 1 kilo ağırlağa sahip Mavic 2 Pro, Mavic Pro’dan 173 gram daha ağır. Unutmadan 4k video çekebilme özelliği de Mavic serisinde…

Mavic Pro Platinum hava 30 dakika kalabilmesiyle ve hava uçarken çıkardığı ses %60’a kadar az çıkmaktadır. Pervaneleri yeniden tasarlanmış ve elektronik aksamları en iyi teknoloji ile donatılmış. Drone tavsiye listemizin yine en popüler ve en estetik drone’u.

Çok değil yakın zaman önce tanıtımı yapıldı üzerine konuşuldu ve merakla bekleniyordu. Evet DJI Mavic Air modelinden bahsediyorum. Bu model bir kuş misali estetiksel ve gerçek kullanıcı deneyimin zirvelerinde. Görünüş olarak kendi serisinden çıkan bir drone olarak göremiyoruz. Spark modellinden türemiş misali sanki Mavic serisine dahil değilmiş gibi fakat Mavic’deki son patlama diyebiliriz. Kırmızı, siyah, beyaz şuanlıklık renk seçenekleri. Kameranız artık kafes içinde korunacak. 4k çekim yapabilen kamera, 12 megapiksel görüntü kaydına imkan tanıyor.

 

Mavic Serisi Modelleri ve Fiyatları:

DJI Mavic Pro Hepsiburada.com Fiyatı: 8.599,00 TL

DJI Mavic 2 Pro Hepsiburada.com Fiyatı: 12.149,10 TL

DJI Mavic Air Hepsiburada.com Fiyatı: 5.799,00 TL

DJI Mavic Pro Platinum Hepsiburada.com Fiyatı: 11.299,00 TL

 

Spark Modeli

DJI Spark, drone kullanacak ve hobi olarak veya profesyonel olarak başlayacaklar için en ideal DJI markasının modeli. Küçük ve hafif olmasıyla dikkat çeken Spark modeli kullanıcı deneyimini önemli bir sorun gördüğü ve her kullanıcı için deneyimleme fırsatı sunuyor. Katlanabilir özelliği yok, zaten 300 gram ve gayet küçük bir tasarıma sahip. Gri, siyah, beyaz renklerle estetik olarak göze hitap ediyor. 4k video çekemiyor olması dejavantaj olsada Full Hd video çekebiliyor. Elleriniz ile kontrol edebilme imkanınız var, kullanıcı deneyimi önemli demiştik. Günlük kullanımlara özel olarak tasarlanmış olduğunuda söyleyebiliriz. Öyle ki Spark modelinde “Dronie” modu var ve selfie çekmek için işinizi kolaylaştırıyor. Sizden uzağa dik bir şekilde uçuşa kalkıyor buda harika videolar ve tanıtım videoları oluşturmanızı sağlar. Dairesel çizgilerle videolarda çekebiliyor, yani kısacası harika videolar çıkarmak için her şey düşünülmüş. Bu özellikler sizin için otomatik modlar diyebiliriz.

DJI Spark drone.

DJI’ın Spark modeli tasarımı.

Uçuş sürelerinden yazımız boyunca bahsettik Spark modelinde ise uçuş süresi 16 dakika, oldukça aşağılarda olduğunu söyleyebiliriz. TapFly özelliği çoğu drone tavsiye listemizdeki diğer modelinde var fakat Spark’ta da olduğunu söyleyebiliriz. TapFly, fonskiyonel tuşa basarak dronenunuzun kalkış yapığını veya belirlenen alana otomatik inmesidir.

Ve dostlar İphonedo abimiz inceleyi yapmış sizi onunla baş başa bırakıyorum.

 

DJI Spark Modeli Fiyatı:

DJI Spark hepsiburada.com Fiyatı: 2.980,00 TL

Inspire 2 Modeli

Sinema, reklam, dizi ve tanıtım prodüksiyonlarının kullanabileceği profesyoneller için hazırlanmış Inspire 2 fiyatıyla da çılgınlık saçıyor. Öyle ki fiyatı 35 bin liralarda geziniyor. Inspire 2 bize neler mi sunuyor? 5.2k çözünürlükte kayıpsız video kaydı yapıyor. 4k çekimleri 60 fps ile gönülleri fethediyor. Ayrıca ssd eklenebilir olması (120-480 GB arası) uzun çekimlerde bizi yormuyor. Tabi çift kameralı olması SD-SDD ihtiyacını getiriyordu. 2 göz olarak görebileceğimiz kamera bir yöne sabit diğer yönlere hareketli bakabilir. Tam bir konsept video üretimi drone’u diyebiliriz. Drone tavsiyelerine fiyat performans olarak bakarsak geride kalsa da, en plana çıkan sensörüne bakalım…

Sensörlerden ve önemden de bahsetmiştik ama bu makine 5 sensör ile gerçek çılgınlığı hissettiriyor. Diğer DJI modellerinden ne gördüyseniz tam anlamıyla optimize edilmiş ve geliştirilmiş hali de bu bu modelde mevcut. Kısaca özellikleri:

Inspire 2 tasarımı

DJI Inspire 2 Modelinin Tasarımı.

  • 360 Derece Güvenlik ile çarpma tehlikesi neredeyse yok.
  • Otomatik kalkış noktasına dönme.
  • Yapay zeka ile engeli aşıp kalkışa dönme rotası oluşturma.
  • Canlı yayın gerçekleştirebiliyor.
  • Nesne odaklama ve nesneyi takip etme.

 

Inspire 2 Modeli Fiyatı:

Inspire 2 hepsiburada.com Fiyatı: 35,160.00 TL

 

2. Yuneec

Yuneec’da DJI gibi Çinde kurulmuş ve insanlı hava aracı ve multikopter üretmektedir. Kategorisi itibari ile dünya lideri diyebiliriz, öyle ki onlarda kendini böyle tanımlıyor. Dünyanın ilk gerçek kullanıcı deneyimi yaşayabileceğimiz drone’u piyasaya sürmüştür. Ayrıca, Yuneec dronelara veya kendi diyimleri ile “multicopter” üreticileri ile iletişim halinde ve sürekli yatırım yapıp, geliştirme ve üretme evresinde çalışmaktadır. Yuneec’i incelediğimizde anlayacağım tek şeyi multicopterler arasından “drone fiyat performans” ürünleri üreten bir firma. Şuan hali hazırda Yuneec, 6 model üzerinden satış yapmaktadır. Drone tavsiye listemizin 2. markası ile devam ediyoruz.. Tüm modelleri tek tek inceleyelim ve güncel fiyatları sizlere sunalım.

 

Mantis Q Modeli

Mantis Q Model Drone

Yuneec’den Mantis Q modelli drone tasarımı.

Yuneec markası DJI ile dişe diş rekabet içinde. Yuneec’in Mantis Q modeli de DJI’ın Mavic Prosuyla ve hatta Phantom 4 ise yarışıyor. Mantis Q 4k kamera ile geliyor ve kullanıcı deneyimine önem kriteri oldukça yüksek. Katlanabilir özelliği ile ön planda ve 500 gram ağırlığı ile ideal bir drone. Ön plana çıkan özellikleri katlanabilir ve kolay taşınabilir olması. Yüz algılayabilen ve 4 metreye kadar fotoğrafınızı çekebilme özelliği var. Çektiğiniz fotoğraflarıda anında sosyal medya hesaplarınızda paylaşabiliyorsunuz. Sinematik modları sayesinde otomatik uçuş emirleri verebilir ve konsept videoları ortaya çıkarabilirsiniz. Nesne tanımlaması ile dairesel olarak nesneye odaklanarak videoları oluşturur. Yapay zeka bu droneda da oldukça geliştirilmiş. 33 dakika havada kalan dronemuz sesle kontrol, sessiz ve enerji tasarruflu tasarımı ile ideal bir drone.

 

Mantis Q Modeli Fiyatı:

Mantis Q 2018 Resmi Satış Sitesi Fiyatı: €499.00 * (3.109,28 TL)

*1 euro: 6,23 TL’den hesaplanmıştır.

 

Typhoon H Serisi

Typhoon H amatör ve profesyoneller için hazırlanmış 4K video kaydı yapabilen bir multikopter. Havada 22 dakika uçabiliyor. En önemlisi 1080p çözünürlükte bile 120 fps ile çekim yapmasıdır. Yuneec Typhoon H’nin en azılı rakibi Phantom 4 ve aralarındaki farklar kullanım alanlarına göre en iyi drone değişiklik gösterebilir. Typhoon H 22 dakika hava kalırken DJI Phantom 4 28 dakika kalabilir. Kimileri için 4 dakikalık video kaydı önemli bir süre iken kimileri için bir kriter olmayabiliyor. En önemli kriter uzaktan kullanım ve kameranın alık ekranınıza düşmesi ve bunun menzili. Typhoon H maalesef bu konuda geride öyle ki 1.000 metre menzile sahip. Phantom ise 5.000 metre menzile sahip. Typhoon H’de diğer dronelardan ayrı kılan özellik kumanda üzerinde 7 inç ekrana sahip olması ve 2 adet pil ile size gelmesi… Drone tavsiyelerine devam ediyoruz…

Typhoon H ve H plus

Typhoon H modeli tasarımı.

Typhoon H Plus: Typhoon H Plus tam anlamıyla profesyonel fotoğrafçı ve film, dizi, reklamcılar için tasarlanmış. Yapay zeka ile harmanlanan bu drone otomatik uçuş modları ile işlerinizi güvenilir ve hızlıca yapmanıza olanak sağlıyor. 4K, 20 megapiksel kamera ile drone’umuz 28 dakika hava kalabiliyor ve 360 derece kamera ile dikkat çekiyor. Güvenliğe dair yapılandırmalar yapılan Typhoon H Plus modelinde uçuşa yasak olan bölgelerde sizin uçuş yapmanızı engelliyor ve oluşabilecek yasal sorumluluklardan sizi koruyor.

Kumandanız da kamera kayıtlarını anlık olarak takip edebilirsiniz. Takım modu ile iki uzaktan kumanda ile bir kişi kamerayı yönetebilirken diğer kişi uçuşu kontrol edebilir. Takım modu ile profesyonel çekimler gerçekleştirmek daha da kolaylaşıyor. Ayrıca roto oluşturarak rotaya gidip geri dönebiliyor, bu da harika görüntüler yakalamanıza fırsat veriyor.

 

Typhoon H Serisi Modelleri ve Fiyatları:

Typhoon H n11.com Fiyatı: 6.915,26 TL

Typhoon H Plus Vatanbilgisayar.com Fiyatı: 7.949,00

 

Tornado H920 Plus

Uçakların kalkışlarından etkilendiğini düşündüğümüz Yuneec, Tornado H920 Plus’da kalkış takımlarını katlanabilir yapmış. Buda sizin uçuş yaparken 360 derece görüntü elde etmesine yarıyor. Tornado H920 Plus’ın en dikkat çekici özeliği işte bu! Katlanabilir pervaneler de taşıma esnasında kolaylık yaratmak için yapılmış. 90 metreye kadar çıkıp selfie çekme imkanı, nesne odaklaması gibi bir çok özellik var. Rotolar oluşturarak rotaları izleyerek video kaydı da yapabiliyor. Beni izle ile araba, bisiklet, motorsiklet takibi de yapabilirsiniz.

Tornado h920 plus tasarımı.

Tornado H920 Plus Modeli Tasarımı.

Tornado H920 Plus Modeli Fiyatı:

Tornado H920 Plus Amazon Fiyatı: $2,799.99* (15.682,18 TL)

*1 Dolar: 5,60 TL olarak hesaplanmıştır.

 

Yuneec H520 Modeli

H520, 6 rotorlu; endüstriyel kullanım için profesyonellerin sorunlarına çözüm üretmek için hazırlanmış. 4k ve 2k video çözünürlüğü destekliyor ve 20mp görüntüler iletebilen veri depolama sistemi içerisinde bulunuyor. Rüzgarlı havalar dahil olmak üzere stabil çalışmasını engelleyen tüm zorluklardan hakkıyla gelebilen bir drone tavsiyesi ile birlikteyiz. Zor şartlarda kendi yapay zekasını kullanarak stabil bir görüntü bizlere sunuyor. 360 derecelik görüntüler ile 4k çözünürlükte saniyede 60 kare çekebiliyor. 3D haritalama ve modelleme hatta arama-kurtarma çalışmaları için optimize edilmiş.12 MP 1-2.3 inç sensörü bulunuyor. Termal görüntüleme ve düşük ışıkta daha iyi görüntüler verdiğini söyleyebiliriz. İnsan gözünden 20 kat daha yüksek ışık hassiyeti bulunan kameramız tam olarak profesyonellere çözüm üretiyor. DataPilot yazılımı ile 3D taramalar ve sinematik hareketler oluşturabilirsiniz. Bu drone gerçekten anlat anlat bitmeyecek özelliklere sahip. Aynı zamanda “Takım Modu” bu drone’umuzda da aktif bir özellik.

Yuneec H520 drone modeli.

Yuneec H520 Modeli Tasarımı.

H520 Modeli Fiyatları:

H520 Modeli Amazon Fiyatı: $1,999.99

 

Breeze 4k

385 gram ağırlığında ve 24 cm çapında küçük bir drone. İsminden de anlayacağınız üzere 4k UHD kameraya sahip ve selfie çekilmek için ideal bir drone tavsiyesi. Zaten sloganlarıda “özçekim çubuğunuz çok mu kısa”. Evet slogan gerçek. Pilot modu diye bir özelliği var burada akıllı telefonunuz ile multicopterinizi yönlendirebilirsiniz. Selfie modu yine standart olarak bu modelde de var. Dairesel olarak nesne odaklama ve roto çizerek rotada olaşması da bu modelde mevcut.

Breeze 4k drone

Breeze 4k modeli tasarımı.

En önemli özelliği hafif ve küçük (kompakt) olması. Sırt çantanıza koyup çekim yapmak için her an çıkarıp kullanabilirsiniz. 2 adet bataryası var ve uzun kullanımlarda değiştirip kullanabilirsiniz. 4k video çekimi 13 megapiksellik fotoğraf çekimleri görüntü sabitleyecisi ile ideal düzeylerde. İç ve dış mekanlarda çarmalara karşı önemler alınmış ve pil gücüde bitmeden önce uyarıları size veriyor. Canlı yayınlar yapabilir ve sosyal ağlarda anında paylaşım yapabilirsiniz. Kontrol kumandası alırken size kutu içinde, ekipmanlarla birlikte verilmiyor ayrıca satın alınabilir şeklinde satılmaktadır. Kumanda almak yerine akıllı telefonunuza uygulamalarını yükleyerek kullanabilirsiniz.

Breeze 4k Modeli Fiyatları:

Breeze 4K Fotoğrafium Fiyatı: 2.518,00 TL

 

3. GoPRO Karma

GoPro 2016’da ilk duyurduğunu herkes “aksiyon başlıyor!” diyerek GoPro’nun Karma Drone’unu beklemeye başladı. 20 dakikalık hava kalma süresi ve tam 4500 metre yükseğe çıkabilmesi bizleri heyecanlandırıyor. Rüzgara da direnci ortalama bir düzeyde (yaklaşık 33km/s). En önemlisi katlanabilir 720 piksellik LCD ekran kumandası. Yaklaşık 1 kilogram ağırlığa sahip. Kumandası gayet şık ve sağlam gözüküyor. Fakat duvarları yıkan ve değiştiren GoPro Karma, kamerasını drone’un gövde altına değil önüne takıyoruz. Buda bazı çekimlerde engelleyici mi yoksa avantaj sağlayıcı mı olur bilemiyoruz. En iyi drone markalarından bahsederken GoPro kalite ve deneyim açısından sizi tatmin edeceğini düşünmüşüz için listeye ekledik.

GoPRO Karma

GoPRO Karma Tasarımı.

İphonedo amacımız GoPro Karma’yı incelemiş mutlaka izleyin 🙂

Teşekkürler: 2018’in en iyi markalarını sizler için modelleriyle beraber inceledik. Sizlere sadece genel bir fikir vermek ve droneları tanıtmak için bu makaleyi hazırladık. Öncelikle önerilerinizi ve sorularınızı yorum olarak bekliyoruz! Fiyat değişikliği veya alırken amacınıza yönelik dronelar için mutlaka bize yorum bırakın… Pilotunuz yazıyı sonladırıyor, kemerlerinizi çözebilirsiniz, kalın sağlıcakla…

 

Multikopter Puan
  • Editör Puanı
5

Genel olarak Multikopterler

En iyi drone markalarını listeledik ve en iyi markaların çoğu modellerini sizlere sunduk.

3 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: