Blog

2013’ün en önemli 10 sorusu

  Blog    17 Ocak 2019
Yorum Yok

2013'ün en önemli 10 sorusu
2012 yılı Avrupa ve ABD için az daha bir dönüm noktası oldu. Euronun geleceğinin sorgulanmasının yanısıra Avrupa’nın sorunlu ülkeleri için kritik kararlar alınırken, ABD’de hala süregelen parasal uçurum tehlikesi gündeme geldi.
BusinessInsider, ABD ekonomisinde 2013 yılında sorulması gereken 10 soruyu masaya yatırdı.
1- ABD Politikası: Gündemdeki altında yönlü en büyük tehlike parasal uçurum tehlikesi olarak duruyor.ABD Başkanı Barack Obama, günlerdir Cumhuriyetçilerle finansal uçurum konusunda anlaşmaya çalışırken, halen net bir karar ortaya çıkmadı. Yapılan son açıklamalara kadar yıllık 250 bin dolar gelire sahip olanların aidat artışından etkilenmemesi ve işsizlik sigortası programının uzatılması için hummalı bir egzersiz yapılıyor. Çözümün ne zaman geleceği ve neleri getireceği en çok merak edilen soru olarak öne çıkıyor.
2) Idareli Artış: 2013’e girerken Avrupa borç krizinden ABD’deki parasal uçuruma kadar bir dizi aşağı yönü olan risk bulunuyor.
2013 yılında ABD ekonomisi büyüyecek mi ya da her tarafta resesyon olacak mı soruları kafaları karıştırıyor.
3) İstihdam: 2013 yılında ne kadarlık istihdam yaratılacak? Ortalama 2 milyon olan özel sektör istihdamında artış görülecek mi?
4) İşsizlik Oranı: ABD’de Kasım ayı işsizlik oranı yüzde 7,7 seviyesine yükseldi. Yaratılan işlerin orana etkisi ne ölçüde olacak ve 2013 Aralık’ta işsizlik oranı kaç olacak?
5) Enflasyon: FED, son toplantısında biraz enflasyona müsade edebileceğinin sinyalini verse de, enflasyon FED’in hedefi olan yüzde 2’nin altına dürüst geriliyor. 2013 yılında enflasyonun nasıl bir seyir izleyeceği merak edilen sorulardan biri olarak görülüyor.
6) Para Politikası: Her ay 40 milyar dolarlık mortgage tahvili toplayan ABD Merkez Bankası (FED), buna ek olarak 45 milyar dolarlık dahazine tahvili alacağını duyurdu. FED bütün yıl aynı hızda mı gidecek ya da alım oranını arttıracak mı?
7) Konut Fiyatları: Son dönemde ABD cephesinden gelen konut verileri iyimserliği desteklese de 2013 yılında ev fiyatlarının seyri merak edilen konulardan biri olarak öne çıkıyor.
8) Konut Stokları: Son birkaç yılda ev stoklarında dramatik bir daralma görüldü. 2013 yılında ev stoklarının seyri ne olacak?
9) Konut Yatırımları: Konut yatırımları 2012 yılında önemli yükselme gösterdi. 2012 yılında yükselme ne dek olacak?
10) Avrupa ve Euro: 2012 yılı Euro’nun geleceğinin tartışıldığı bir yıl oldu. 2013 yılında Avrupa’da neler olacak

9 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.