Blog

2012 çalışan beklentileri

  Blog    3 Ocak 2019
Yorum Yok

2012 çalışan beklentileri

Son Randstad Workmonitor’a göre, bütün dünyadaki ülkelerin çoğunda çalışanların 2012 hakkındaki duyguları olumlu. İncelenen 30 ülkeden 21’indeki çalışanlar, bu yıl 2011’e oranla daha yüksek gelir beklentisi içinde. Ancak bu ülkelerin yarısından birazcık fazlasında (30’da 18), soruları yanıtlayanlar işverenlerinin 2011’e oranla parasal olarak daha iyi bir yıla girmekte olduklarını düşünüyor. Fazla olumlu bir istisna olarak Arjantin’de çalışanların %93’ü ve Şili’de %96’sı 2012’nin kendi organizasyonları için daha iyi bir sene olacağını düşünüyor. Çek Cumhuriyeti, Fransa, Yunanistan, Macaristan, Japonya ve Hollanda’da ise çalışanlar 2012’nin kuvvet bir sene olacağı görüşünde. Türkiye’de ise çalışanların %80’i 2012’nin daha iyi bir yıl olacağına inanıyorlar.
Maaşlar performansı yansıtmıyor : Birçok ülkede çalışanların minimum %60’ı, Türkiye’de ise %73’ü maaşlarının performanslarını yansıtmadığını hissediyorlar; bu şart süresiz hesaplı dönemlerle bağlantılı olabilir. Bu oran Polonya’da, Macaristan’da (her ikisinde de %79) ve Yunanistan’da (%81) bilhassa yüksek. Arjantin, Brezilya, Şili, Çin, Hindistan, Meksika ve Türkiye’de çalışanların %80’inden fazlası yeni yılda maaş artışı, ikramiye veya çalışan yardımlarında iyileşme bekliyor. Avrupalı çalışanların beklentileri ise daha düşük; bu alanda bir iyileşme olacağını bekleyenlerin oranı üçte bir ya da daha az.
Meslek için ülke değişiklik arzusu: Genel Olarak çalışanlar, kendilerine daha uygun olsa bile iş için yer başkalaştırmak (diğer ülkelere gitmek) istemiyorlar; soruları yanıtlayanların üçte birinden azı değişim istiyor. Oysa Çin ve Hindistan’da çalışanların diğer bir yere yerleşmeyle ilgili sorunları yok: Çalışanların, Çin’de %64’ü ve Hindistan’da %58’i, önlerine doğru meslek çıkarsa diğer ülkeye gitmek istiyor. Bazı durumlarda maaş artışı nahoş kuvvet olabiliyor. Mesela Türkiye’de ücret artışı söz konusu olursa çalışanların yarısından fazlası (%52) başka ülkelere taşınabileceklerini belirtiyor. Fakat koşulların değişmez kalması durumunda Türkiye’den gitmek isteyen çalışanlaın oranı %36. Ayrıca Danimarka’da, Japonya’da, Lüksemburg ve İsviçre’de çalışanlar ücret artışı olsa bile yerlerinde kalmayı tercih ettiklerini belirtiyorlar.
Çalışan güveni: Bir Takım ülkelerde işsiz kalan çalışanların önlerindeki 6 ay içinde başka bir meslek bulgu konusunda duydukları güven azalmış durumda ve bu alanda minimum oranlar Yunanistan ve Hindistan’da görülüyor. İşlerini kaybetmekten en fazla korkanlar Yunanistan’daki çalışanlar; onlar, işten çıkarılmanın risklerinin eskisinden daha fazla farkındalar. Türkiye’de etkin olarak iş arayan yüzdesi üçüncü çeyreğe oranla %11’den %9’a geriledi. Iş kaybı korkusu ise %3’cilt %7’ye çıktı.
İşgücü Dolaşımı İndeksi 105’e yükseldi: İşgücü Dolaşımı İndeksi 2011 yılının birincil 3 ayında 103’deri 105’e yükseldi. İşgücü Dolaşımı indeksi bu yılın son çeyreğinde Kanada’da fırladı (+12) ve çalışanlar da meslek arama etkinliklerinde daha hareketliydiler. Belçika, İsviçre ve Arjantin’de de işgücü dolaşım rakamları arttı. İşgücü Dolaşımı İndeksi sadece Singapur’da düştü, Türkiye’de ise değişmez kaldı.
Iş Tatmininde hareket değil: Mevcut işverenle egzersiz tatmini konusunda durum, Avrupa dışarıya, Meksika ve Hindistan’da en yüksek almak üzere, kabaca önceki üç aylarla benzer düzeydeydi. en az memnuniyet olanlar Japonya’daki çalışanlardı.
Personel motivasyonu: Yükselmeye odaklanmış çalışanları, Türkiye ve İtalya’da olduğu değin Meksika ve Hindistan’da da bakmak mümkündü. Kuzey ülkelerindeki ve Japonya’daki çalışanlar işlerinde yükselmeye pek artı odaklanmadılar.
Randstad Workmonitor: Randstad Workmonitor, 2003 yılında Hollanda’da, sonradan Almanya’da başlatıldı ve hemen Avrupa, Asya Pasifik ve Amerika kıtalarını taşıyan bir alanda, tüm dünyada 30 ülkeyi kapsamaktadır. Randstad Workmonitor, işgücü dolaşımında hem yerel keza de global eğilimleri vakit içinde düzenli olarak gözler önüne sermek üzere yılda dört kez yayımlanır
Workmonitor İşgücü Dolaşımı İndeksi, altı aylık bir vakit çerçevesi içinde işverenlerini değiştirme olasılığı altındaki çalışanların güvenini izleyerek ve beklentileri yakalayarak meslek piyasasının hassasiyetleri ve çalışan eğilimleri hakkında ayrıntılı bir anlama sağlar. İşgücü dolaşımının ölçümüne ek olarak çalışan tatmini ve personel motivasyonunun yanı sıra belirli konudaki bir sorular dizisini yönlendirme de bu anketin bir parçasıdır.
Niceliksel alıştırma, yaşları 18 ile 65 arasındaki, haftada asgari 24 saat ücretli bir işte çalışan (kendi işine sahip olanlar değil) popülasyona online uygulanan bir anket aracılığıyla yürütüldü. Milletlerarası Örnekleme Anketi kullanıldı ve ülke başına en ufak örnek sayısı 400 görüşmeydi. 2011 yılının dördüncü dalga araştırması, 24 Ekim ile 14 Kasım 2011 tarihleri arasıda yürütüldü.
Randstad, elastik iş ve insan kaynakları alanındaki çözümler üstünde uzmanlaşmıştır. Hizmetlerimiz, düzenli geçici eleman sipariş verme ve kurum içi kalıcı sıralama, profesyoneller, arama ve seçme, ve İK çözümlerini kapsar. Randstad, Arjantin, Belçika ve Lüksemburg, Kanada, Şili, Fransa, Almanya, Yunanistan, Hindistan, Meksika, Hollanda, Polonya, Portekiz, İspanya, İsviçre, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde birincil üç aralarında olmak üzere bütün dünyada önde gelen İK hizmeti sağlayıcılarından biridir. 2010 yılını Randstad tüm dünyanın her yerinden 43 ülkede 4.200’e yakın işkolunda ve kurumiçi yerleştirmelerde takriben 27.500 elemanı çalıştırarak kapattı. Ranstad 2010 yılında € 14.2 milyar kazanç üretti.
Merkezi Diemen, Hollanda’da bulunan Randstad 1960 yılında kuruldu. Randstad Holding nv, Randstad hisselerinin piyasaya sunulduğu NYSE Euronext Amsterdam’da kayıtlıdır.
Daha fazla bilgi için www.randstad.com adresine bakınız.

28 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.