Blog

’11 milyar dolar buhar olmasın’

  Blog    3 Ocak 2019
Yorum Yok

'11 milyar dolar buhar olmasın'
Zorlu Enerji Genel Müdür Yardımcısı Ali Kındap, Türkiye’nin 31 bin 500 megawatt (MWT) teorik jeotermal ısı potansiyelinin takriben 20 milyon ton/sene petrol eşdeğerinde olduğunu belirterek, bunun sayı olarak karşılığının ise 11 milyar dolar olduğunu söyledi.
Kındap, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin jeotermal enerji kaynaklarının, genç tektonik hareketler ve bir takım bölgelerde genç volkanizma etkileri nedeniyle ülke geneline dağılmış durumda olduğunu ifade etti.
Türkiye’de keşfedilmiş en yüksek ısıdaki akışkanların Batı Anadolu’da, özellikle Menderes, Gediz, Simav gibi graben yapıları baştan başa bulunduğunu açıklayan Kındap, Kuzey Anadolu’da daha düşük sıcaklıklı doğal kaynakların olduğunu, Orta ve Doğu Anadolu’da ise az fakat sıcaklıkları K. Anadolu’dan görece olarak daha yüksek kaynakların bulunduğunu dile getirdi.
Kındap, Türkiye’nin jeotermal potansiyeli açısından dünyada ilk sıralarda yer aldığını kaydederek, ”Türkiye jeotermal kaynaklar açısından Avrupa’da 1’inci, dünyada ise 7’nci sırada yer alıyor” dedi.
Jeotermal kaynaklar ağırlıklı olarak kaplıcalarda kullanılıyor
Kındap, Türkiye’de jeotermal kaynakların geçmişten bu yanlamasına ağırlıklı olarak kaplıca amaçlı kullanıldığını belirterek, 1990’ların ortasından itibaren ev ve sera ısıtmada da kullanımın tez arttığını söyledi. Batı Anadolu illerinde 2000’li yılların ortalarından itibaren jeotermalin elektrik üretimine yönelik olarak kullanılmaya başladığını kaydeden Kındap, endüstriyel amaçlı da kullanımların mevcut olduğunu dile getirdi.
Kındap, jeotermal enerjinin yerkürenin kendi iç ısısı olduğundan, belirlenmiş koşulları sağlandığı sürece yenilenebilir ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olduğunu vurgulayarak, bu enerjinin en manâlı avantajlarından birinin ise jeotermal akışkanın kullanıldıktan sonradan her tarafta yer altına gönderilmesi olduğunu belirtti.
Yerin aşağı 11 milyar dolar var
Kındap, jeotermal enerjinin Türkiye için kayda değer bir bedel olduğunun altını çizerek, Türkiye’nin 31 bin 500 (MWT) teorik jeotermal ısı potansiyelinin yaklaşık 20 milyon ton/yıl petrole eşdeğer olduğunubildirdi. Takriben 11 milyar dolara tekabül eden Jeotermal enerjinin, teorik elektrik potansiyelinin ise yaklaşık 2000 MWT olduğuna işaret eden Kındap, ”Türkiye, mevcut jeotermal potansiyelinin takriben yüzde 10’unu kullanabiliyor” diye konuştu.
Kındap, Türkiye’nin Asya ve Avrupa arasında önemli bir jeolojik konuma sahip olduğuna dikkati çektiği konuşmasında, ülkenin tektonik olarak aktif olan ”Alp-Himalaya Dağ Oluşum Kuşağı” üzerinde yer aldığını söyledi. Bundan dolayı Türkiye’nin jeolojik olarak genç ve diri faylar ile volkanik ve mağmatik oluşumlar içinde yer aldığını ifade eden Kındap, ”Bu yapılar Türkiye;de zengin jeotermal potansiyelin oluşmasını sağlıyor. Bugün için teorik potansiyel 31 bin 500 MWT kabul ediliyor, 2012 yılının Eylül ayı itibariyle MTA ve özel sektör kadar takriben 470 bin metre jeotermal sondajı yapıldı” ifadelerini kullandı.
3 milyar dolarlık yatırım yapıldı
Kındap, jeotermal enerjinin son yıllarda gerçekleştirilen arama çalışmalarının artırılmasında, yatırım güvenliğinin sağlanmasının ve getirilen teşviklerin etkili olduğunu söyleyerek, çalışmaların sonucunda yaklaşık 3 milyar dolarlık yatırım portföyüne ulaşıldığını belirtti.
Maden Tetkik ve Arama (MTA) tarafından 2008 yılından itibaren jeotermal sahalar ihale edilmeye başlanmasıyla birlikte ihalelerin gerçekleşmeye başladığını kaydeden Kındap, ”Türkiye’de, 2012 yılının Eylül ayı itibariyle 16’sı elektrik üretimine yerinde saha elde etmek üzere, 85 adet sahanın ihalesi gerçekleştirildi” ifadesini kullandı.
Kındap, yasayla jeotermal kaynakların çabuk bir şekilde yatırıma dönüştürülmesinin yolunun açıldığını vurgulayarak, yeniden aynı kanun dahilinde takriben 30 adet MTA’ya ait kuyunun yerel yönetimlere devredildiğini bildirdi.

1 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: